Ամոջում խմելու ջուր կա, բայց բնակիչներին չի հասնում
Ամոջը խմելու ջուր ստանում է սարերից եկող բնական աղբյուրներից։ Դրանք հավաքվում են ավազանում, նոր բաշխվում բնակիչների մեջ։
Այս պահին գյուղի մոտ 40 տոկոսը խմելու ջրի խնդիր ունի․
«Բնակիչների մի մասը օրերով կարող է ջուր չունենալ, խմելու ջուրը հավաքում են ու այդպես օգտագործում։ Մենք ունենք խմելու ջուր, բայց խնդիրը քայքայված ցանցն է»,- ասում է գյուղի վարչական ղեկավար Հարություն Գալստյանը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ 2000-ականների սկզբին նախատեսվել է փոխել ամբողջ ցանցը, սակայն միայն 200 մետր խողովակ է փոխվել։ Աշխատանքները նորմալ չեն արվել, փոխված հատվածը բաց է մնացել։
Գյուղի ղեկավարը նշում է նաև, որ գյուղում կան բնակիչներ, որոնք խմելու ջուրը օգտագործում են ոռոգման նպատակներով։
Ասում է՝ այն բնակիչներին, որոնք ջրահավաք ավազանին մոտ են ապրում, ջուրն ավելի շուտ է հասնում, նրանք այն օգտագործում են առանց խնայողության, իսկ այն բնակիչները, ովքեր ավազանից հեռու են ապրում, ունեն խմելու ջրի խնդիր։
Վարչական ղեկավարը պատմում է, որ բնակիչներին բազմիցս հորդորել է խմելու ջուրը չօգտագործել ոռոգման նպատակով։
«Հերքում են, ասում են՝ ուրիշ նպատակներով չենք օգտագործում խմելու ջուրը, սակայն բոլորի աչքի առաջ է, տեսնում ենք, որ ոռոգման նպատակով են օգտագործում, ու նույնիսկ պարզապես բաց են թողնում»,- ասում է նա։
Հարություն Գալստյանը գյուղի խմելու ջրի խնդրի միակ լուծումը համարում է բարեգործական կամ ներդրումային ծրագրի իրականացումը։
Ղեկավարն ասում է, որ առաջնայինը ցանցի նորոգումն է։ Սակայն կա նաեւ ջրի որակի հետ կապված խնդիր․
«Ջուրը հավաքվում է ավազանում և առանց մաքրման բաց է թողնվում։ Այն որևէ մեկի հսկողության տակ չի գտնվում, չկա ջրօգտագործման թույլտվություն»,-ասում է գյուղի վարչական ղեկավարը։

67476972_651960748546683_3690698133693530112_n
Амодж получает питьевую воду из природных источников, поступающих с гор. Они собираются в бассейне, только потом распределяются между жителями.
На данный момент у около 40% села проблема с питьевой водой:
«У части жителей днями может не быть воды, они собирают питьевую воду и так используют. У нас есть питьевая вода, но проблема в разрушенной сети»,- говорит административный глава села Арутюн Галстян.
В беседе с «А1+» он сказал, что в начале 2000-х было предусмотрено заменить всю сеть, однако заменили только 200 метров труб. Работы не были проведены нормально, замененный участок остался открытым.
Глава села также отмечает, что в селе есть жители, использующие питьевую воду в целях орошения.
Говорит: к жителям, живущим вблизи водосборного бассейна, вода поступает раньше, они используют ее без экономии, а у жителей, живущих вдали от бассейна, есть проблема с питьевой водой.
Административный руководитель рассказывает, что неоднократно призывал жителей не использовать питьевую воду в целях орошения.
«Опровергают, говорят: в других целях не используем питьевую воду, однако на глазах у всех, видим, что используют в целях орошения, и даже просто отпускают”, - говорит он.
Арутюн Галстян единственным решением проблемы с питьевой водой в селе считает осуществление благотворительной или инвестиционной программы.
Руководитель говорит, что первичным является ремонт сети. Однако есть также проблема, связанная с качеством воды:
«Вода набирается в бассейне и без очистки выпускается. Она не находится под чьим-либо контролем, нет разрешения на пользование»,- говорит административный руководитель села.