ԱԱԾ-ն անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ է բացահայտել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է անօրինական միգրացիայի կազմակերպմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Իրաքի Հանրապետությունում բնակվող մի խումբ անձինք, նախնական համաձայնությամբ, ՀՀ տարածքով տարանցման պատշաճ թույլտվություն ստանալու համար կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ, կազմակերպել են Իրաքի մի շարք քաղաքացիների ապօրինի միգրացիան՝ նրանցից յուրաքանչյուրից ստանալով 12.000-ական եվրո գումար:
Հանցավոր խումբը վերջիններիս հանձնել է Էրբիլ-Երևան և Երևան-Ստամբուլ-Էրբիլ ավիաչվերթների տոմսեր՝ պայմանավորվելով, որ նրանք իրականում չեն վերադառնալու Իրաք, այլ Հայաստանից ապօրինի մեկնելու են Եվրոպա: Համաձայն մշակված պլանի՝ այդ անձինք ՀՀ պետական սահմանը հատել են իրենց օրինական՝ Իրաքի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրերով, իսկ օդանավակայանի չեզոք գոտում օգտագործելով իսպանական և ֆրանսիական ակնհայտ կեղծ անձնագրերը և դրանց տվյալներով ձևակերպված նստեցման կտրոնները, փորձել են նստել Վիեննա մեկնող ինքնաթիռ, սակայն ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները բացահայտել են հանցանքը, և ապօրինի միգրացիայի կազմակերպումը կանխվել է:
Իրաքի Հանրապետության հիշյալ քաղաքացիները ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված հանցանք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են և ներգրավվել որպես մեղադրյալ, իսկ որպես խափանման միջոց ընտրվել է անձնական երաշխավորությունը:
Բացի այդ, ՀՀ 2 քաղաքացի, որոնցից մեկը հնարավոր է՝ առնչություն ունի Իրաքի քաղաքացիների անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հետ, նույն եղանակով կազմակերպել են ՀՀ մի խումբ քաղաքացիների ապօրինի միգրացիան դեպի Եվրոպա: Մասնավորապես, օդանավակայանի չեզոք գոտում օգտագործելով հունական կացության կեղծ վկայականներ և դրանց տվյալներով ձևակերպված նստեցման կտրոնները, նշված քաղաքացիները փորձել են նստել Բարսելոնա մեկնող ինքնաթիռ, սակայն բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Վերջիններիս նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոց, կատարվել են համապատասխան քննչական գործողություններ:
Խուզարկությամբ կազմակերպիչների բնակության վայրերում հայտնաբերվել են իսպանական կացության քարտեր և Հունաստանի մուտքի ինքնասոսնձվող արտոնագրեր: Հիշյալ անձինք բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
Առերևույթ հանցագործություններ կատարելու համար ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել հինգ անձի: Կատարվում է նախաքննություն:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ выявила преступную группу, занимающуюся организацией незаконной миграции
Поддержи А1+!Служба национальной безопасности РА, в результате оперативно-розыскных мер и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления функций, направленных против борьбы с незаконной миграцией, выявила преступную группу, занимающуюся организацией незаконной миграции.
Согласно добытым предварительным данным, группа лиц, проживающих в Республике Ирак, по предварительному сговору, с использованием фальшивых документов для получения надлежащего разрешения транзита по территории РА, организовали незаконную миграцию группы граждан Ирака, получив от каждого из них по 12.000 евро.
Преступная группа последним передала билеты авиарейсов Эрбил-Ереван и Ереван-Стамбул-Эрбил, договорившись, что они в действительности не вернутся в Ирак, а из Армении незаконно отправятся в Европу. Согласно разработанному плану, эти лица пересекли государственную границу РА со своими законными паспортами граждан Республики Ирак, а в нейтральной зоне аэропорта, использовав явно фальшивые испанские и французские паспорта и посадочные талоны, организованные с их данным, попытались сесть в самолет, вылетающий в Вену, однако сотрудники СНБ раскрыли преступление, и организация незаконной миграции была пресечена.
Упомянутые граждане Республики Ирак по подозрению в совершении преступления, предусмотренного соответствующей статьей Уголовного кодекса РА, были арестованы и привлечены в качестве обвиняемых, а в качестве меры пресечения избрана личная гарантия.
Кроме того, 2 гражданина РА, один из которых мог иметь отношение к организации незаконной миграции граждан Ирака, таким же способом организовали незаконную миграцию группы граждан РА в Европу. В частности используя в нейтральной зоне аэропорта фальшивые свидетельства вида на жительства в Греции и оформленные по их данным посадочные талоны, указанные граждане пытались сесть в самолет, направляющийся в Барселону, однако были задержаны сотрудниками СНБ РА. По отношению к последним применена мера пресечения подписка о невыезде, произведены соответствующие следственные действия.
Посредством обыска в местах проживания организаторов были обнаружены испанские карты вида на жительства и самонаклеянные вьездные визы в Грецию. Указанные лица были задержаны и арестованы по подозрению в совершении преступления, предусмотренного соответствующей статьей Уголовного кодекса РА.
За совершение явных преступлений в следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Выдвинуто обвинение пяти лицам. Ведется расследование.
Уведомление: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом правонарушении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу судебным приговором.