Սուրեն Պապիկյանը հետևել է կենսական նշանակության ճանապարհների վերականգնման աշխատանքներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀուլիսի 24-ին Արագածոտնի, Շիրակի և Լոռու մարզեր կատարած այցի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը ծանոթացել է ճանապարհաշինական աշխատանքների ընթացքին՝ մասնավորապես կանգ առնելով Հ81- Թալին- Ցամաքասար- Նոր Արթիկ- Հ75, Մ1- Հայրենյաց- Տուֆաշեն- Հ83, Մ7- Մեծ Պարնի- Ծաղկաբեր ճանապարհահատվածներում, որոնք վերականգնվում են «Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև Մ3 (Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր-հայ-վրացական սահման) միջպետական նշանակության ճանապարհահատվածներում, որտեղ իրականացվում են միջին նորոգման աշխատանքներ պետական բյուջեի միջոցներով։
Հ81- Թալին- Ցամաքասար- Նոր Արթիկ- Հ75 ճանապարհահատվածում նախարար Պապիկյանը կապալառու ընկերության պատասխանատուների հետ քննարկել է աշխատանքների ընթացքը։ Կապալառու կազմակերպության՝ «Բլեսկ» ՍՊԸ-ի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավարները նախարարին տեղեկացրել են, որ թեև ըստ պայմանագրի շինաշխատանքների ավարտը նախատեսված է մյուս տարվա գարնանը, սակայն կանեն հնարավորը՝ 3-4 ամսից ճանապարհի վերականգնումն ավարտելու համար։ Ընդգծելով արագ, բայց միևնույն ժամանակ որակյալ և առանց թերությունների շինարարություն իրականացնելու անհրաժեշտությունը՝ Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ պետությունը կարևորում է բարեխիղճ շինարարական կազմակերպությունների հետ գործընկերային հարաբերությունները և հաշվի առնելով առաջիկում ճանապարհաշինական աշխատանքների ծավալների աճը՝ հետաքրքվել է կազմակերպության շինարարական հնարավորություններով։
Հ81- Թալին- Ցամաքասար- Նոր Արթիկ- Հ75 ավտոճանապարհը կենսական նշանակություն ունի 2 մարզերի հաղորդակցությունը կազմակերպելու առումով․ 10.9 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի 7.1 կմ-ն անցնում է Արագածոտնի մարզով, իսկ 3.8 կմ-ն՝ Շիրակի մարզի Անիի տարածաշրջանով՝ միմյանց կապելով նաև 4 համայնքներ՝ Ցամաքասար, Սուսեր, Նոր Արթիկ, Բագրևան։
Շրջայցի հաջորդ կանգառը եղել է Մ1- Հայրենյաց- Տուֆաշեն- Հ83 մոտ 10.45 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածը, որտեղ վերականգնման աշխատանքներն իրականացնում է «Կապավոր» ՍՊԸ-ն։ Նախարար Պապիկյանին տեղեկացվել է, որ շինարարական աշխատանքներում հիմնականում ներգրավված են տեղի համայնքների բնակիչներ։ Ճանապարհաշինական ծրագիրն այսպիսով օգնում է բնակիչներին լուծել իրենց սոցիալական խնդիրները՝ շատ դեպքերում նրանց հետ պահելով արտագնա աշխատանքի մեկնելուց։
Սուրեն Պապիկյանը նկատել է, որ Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման ծրագրի մասին անցած երկու ամիսների ընթացքում զրուցել է համայնքապետերի, համայնքների բնակիչների հետ և ստացել է դրական արձագանք։
Շիրակի մարզից նախարարը մեկնել է Լոռի, որտեղ ծանոթացել է Մ7- Մեծ Պարնի- Ծաղկաբեր 6.8 կմ երկարությամբ վերականգնվող ճանապարհահատվածում կատարվող աշխատանքներին և խոսել կապալառու կազմակերպության՝ «Ճանապարհ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչների հետ։ Նախարար Պապիկյանն այստեղ ևս կարևորել է աշխատանքների որակյալ և ըստ ժամանակացույցի իրականացումը: Ճանապարհի վերանորոգմանը մեծպարնեցիները սպասում էին ավելի քան 30 տարի, այս մասին նախարարին հաղորդել է Մեծ Պարնի համայնքի ղեկավար Գագիկ Պալյանը և վստահեցրել, որ համայնքապետարանն ու համայնքի բնակիչները հետամուտ կլինեն այն պահպանելուն և խնամքով շահագործելուն։
Սուրեն Պապիկյանի աշխատանքային այցն ավարտվել է Մ3 (Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր-հայ-վրացական սահման) միջպետական նշանակության ճանապարհահատվածների միջին նորոգման ընթացիկ աշխատանքների (փոսալցում, հարթեցում, կողային առուների կառուցում, վերին շերտի ասֆալտապատում) դիտարկմամբ։
Շրջայցի ընթացքում նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավում» ծրագրի շրջանակում շինաշխատանքներն իրականացվում են հավուր պատշաճի և բարձր մակարդակով։ Միաժամանակ շինարարների և կապալառու կազմակերպությունների հետ խոսելիս նախարարը շեշտել է, որ ճանապարհաշինական աշխատանքները սահմանված ժամկետներում կատարելը խիստ կարևոր է, քանի որ այն բխում է ինչպես պետության, այնպես էլ կազմակերպության շահերից։
«Մենք շահագրգռված ենք, որ հայաստանյան ընկերությունները լինեն շատ ուժեղ իրենց կարողություններով, հնարավորություններով, որպեսզի կարիք չունենանք որևէ տեղից նոր շինարար հրավիրելու։ Ստեղծվելու է այնպիսի գործընկերային միջավայր, որը կգոհացնի թե՛ քաղաքացուն, թե՛ գործարարին, թե՛ պատվիրատուին»,- ասել է նախարարը։
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ կյանքի կոչվող Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման ծրագրի սկզբունքներից մեկն էլ հենց կենսական նշանակության ճանապարհները տեղական շինկազմակերպությունների միջոցով վերականգնելն է։ Ծրագիրն այդպիսով նպատակ ունի աջակցել հայկական ճանապարհաշինական կազմակերպություններին։

67176899_1196843360488734_3357878253183303680_n
24 июля в рамках визита в Арагацотнскую, Ширакскую и Лорийскую области министр Сурен Папикян ознакомился с ходом дорожно-строительных работ. В частности, он остановился на отрезках дороги H81-Талин - Цамакасар - Нор Артик - H75, М1 - Айреняц - Туфашен - H83, М7 - Большой Парни - Цахкабер, которые восстанавливаются в рамках программы “Дополнительное финансирование улучшения дорожной сети жизненного значения”, а также на участках межгосударственного значения М3 (Маргара–Ванадзор–Ташир - армяно-грузинская граница), где осуществляются работы по среднему ремонту.
На участке дороги H81 - Талин - Цамакасар - Нор Артик - H75 министр Папикян обсудил с ответственными лицами компании-подрядчика ход работ. Руководители армянского филиала компании-подрядчика ООО“Блеск” сообщили министру, что хотя завершение строительных работ по договору предусмотрено весной следующего года, однако они сделают все возможное для завершения восстановления дороги через 3-4 месяца. Подчеркнув необходимость осуществления быстрого, но в то же время качественного и без недостатков строительства, Сурен Папикян отметил, что государство придает важность партнерским отношениям с добросовестными строительными организациями и, учитывая рост объемов дорожно-строительных работ на первом этапе, заинтересовалось строительными возможностями организации.
Автотрасса H81-Талин-Цамакасар - Нор Артик-H75 имеет жизненно важное значение для организации сообщения между двумя областями: 7.1 км дороги протяженностью 10.9 км проходит по Арагацотнской области, а 3.8 км - по региону Ани Ширакской области, связывая друг с другом 4 общины - Цамакасар, Сусер, Нор Артик, Багреван.
Следующая остановка была на участке дороги М1–Айреняц–Туфашен - А83 протяженностью 10.45 км, где восстановительные работы осуществляет ООО “Капавор”. Министру Папикяну было сообщено, что в строительные работы в основном вовлечены жители местных общин. Таким образом, дорожно-строительная программа помогает жителям решать и свои социальные проблемы, во многих случаях удерживая их от выездных работ. Сурен Папикян отметил, что в течение прошедших двух месяцев он беседовал с руководителями общин, жителями общин и получил от них положительный отклик.
Из Ширакской области министр отправился в Лори, где ознакомился с работами на возобновляемом участке дороги М7 - Мец Парни - Цахкабер длиной 6.8 км и побеседовал с представителями компании-подрядчикаООО “Чанапар”.
Министр Папикян отметил важность качественной и соответствующей графику работы. Ремонта дороги жители МецПарни ждали более 30 лет, об этом сообщил министру глава общины МецПарни ГагикПалян и заверил, что муниципалитет и жители общины будут последовательны в сохранении и бережной эксплуатации дороги.
Рабочий визит Сурена Папикяна завершился осмотром текущих работ по среднему ремонту участков дорог межгосударственного значения М3 (Маргара–Ванадзор–Ташир - армяно-грузинская граница). В ходе посещения министр с удовлетворением констатировал, что в рамках программы “Дополнительное финансирование улучшения дорожной сети жизненного значения” строительные работы осуществляются на должном и высоком уровне. В то же время, говоря со строителями и подрядными организациями, министр подчеркнул, что завершение дорожно-строительных работ в установленные сроки крайне важно, поскольку оно исходит из интересов как государства, так и организаций.
“Мы заинтересованы в том, чтобы армянские компании имели бы большие возможности, чтобы мы не были бы вынуждены приглашать строителей из других мест. Будет создана такая партнерская среда, которая удовлетворит как граждан, так и бизнесменов, и заказчиков”, - сказал министр.
Отметим, что одним из принципов реализуемой при финансировании правительства РА и Всемирного банка программы “Дополнительное финансирование улучшения дорожной сети жизненного значения”является привлечение местных строительных организаций. Таким образом, программа преследует цель содействовать армянским дорожно-строительным организациям.