Այս իշխանություններին նույնպես պետք են կախյալ դատավորներ. փաստաբան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓաստաբան Լիպարիտ Սիմոնյանը կարծում է՝ հեղափոխության նպատակներից մեկը անկախ դատական համակարգի ստեղծումն էր։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա ասաց, որ նախկինում եղել են դատավորներ, որոնք իսկապես անկախ են գործել, սակայն նույնիսկ ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններից հետո պարզ դարձավ, որ այս իշխանություններին նույնպես պետք են կախյալ դատավորներ։
Ըստ փաստաբանի՝ մտահոգություններն ավելի խորացան, երբ դատարանները շրջափակելու կոչեր արվեցին։
Իսկ որոշ դատավորների մասին փաստաբանը նույնպես կարծում է, որ նրանք չպետք է շարունակեն աշխատել։
Սիմոնյանը նաև անդրադարձավ «Մարտի 1»-ի գործով նախկինում դատապարտվածներին (փաստաբանը եղել է «Յոթ»-ի գործով դատապարտված Ալեքսանդր Արզումանյանի փաստաբանը - հեղ.)՝ նշելով, որ նրանց գործերը պետք է վերաբացվեն, պետք է արդարացվեն։

Этим властям тоже нужны зависимые судьи: Адвокат (видео)
Адвокат Липарит Симонян считает: одной из целей революции было создание независимой судебной системы.
Сегодня на встрече с журналистами он сказал, что раньше были судьи, которые действительно действовали независимо, однако даже после апрельско-майских событий выяснилось, что этим властям также нужны зависимые судьи.
По мнению адвоката, опасения углубились, когда прозвучали призывы окружить суды.
А о некоторых судьях адвокат также думает, что они не должны продолжать работать.
Симонян также обратился к осужденным ранее по делу “1 Марта” (адвокат был адвокатом осужденного по делу “Семи” Александра Арзуманяна – авт.), отметив, что их дела должны быть повторно открыты, они должны быть оправданы.