Օպերայի շրջակայքում ապօրինաբար սրճարաններ տեղադրել թույլատրելու դեպքերի առթիվ քրգործ է հարուցվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևան քաղաքի դատախազությունում, ոլորտը կարգավորող օրենսդրության և իրավական ակտերի լույսի ներքո ծավալուն ուսումնասիրության առարկա են դարձվել հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող Ազատության հրապարակի համալիրի, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում գտնվող տարածքներում սրճարանների և մյուս օբյեկտների տեղադրման կամ շինարարության աշխատանքների, այդ նպատակով հողամասեր տրամադրելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի իրավասությանն առնչվող բոլոր փաստաթղթերը:
Ինչպես հայտնվել էր ավելի վաղ, ուսումնասիրության նպատակով համապատասխան փաստաթղթերը Երևան քաղաքի դատախազության կողմից պահանջվել և ստացվել են Երևանի քաղաքապետարանից: Նույն նպատակով համապատասխան փասատթղթեր և տեղեկատվություն է ստացվել նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալությունից:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության, ինչպես նաև Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձանց գործողություններում կարող են առերևույթ առկա լինել կոռուպցիոն հանցագործության հատկանիշներ, ինչից ելնելով՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությանը հանձնարարվել է քրեադատավարական կարգով նախապատրաստել նյութեր և որոշել հետագա ընթացքը:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի, պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության և անշարժ գույքի կադաստրի տարածքային ստորաբաժանման իրավասու պաշտոնատար անձինք 2002-2018թթ. ընթացքում առերևույթ չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները, ինչի արդյունքում հանրապետական նշանակության հուշարձանների կարգավիճակ ունեցող` Երևան քաղաքի Ազատության hրապարակի համալիրի, ինչպես նաև Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի պահպանության գոտիներում ապօրինաբար տեղադրվել են սրճարաններ, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ թույլատրվել է իրականացնել առևտրային գործունեություն՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով հասարակության և պետության օրինական շահերին:
Դեպքի առթիվ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և նախաքննություն կատարելու համար հանձնվել ՀՀ քննչական կոմիտեին:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրամեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

По факту незаконных разрешений для кафе на территории, прилегающей к опере, возбуждено уголовное дело
Поддержи А1+!В прокуратуре Еревана, в свете законодательства и правовых актов, регулирующих сферу, предметом объемного изучения стали все документы, касающиеся работ по установке или строительству кафе и других объектов на территориях, находящихся в зонах охраны памятников республиканского значения, имеющих статус памятников на площади Свободы, Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна и большого концертного зала “Арам Хачатрян”, а также предоставления с этой целью земельных участков. Прокуратура Армении сообщает, что ранее сообщалось о том, что соответствующие документы были запрошены прокуратурой Еревана и получены из мэрии Еревана. С той же целью были получены соответствующие документы и сведения из аппарата Агентства по охране памятников истории и культуры Министерства культуры РА.
В ходе исследования было установлено, что в действиях компетентных должностных лиц мэрии Еревана, Агентства по охране памятников истории Министерства культуры РА, а также территориального подразделения Комитета кадастра недвижимости могут быть видимые признаки коррупционного преступления, исходя из чего управлению города Еревана Полиции РА поручено в Уголовно-процессуальном порядке подготовить материалы и определить дальнейший ход.
В результате подготовки материалов были получены фактические данные о том, что компетентные должностные лица мэрии Еревана, Агентства по охране памятников истории и культуры и территориального подразделения Кадастра недвижимого имущества в 2002 - 2018 гг. в зонах памятников, имеющих статус республиканского значения - мемориального комплекса Свободы, а также Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна и большого концертного зала “Арам Хачатурян” были незаконно установлены кафе, в нарушение установленного законом порядка было разрешено осуществлять торговую деятельность, тем самым нанеся существенный ущерб законным интересам общества и государства.
По данному факту в управлении полиции Еревана возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 308 УК РА и для предварительного следствия передано Следственному комитету РА.