67403003_2474229726194196_3832411168035569664_n
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը, անդրադառնալով Հայաստանում խոսքի ազատությանը և լրատվամիջոցներին, ասաց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում գործընթացները բավականին հակասական են։
Մելիքյանը նշում է՝  նոր իշխանություններն ասում են, որ լրատվամիջոցների համար որդեգրել են  բաց գործելաոճ, բայց երբ լրագրողները պետական մարմիններին հարցումներ են ուղարկում՝ տեղեկատվություն ստանալու համար,  հանդիպում են լուրջ խնդիրների, հետեւաբար՝  վերջին կես տարվա ընթացքում վիճակը վատթարացել է։
Խոսելով իրենց կողմից մշակված «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» նոր օրենքի մասին՝ ԽԱՊԿ-ի նախագահը անդրադարձավ քննադատություններին և ասաց, որ իրենց մշակած օրենքը հանրային քննարկման չի դրվել, քանի որ դեռ նոր են այն մշակել, քննարկման փուլը նոր պետք է սկսվի։ Նոր օրենքով՝ լրատվամիջոցները պետք է բաց ներկայացնեն, թե ով է լրատվամիջոցի սեփականատերը․
«Սուր ներքաղաքական պայքարի պայմաններում, երբ լրատվամիջոցները ստիպված են լինում, ֆինանսական վիճակից ելնելով, քաղաքական հովանավորչությունից օգտվել, դառնում են քաղաքական համակարգի մաս, և ավելի է ընդգծվում լրատվամիջոցների բևեռվածությունը»,- ասաց Աշոտ Մելիքյանը՝ ավելացնելով, որ տարիներ շարունակ  Հանրային հեռուստաընկերությունը հաճոյացել է գործող իշխանություններին։ Նա պնդում է, որ Հանրայինը ունի վատ ավանդույթներ, որոնք պետք է վերացվեն․
«Հանրայինը պետք է էտալոն լինի, իսկ մենք ունենք վատ ավանդույթներ։ Մարդը չի կարող հեղափոխության սկզբում ծաղրանքով խոսել դրա մասին, իսկ հետո՝ հաղթանակի մասին՝ հաճույքով»,-ասում է նա՝ ավելացնելով, որ դա վստահություն չի ներշնչում։
Հանրային հեռուստաընկերության քաղաքականության մեջ Աշոտ Մելիքյանը առանձնացնում է այն, որ «Սերժ Սարգսյան անունը պարզապես փոխարինվեց Նիկոլ Փաշինյան անվամբ»։

67403003_2474229726194196_3832411168035569664_n
Председатель Комитета защиты слова Ашот Меликян, обратившись к свободе слова и СМИ в Армении, сказал, что в первом полугодии сего года процессы довольно противоречивые.
Меликян отмечает: новые власти говорят, что они приняли открытый стиль работы для СМИ, но когда журналисты направляют запросы в государственные органы, чтобы получить информацию, сталкиваются с серьезными проблемами, следовательно, за последние полгода ситуация ухудшилась.
Говоря о разработанном ими новом законе «О телевидении и радио», председатель КЗСС  обратился к критике и сказал, что разработанный ими закон не был вынесен на общественное обсуждение, поскольку они только что его разработали, эта разработки только должен начаться. По новому закону, СМИ должны открыто представить, кто является собственником СМИ.
«В условиях острой внутриполитической борьбы, когда СМИ бывают вынуждены, исходя из финансовой ситуации, пользоваться политическим покровительством, становятся частью политической системы, и еще более подчеркивается полярность СМИ», - сказал Ашот Меликян, добавив, что годами Общественное телевидение удовлетворяло действующие власти. Он утверждает, что у Общественного есть плохие традиции, которые нужно устранить:
«Общественное телевидение должно быть эталоном, а у нас есть плохие традиции. Человек не может в начале революции говорить о ней с сарказмом, а потом – о победе, с удовольствием», - говорит он, добавив, что это не внушает доверия.
В политике Общественного телевидения Ашот Меликян выделяет то, что имя Сержа Саркисяна заменено на Никола Пашиняна.