«Անհասկանալի է, թե դուք ի՞նչ եք անում». Սուրեն Սահակյանը՝ Էդմոն Մարուքյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գերագույն մարմնի անդամ, կուսակցության քարտուղար Սուրեն Սահակյանը Գագիկ Ծառուկյանին վերաբերող գործով դատարան չի գնացել։
Հուլիսի 22-ին նշանակված նիստի վերաբերյալ դատարանն իրենց ծանուցել է հուլիսի 23-ին և տեղյակ չէ, թե ինչ ընթացք է ունեցել նիստը։ «Բայց սպասում եմ ծանուցման, թե ինչ է որոշվել։ Ենթադրում եմ, որ հետաձգված կլինի»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությունը հաղորդում էր ներկայացրել՝«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությամբ ապօրինի զբաղվելու վերաբերյալ: Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել էր քրեական գործի հարուցումը, ինչն էլ ՔՈ-ն բողոքարկել էր դատախազին, որը քննիչի որոշումը թողել էր ուժի մեջ։ Այն արդեն իսկ հասել է դատարան ու վիճարկվում է դատական կարգով:
Քննիչը քրեական գործ չհարուցելը պատճառաբանել էր նրանով, որ ըստ Քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի՝ ապօրինի ձեռնարկատիրությունը պետք է զուգորդվի նաև որևէ ընկերությանը հովանավորելու, արտոնություններ ու առավելություններ տալու, դրա համար ավելի բարենպաստ իրավիճակ ստեղծելու գործողությամբ:
Մարուքյանի պատասխանը զարմացրել է
Մայիսի 29-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՔՈ-ն հայտարարել էր, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանի՝ սրճարանի համասեփականատեր լինելու և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հարցերով դիմելու է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով։
Այսօր «Ա1+»-ի հետ զրույցում Սուրեն Սահակյանն ասաց, որ Էթիկայի հանձնաժողովից իրենց պատասխանել են,որ Ջուլֆալակյանի մասով թղթային տարբերակում նշված է, որ նա «Փարիզյան սուրճ» սրճարանի համասեփականատեր է եղել (մայիսի 29-ին ի պատասխան «Քաղաքացու որոշման» հայտարարության՝Ջուլֆալակյանն ասել էր, որ սրճարանի իր մասնաբաժինը հանձանժողովի հայտարարագրերի ռեեստրում ներկայացված է որպես հասարակական նշանակության շինություն, ինչպես նաև, որ սրճարանի իր մասնաբաժին արդեն իսկվաճառել է)։
«Քաղաքացու որոշում»-ը նաև Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու և ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու հարցը քննելու մասով Էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու համար նամակներով դիմել էր Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակացությանը։
ՔՈ քարտուղարն ասաց, որ Արարատ Միրզոյանը դեռևս չի պատասխանել իրենց նամակին, իսկ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը պատասխանել է, որ եթե խորհրդարանական մեծամասնությունը հանձնաժողով ձևավորելու առաջարկությամբ հանդես գա, «Լուսավոր Հայաստան»-ը կողմ կարտահայտվի։
«Այդ դեպքում անհասկանալի է, թե դուք ի՞նչ եք անում, թե մեծամասնությունը պիտի համաձայն լիներ, դուք էլ կողմ կամ դեմ լինեք։ Իրենց(ԼՀ պատգամավորների – հեղ․) լիազորությունների մեջ է մտնում առաջարկելը Էթիկայի հանձնաժողով ձևավորել»,- հարցադրում է անում Սուրեն Սահակյանը։

«Непонятно, что вы делаете? »: Сурен Саакян – Эдмону Марукяну
Член верховного органа социально-демократической партии “Решение гражданина”, секретарь партии Сурен Саакян не пошел в суд по делу, относящемуся к Гагику Царукяну.
Относительно заседания, назначенного на 22-го июля, суд уведомил их 23-го июля и не знает, какой ход получило заседание. “Но я жду уведомления, что было решено. Предполагаю, что будет отложено”, - отметил он.
Напомним, что партия “Решение гражданина” представила сообщение главе фракции “Процветающая Армения” относительно незаконным занятием Гагика Царукяна предпринимательской деятельностью. Специальная следственная служба отклонила возбуждение уголовного дела, что РГ обжаловал прокурору, который оставил решение следователя в силе. Оно уже достигло суда и обжалуется в судебном порядке.
Следователь мотивировал невозбуждение уголовного дела тем, что согласно 310-й статье Уголовного кодекса, незаконное предпринимательство должно сопровождаться также деятельностью по созданию наиболее благоприятной ситуации для спонсирования какой-либо компании, предоставления льгот и преимуществ.
Ответ Марукяна удивил
Во время пресс-конференции, созванной 29-го мая, РГ заявил, что депутат от фракции “мой шаг” Арсен Джулфалакян по вопросам является ли Арсен Джулфалакян совладельцем кафе и руководителем фракции “Процветающая Армения”, занятия Гагика Царукяна предпринимательской деятельностью обратится в комиссию этики высокопоставленных должностных лиц.
Сегодня в беседе с “А1+” Сурен Саакян сказал, что из Комиссии по этике им ответили, что по части Джулфалакяна в бумажном варианте отмечено, что он был совладельцем кафе “Парижский кофе” (29-го мая в ответ на заявление “Решения гражданина”, Джулфалакян сказал, что его доля кафе в реестре деклараций комиссии представлена как строение общественного назначения, а также его долю кафе уже он продал).
“Решение гражданина” также по части лишения  депутатского мандата Гагика Царукяна и рассмотрения вопроса о развертывании предпринимательской деятльности, для создания Комиссии по этике обратился к председателю Национального собрания Арарату Мирзояну и к фракции “Светлая Армения”.
Секретарь РГ сказал, что Арарат Мирзоян пока не ответил на их письмо, а руководитель фракции “Светлая Армения” Эдмон Марукян ответил, что если парламентское большинство выступит с предложением сформировать  парламентское большинство, “Светлая Армения” выразится за.
“В этом случае непонятно, что вы делаете, если большинство должно было быть согласно, вы были бы за или против. В их (депутатов СА – авт.) полномочия входит предложить сформировать Этическую комиссию”, - ставит вопрос Сурен Саакян.