Օրացույց. 30-ը հուլիսի.Նաիրի Հունանյանը պարզաբանում է, թե ինչու չի վնասել Լեւոն Բարխուդարյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1992-ի հուլիսի 30-ին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրամանագրով Հայաստանի վարչապետ է նշանակվում մասնագիտությամբ ինժեներ-մեխանիկ Խոսրով Հարությունյանը։ Նա փոխարինում է Հայաստանի փոխնախագահ Գագիկ Հարությունյանին։ Նոր վարչապետը հայտարարում է, որ շարունակելու է տնտեսական բարեփոխումները եւ պատրաստվելու է առաջիկա դժվար ձմռանը
1998-ի այս օրերին կառավարության որոշմամբ հանրային տրանսպորտում շահագործումից հանվում են ժողովրդական լեզվով ասած «Պազիկ» ավտոբուսները 1500 ընտանիք հայտնվել է բախտի քմահաճույքին «Պտի նստեմ երեխեքիս ասեմ՝ բալիկ ջան, ի՞նչ անեմ պիտի էնքան վախտ մնանք, մինչեւ մահանքն, մինչեւ սովից մահանանք։ Ավտոմատիչեսկի մեր կառավարությունը ջահելությանը դրդում ա խուլիգանությանը, որովհետեւ ընտանիքից քաղցր բան չկա։ 14 հոգի ա իմ ընտանիքը, պտի 14 հոգի ընտանիքի գոյությունը պահեմ, բայց էսօրվա դրությամբ ես մնացել եմ անգործ։ Ղեկավարությունը արդեն ձեռնարկել է՝ որոշում է ընդունված, որ նման տիպի մեքենաները, ոչ միայն այս տիպի, ընդհանրապես մեկդռնանի ավտոբուսներն արգելվել են ներքաղաքային երթուղիներում աշխատելուց հիմնականում մարդկանց անվտանգության համար»։
Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը վիրավորված է Ռոբերտ Քոչարյանի վերահսկողության ծառայության նախկին ղեկավար Դավիթ Վարդանյանից, որն «Արմենթելի» սեփականաշնորհումը կապել է պարոն Բագրատյանի վարչապետության տարիների հետ։ Այո, նա է հավանություն տվել սեփականաշնորհմանը, բայց բուն սեփականաշնորհումն իրականացվել է 1997-ին Ռոբերտ Քոչարյանի վարչապետության օրոք։
Ազգությամբ քուրդ Ղուլիխան Չարքազյանն ասում է, որ ինքնասպանության մի քանի անհաջող փորձից հետո որոշել է դառնալ ստրուկ՝ հընթացս հրաժարվելով Հայաստանի քաղաքացիությունից, քանի որ մեր երկրում քրդերի հետ հաշվի չեն նստում։ Որոշումը հրապարակելու համար 2000 թվականի այս օրը նա եկել է եւ պառկել Հանրապետության հրապարակում։ Կինը հրապարակում չէ, բայց նրա հետ է
Նույն օրը լարված է դրությունը նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի մոտ։Այս անգամ բողոքողները Աբովյան փողոցի փողոցային առեւտրականներ են, որոնց քաղաքապետարանը թույլ չի տալիս զբաղվել բացօթյա առեւտրով։ Քաղաքապետարանի մոտ ուժեղացվել է ոստիկանական հսկողությունը։ Քանի որ առեւտրական կանայք չէին կարող մտնել քաղաքապետարան, մի քանի րոպեով փակեցին Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցը։ Քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը, մինչդեռ, նույն օրը արդարանում էր այլ առիթով՝ ինքը չունի ամառանոց, չունի ավտոմեքենա, տունը վթարային վիճակում է։ Պարոն Բազեյանն այստեղ էր եկել առերեսվելու Մետրոյի «Բարեկամություն» կայարանի գետնանցումի առեւտուրը համակարգող Մաթեւոս Գեւորգյանի հետ, որին դուր չի եկել, որ քաղաքապետարանը փորձում է կարգավորել ոչ միայն Երեւանի փողոցների, այլեւ գետնանցումների առեւտուրը, որոնց պատճառով պետբյուջե չի մտնում մոտ 1 միլիարդ դրամ գումար։ Եթե Ալբերտ Բազեյանը հաջողության չհասնի, սպառնում է հրաժարական տալ։
2001-ի հուլիսի 30-ին նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանը Սյունիքում խոսում է հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության կարեւորությունից ։Ինքը լսել անգամ չի ուզում կոմպլեմենտար քաղաքականությունից, մենք պետք է լինենք ԱՊՀ կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի հետ 2001 թվականի հուլիսի 30-ին դատարանում Նաիրի Հունանյանը հիշում է, որ երբ խորհրդարանում սպանեց 9 հոգու, 15 րոպե հետո ողջ մնացածների դեմքին արդեն ժպիտ կար ։
Այս օրը Հունանյանը պարզաբանում էր, թե ինչու ստուգողական կրակոց արձակեց Կարեն Դեմիրճյանի վրա, փոխարենը չվնասեց ֆինանսների նախարար Լեւոն Բարխուդարյանին
2001 թվականի այս օրը Հայաստանի կառավարությունը 10 միլիոն դրամի օգնություն է ուղարկում Ռուսաստանի Դաշնության Սախա Հանրապետություն ։
Ջրհեղեղի հետեւանքով այդ երկրի 59 բնակավայր է տուժել, 12 հազար ընտանիք է մնացել անօթեւան, եւս մի քաղաք ամբողջությամբ անցել է ջրի տակ Այս նույն օրը Ռոբերտ Քոչարյանը Սոչի է մեկնում բարձր տրամադրությամբ, բարձր է նաեւ նրան ուղեկցողների տրամադրությունը։ Այնտեղ նա պետք է մասնակցի ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը։ Նրան ուղեկցելու գրեթե ամբողջ ընթացքում միմյանցից անբաժան են վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը։
2007-ի այս օրը Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան հայտարարում է, որ Սերբիայից անկախացած Կոսովոն չի կարող նախադեպ լինել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար։ «Աշխարհում հակամարտությունների լուծման համընդհանուր նախադեպ չի կարող լինել։ Ռուսաստանի կամ Հարավային Կովկասում որեւէ այլ իշխանության համար, չեմ կարծում, որ ցանկալի կլիներ, որ Պանդորայի արկղը բացվի, որովհետեւ ինչ-որ մեկը հայտարարում է, որ Կոսովոն նախադեպ է աշխարհի բոլոր հակամարտությունների համար»,-ասում է Մեթյու Բրայզան։

Календарь: 30-е июля: Наири Унанян поясняет, почему он нанес повреждения Левону Бархударяну (видео)
30-го июля 1992 года по приказу президента Левона Тер-Петросяна премьер-министром Армении назначается инженер-механик по специальности Хосров Арутюнян. Он заменяется вице-президента Армении Гагика Арутюняна. Новый премьер заявляет, что продолжит экономические реформы и будет готовиться к предстоящей тяжелой зиме.
В эти дни 1998 года решением правительства в общественном транспорте снимаются из эксплуатации так называемые автобусы “Пазики”. 1500 семей остались на произвол судьбы: “Я должен сесть и сказать своим детям: детка, что мне делать, мы должны оставаться столько времени, пока не умрем, пока не умрем от голода. Наше правительство автоматически подталкивает молодежь к хулиганству, потому что нет ничего слаще семьи. Моя семья состоит из 14 человек, я должен содержать семью из 14 человек, но на сегодняшний день я остался без дела. Руководство уже предприняло: решение принято, что автомобили этого типа, не только этого типа, вообще автобусы с одной дверью запрещены для использования на внутригородских маршрутах, в основном для безопасности людей”.
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян обижен на бывшего руководителя службы контроля Роберта Кочаряна Давида Варданяна, который связал приватизацию “Арментела” с годами премьерства господина Багратяна. Да, он одобрил приватизацию, но сама приватизация была осуществлена в 1997 году, при премьерстве Роберта Кочаряна.
Курд по национальности Гулихан Чарказян говорит, что после нескольких неудачных способов самоубийства решил стать рабом, задним числом отказавшись от гражданства Армении, поскольку в нашей стране с курдами не считаются. Для публикации решения в этот день 2000 года он пришел и лег на Площади Республики. Жена не на площади, но вместе с ним.
В тот же день напряженная ситуация у мэрии Еревана. На этот раз протестуют уличные торговцы на улице Абовяна, которым мэрия не разрешает заниматься торговлей на открытом воздухе. Около мэрии усилен полицейский контроль. Поскольку женщины-торговцы не могли войти в мэрию, на несколько минут перекрыли улицу Григора Лусаворича. Мэр Альберт Базеян, между тем, в тот же день обращается по другому поводу: у него нет дачи, нет автомобиля, дом находится в аварийном состоянии. Господин Базеян отсюда пришел встретиться с координатором торговли в подземном переходе метро “Дружба” Матевосом Геворгяном, которому не понравилось, что мэрия пытается регулировать торговлю не только улиц Еревана, но и подземных переходов, из-за чего в бюджет не поступает сумма в размере около 1 миллиарда драмов. Если Альберт Базеян не достигнет успеха, угрожает подать в отставку.
30-го июля 2001 года бывший премьер-министр Арам Саркисян в Сюнике говорит о важности армяно-российского военного сотрудничества. Он и слышать не хочет о комплементарной политике, мы должны быть с советом коллективной безопасности СНГ. 30-го июля 2001 года в суде Наири Унанян вспоминает, что когда он убил 9 человек в парламенте, спустя 15 минут на лицах оставшихся в живых уже была улыбка.
В этот день Унанян пояснял, почему сделал контрольный выстрел в Карена Демирчяна, вместо этого не нанеся повреждения министру финансов Левону Бархударяну.
В этот день 2001 года правительство А рмении отправляет помощь на сумму 10 миллионов драм в Республику Саха Российской Федерации.
Вследствие потопа пострадали 59 населенных пунктов, 12 тысяч семей остались без крова, еще один город полностью ушел под воду. В тот же день Роберт Кочарян отправляется в Сочи в хорошем настроении, хорошее настроение и у его спутников. Там он должен участвовать в неофициальной встрече глав стран СНГ. Почти на всем протяжении сопровождения неразлучны Андраник Маргарян и министр обороны Серж Саркисян.
В этот день 2007 года американский сопредседатель Минской группы Метью Брайзан заявляет, что Косово, получившее независимость от Сербии, не может быть прецедентном для разрешения карабахского конфликта. “В мире не может быть всеобщего прецедента разрешения конфликтов. Не думаю, что для России или какой-либо иной власти на Южном Кавказе было желательным, чтобы открылся ящик Пандоры, потому что кто-то заявляет, что Косово – прецедент для всех конфликтов мира”, - говорит Метью Брайзан.
В этот день 2009 года первый секретарь коммунистической партии Рубен Товмасян обсуждает внешний вид и внутренний мир сельчанина Армении, которая обрела независимость с 1991 года.