ՀՀ քաղաքացուց մեկ միլիոն դոլար է գողացել․ մեղադրանք է առաջադրվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1մլն. դոլար գողանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել Շվեդիայի և Լիբերիայի Հանրապետության 54-ամյա քաղաքացուն:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Շվեդիայի և Լիբերիայի Հանրապետության քաղաքացին՝ ծնված 1964թ., երկու անձանց հետ նախնական համաձայնության գալով, որոնցից մեկը ևս Լիբերիայի Հանրապետության քաղաքացի է, 2009 թվականի դեկտեմբերի 2-ին գաղտնի հափշտակել է ՀՀ քաղաքացուն պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար գումար:
Նախաքննության ընթացքում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, հանցագործության կատարման մեխանիզմը:
Այսպես՝ իրենց մտադրությունն իրականացնելու նպատակով 2009թ. նոյեմբեր ամսին հիշյալ անձանցից մեկը զանգահարել է ՀՀ-ում գործող ՍՊ ընկերության տնօրենին և ներկայանալով որպես խոշոր գործարար՝ ՀՀ-ում ներդրումներ կատարելու առաջարկ է արել՝ հայտնելով, որ ավելի կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու նպատակով Երևան կուղարկի իր ներկայացուցչին: Նույն թվականի նոյեմբեր ամսին Երևան է ժամանել գործով մեղադրյալ, Լիբերիայի Հանրապետության 54-ամյա քաղաքացին, այնուհետև նաև՝ վերջինիս համերկրացին:
Երևանում հանդիպելով ՍՊ ընկերության տնօրենին՝ նրանք ներկայացել են որպես ֆինանսական մեծ կարողություններ ունեցող գործարարներ, համատեղ գործունեության առաջարկ են արել և սուտ խոստումներ տվել, իբր այդ նպատակով կարող են Հայաստան ներկրել 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողության ադամանդյա քարեր: Միաժամանակ, որպես երաշխիք, որ ապրանքի ներկրումից հետո վճարումը կկատարվի, հայ գործարարից պահանջել են իրենց ցույց տալ կանխիկ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարը՝ հայտնելով, որ նշված գումարը, այլ նպատակով ծախսելու հնարավորությունը բացառելու համար, իրենք հատուկ սև գույնի քիմիական նյութով կներկեն թղթադրամները, իսկ ադամանդյա քարերը Հայաստան բերելուց հետո այդ գումարները մեկ այլ քիմիական նյութով կմշակեն, որից հետո թղթադրամները կստանան իրենց սկզբնական տեսքը:
Գործարքը կատարելու նպատակով, պայմանավորվածության համաձայն, 2009 թվականի դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել են ընկերության տնօրենին, որի ժամանակ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարը փաթաթել են փայլաթիթեղներով, մշակել սև գույնի անհայտ քիմիական նյութով, դրանք տեղադրել դույլի մեջ՝ պատճառաբանելով, որ քիմիական պրոցեսի համար անհրաժեշտ է շուրջ 15 րոպե ժամանակ՝ այդկերպ ապահովելով հափշտակվող գումարներին իրենց հասանելիությունը:
Այնուհետև, երբ ընկերության տնօրենը ծխելու նպատակով պատշգամբ է դուրս եկել, գողացել են գաղտնի հափշտակված, նրան պատկանող առանձնապես խոշոր չափի՝ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը: Իսկ որպեսզի ՀՀ-ից հեռանալու համար ժամանակ շահեն, հափշտակված գումարը փոխարինել են նախապես իրենց կողմից պատրաստված նմանատիպ փայլաթիթեղներով փաթեթավորված թղթերով և դիմել փախուստի:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Շվեդիայի և Լիբերիայի Հանրապետության 54-ամյա քաղաքացուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին և և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Украл 1 млн долларов США у гражданина РА
В управлении по расследованию коррупционных преступлений, преступлений против собственности и киберпреступлений Главного управления по расследованию особо крупных масштабов СК РА завершено предварительное следствие по уголовному делу о краже 1 млн. долларов.
54-летнему гражданину Швеции и Либерии предъявлено обвинение.
Согласно данным, полученным в ходе досудебного производства, гражданин Швеции и Либерии, 1964 года рождения, придя к предварительному сговору с двумя лицами, один из которых также является гражданином Либерии, 2 декабря 2009 года тайно похитил принадлежащую гражданину Армении сумму в особо крупных размерах - 1 млн долларов США. В результате обширных следственных и процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия, был выявлен ряд обстоятельств дела и механизм совершения преступления. Так, с целью осуществления своих намерений в ноябре 2009 г. один из упомянутых лиц позвонил директору действующей в Армении ООО и, представившись крупным предпринимателем, сделал предложение инвестировать в РА, сообщив, что с целью достижения более конкретных договоренностей отправит в Ереван своего представителя. В ноябре того же года в Ереван прибыли обвиняемый по делу 54-летний гражданин Либерии, а затем и его соотечественник. Встретившись в Ереване с директором ООО, они представились бизнесменами с большими финансовыми возможностями, сделали предложение о совместной деятельности и дали ложные обещания, что они смогут ввезти в Армению бриллианты стоимостью в 1 млн долларов США. В то же время, в качестве гарантии, что после импорта товара будет произведена оплата, от армянского предпринимателя потребовали показать им сумму в 1 млн долларов наличными, сообщив, что для исключения возможности расходования указанной суммы на другие цели, они специально химическим веществом черного цвета отметят банкноты, а после ввоза в Армению бриллиантов, эти купюры будут обработаны другим химическим веществом, после чего они получат свой первоначальный вид. С целью совершения сделки, согласно договоренности, 2 декабря 2009 года они встретились с директором компании, в ходе которой сумму в 1 млн долларов обмотали фольгой, обработали неизвестным химическим веществом черного цвета, поместили их в ведро, мотивируя это тем, что для химического процесса необходимо около 15 минут, тем самым обеспечив им доступ к купюрам. Затем, когда директор компании вышел на балкон чтобы покурить, они украли эту особо крупную сумму - 1 млн долларов США. Заменили заранее изготовленными ими аналогичными купюрами и обратились в бегство.
По совокупности добытых достаточных доказательств 54-летнему гражданину Швеции и Либерии предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 177 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения избран арест.
Уголовное дело, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и направлении в суд, направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.