Քաղաքապետարանի և «Սանիթեք»-ի միջև հնարավոր բանակցություններն ավագանու անդամը տեսնում է վարչապետի նախաձեռնությամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցության քարտուղար Անի Խաչատրյանը կարծում է, որ «Սանիթեք»-ի կողմից Թբիլիսիում ասուլիս անցկացնելու հայտարարությունը շոու էր։
Անդրադառնալով օրերս Երևանում կայացած «Սանիթեք»-ի ասուլիսին՝ Խաչատրյանն ասաց, որ դա ասուլիս էր ոչնչի մասին, իսկ նույն օրը Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հարցազրույցն ուղղակի պատասխան էր ասուլիսին։ Ապագայի վերաբերյալ, ըստ «Լույս» խմբակցության քարտուղարի, որևէ խոսք չկար։
Այդուամենայնիվ, ավագանու անդամը համաձայն է, որ աղբահանության հարցում նոր օպերատորի ներգրավումն «անվտանգության բարձիկն» էր։
«Հիմա մեզ անհրաժեշտ է նոր միջազգային օպերատոր՝ խնդրին լուծում տալու համար», - շեշտեց նա։
Ավագանու «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը համամիտ է Խաչատրյանի այն պնդման հետ, որ Թբիլիսիում ասուլիս հրավիրելը շոու էր։
Մարիկյանի խոսքով՝ քաղաքապետարանը այդպես էլ որևէ էական բան չասաց աղբահանության վերաբերյալ, իսկ Մարությանի հարցազրույցն ուղղակի պատասխան էր «Սանիթեք»-ին։
Իսկ քաղաքապետարանի և «Սանիթեք»-ի միջև հնարավոր բանակցությունները Խաչատրյանը տեսնում է միայն կառավարության և անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ ու նախաձեռնությամբ։
«Լույս»-ի քարտուղարի համար նաև անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ քաղաքապետարանը չի դիմում դատարան։
Անի Խաչատրյանն ասաց, որ քաղաքապետարանի բերած նոր աղբամանները և «ԿամԱԶ»-ներն ավելի որակյալ չեն, քան «Սանիթեք»-ի մեքենաները և աղբամանները։
Մանրիկյանը մութ անկյունները է տեսնում Հայկ Մարությանի և «Սանիթեք»-ի միջև նամակագրության մեջ, իսկ նրա պահանջով իրեն փոխանցված նամակագրության մի մասն է տրվել, որը «որևէ բան չի ասում»։
Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ ամբողջ նամակագրությունը պետք է հանրայնացվի։
Ըստ Մանրիկյանի՝ «Սանիթեք»-ը չի հրապարակում ամբողջական նամակագրությունը, որպեսզի որպես խաղաքարտ օգտագործի արբիտրաժային դատարանում։
Իսկ, թե ինչո՞ւ քաղաքապետարանը չի դիմում դատարան, ըստ ավագանու անդամի, որովհետև պարտվելու հավանականությունը մեծ է։
Սակայն Խաչատրյանը հակառակ կարծիքին է, համոզված է, որ քաղաքապետարանի՝ հաղթելու շանսեր ավելի մեծ են։
Անդրադառնալով պայմանագրային կետերի խախտումներին՝ «Լույս» խմբակցության քարտուղարն ասաց, որ «Սանիթեք»-ը նախկին իշխանությունների օրոք նույնպես խախտումներ է թույլ տվել՝ թե՛ մեքենաների ներգրավվածության մասով, թե՛ մետաղյա աղբամանների կիրառման մասով։
Խաչատրյան ասաց, որ Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նույնպես ժամանակ առ ժամանակ դժգոհություններ ունեցել է «Սանիթեք» ընկերության աշխատանքի վերաբերյալ։

Возможные переговоры между мэрией и “Санитек”-ом член совета старейшин видит по инициативе премьер-министра
Поддержи А1+!Секретарь фракции “Луйс” совета старейшин Еревана Ани Хачатрян считает, что заявление “Санитек”-а о проведении пресс-конференции в Тбилиси было шоу.
Обратившись к пресс-конференции “Санитек”-а, которая на днях состоялась в Ереване, Хачатрян сказала, что это была пресс-конференция ни о чем, а интервью с мэром Еревана Айком Марутяном в тот же день было просто ответом на пресс-конференцию. Относительно будущего, по словам секретаря фракции “Луйс”, нет и речи.
Тем не менее, член совета старейшин согласен, что привлечение нового оператора в вопросе вывоза мусора было “подушкой безопасности”.
“Сейчас нам необходим новый международный оператор, чтобы решить проблему”, - подчеркнул он.
Глава фракции “Процветающая Армения” совета старейшин Микаэл Манрикян согласен с Хачатряном в утверждении, что созыв пресс-конференции в Тбилиси было шоу.
По словам Марикяна, мэрия так и не сказала ничего существенного о вывозе мусора, а интервью Марутяна было просто ответом “Санитек”-у.
А возможные переговоры между мэрией и “Санитек”-ом Хачатрян видит только при участии и по инициативе правительства и лично премьер-министра Никола Пашиняна.
Для секретаря “Луйс”-а также непонятно, почему мэрия не обращается в суд.
Ани Хачатрян сказала, что новые мусорные баки и “КамАЗ”-ы, привезенные мэрией, не более качественные, чем автомобили и мусорные баки “Санитек”-а.
Манрикян видит темные углы в переписке между Айком Марутяном и “Санитек”-ом, а по его требованию ему дали часть переданной корреспонденции, которая “ни о чем не говорит”.
Глава фракции отметил, что вся переписка должна быть обнародована.
По словам Манрикяна, “Санитек” не публикует всю корреспонденцию, чтобы использовать в качестве карты в арбитражном суде.
А почему мэрия не обращается в суд, по мнению члена совета старейшин, потому что вероятность поражения велика.
Однако Хачатрян придерживается противоположного мнения, он уверен, что у мэрии больше шансов победить.
Обратившись к нарушениям пунктов договора, секретарь фракции “Луйс” сказал, что “Санитек” допускал нарушения и при прежних властях, и по части привлечения автомобилей, и по части применения металлических мусорных баков.
Хачатрян сказал, что бывший мэр Еревана Тарон Маргарян также периодически был недоволен работой компании “Санитек”.