Դիմակավորված անձինք փորձել են գողություն կատարել առանձնատնից. մեկ անձ կալանավորվել է
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում բնակարանային գողության փորձի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով պարզվել են մի շարք հանգամանքներ: Մեկ անձ կալանավորվել է:
2019 թվականի հուլիսի 26-ին Երևան քաղաքի բնակչուհին Ոստիկանության Մաշտոցի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 04:20-ի սահմաններում, դիմակավորված երկու անձինք, տեխնիկական միջոցի գործադրմամբ բացելով Երևան քաղաքում գտնվող իրենց առանձնատան հյուրասենյակի պատուհանը, ապօրինի մուտք են գործել առանձնատուն, սակայն, հանկարծակիի գալով իր ամուսնու հետ հանդիպումից, դիմել են փախուստի:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-րդ կետով: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը:
Իրականացվել են մի շարք քննչական և օպերատիվ-հետախուզական անհետաձգելի միջոցառումներ՝ դեպքի վայրի զննություն, վերցվել են փորձանմուշներ, կատարվել առգրավումներ, հարցաքննություններ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել են միջադեպի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Երևան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1994 թվականին:
Քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 25-ամյա երիտասարդը, բնակարան ապօրինի մուտք գործելու եղանակով ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորության շուրջ նախնական համաձայնության գալով մի քանի այլ անձանց հետ, 2019 թվականի հուլիսի 26-ին՝ ժամը 04:20-ի սահմաններում, իր կողմից վարձակալած, այլ անձի անվամբ հաշվառված BMW X5 մակնիշի ավտոմեքենայով գնացել է նշված առանձնատան մոտ, դարպասի վրայով անցնելով ապօրինի մուտք գործել տան տարածք, աշխատանքային գործիքների գործադրմամբ բացել առանձնատան առաջին հարկի բաց պատշգամբի պատուհանը, ապօրինի մուտք գործել ներս, սակայն, երկրորդ հարկի ննջասենյակներից մեկում հանդիպելով տանտիրոջը՝ դիմել է փախուստի՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չհասցնելով:
Տանտերը, տեսնելով իր տուն ներխուժած դիմակավորված անձանցից մեկին, իր անվամբ հաշվառված գազային ատրճանակից նախազգուշական երկու կրակոց է արձակել օդ:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 25-ամյա երիտասարդը հայտնաբերվել է, ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին: Վերջինս ձերբակալվել է՝ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով գողության փորձ կատարելու կասկածանքով:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 1994 թվականին ծնված երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-րդ կետով:
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կալանավորում կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, դատագենետիկական, դատամատնարոշմային փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը և ինքնությունը պարզելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու և քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ձեռնարկել անհրաժեշտ օպերատիվ-որոնողական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած մյուս անձանց ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

Люди в масках пытались обокрасть особняк: один человек арестован
Поддержи А1+!В следственном отделе административных районов Ачапняк и Давиташенгорода Еревана следственного управления СК РА возбуждено уголовное дело по факту попытки квартирной кражи. Один человек арестован.
Как сообщили Арменпресс в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, 26-го июля жительница Еревана в Маштоцком отделе полиции дала показание о том, что в этот же день, в районе 04:20, двое лиц в масках, с применением технических средств, открыв окно гостиной их особняка в Ереване, незаконно проникли в особняк, однако, неожиданно, встретив ее мужа, обратились в бегство.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177 Уголовного кодекса РА. На место происшествия выехала оперативно-следственная группа.
Осуществлен ряд неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, осмотр места происшествия, были взяты пробы, произведены изъятия, проведены допросы.
Предварительное следствие установило ряд обстоятельств инцидента, личность одного из предполагаемых преступников, который является жителем Еревана 1994 года рождения.
По уголовному делу были получены данные о том, что 25-летний молодой человек, по предварительному сговору с несколькими другими лицами,с намерением совершить тайное хищение чужого имущества путем незаконного проникновения в квартиру, 26 июля 2019 года в 04:20 на арендованном им автомобиле марки BMWX5, зарегистрированном на имя другого лица, отправился к указанному особняку. Перейдячерез ворота, он незаконно проник на территорию особняка, с помощью рабочих инструментов открыл окно веранды первого этажа особняка, незаконно проник внутрь, однако, встретив хозяина дома в одной из спален второго этажа, обратился в бегство, не доведя преступление до конца.
Хозяин, увидев одного из людей в масках, вторгшихся в его дом, произвел два предупредительных выстрела из газового пистолета, зарегистрированного на его имя.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий 25-летний молодой человек был обнаружен и представлен в орган, осуществляющий производство. Он был задержан по подозрению в попытке кражи, незаконного проникновения в квартиру.
По совокупности добытых достаточных доказательств молодому человеку, 1994 г.р., предъявлено обвинение по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177 Уголовного кодекса РА.
Следователь представил в суд ходатайство о применении в отношении него ареста в качестве меры пресечения.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-генетическая, судебно-медицинская экспертизы.
Следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия для выяснения всех обстоятельств инцидента, круга и личности предполагаемых преступников, персонализации их действий и уголовно-правовой оценки.
Соответствующим подразделениям полиции дано поручение предпринять необходимые оперативно-розыскные и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения личности других лиц, совершивших преступление, и представления их в орган, осуществляющий производство.