«Մարտի 1»-ի գործով մեղադրվող  Գեղամ Պետրոսյանը լռել է, լռում է ու լռելու է. պաշտպան
«Մարտի 1»-ի զոհերից մեկի սպանության մեջ մեղադրվող ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի տեղակալ, շտաբի պետ Գեղամ Պետրոսյանի գործով վճռաբեկ դատարան բողոք է ներկայացվել։
«Ա1+»-ի հարցին, թե ե՞րբ է նշանակված վճռաբեկ բողոքի քննությունը, փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը  պատասխանեց․ «Մինչև բողոքի քննությունը նշանակվի, հայտնի դառնա կամ չդառնա, առնվազն 20-25 օր կտևի, որովհետև Վճռաբեկը բավականին երկար ժամկետների մեջ է տեղեկատվությունը տալիս՝ նկատի ունենալով ծանրաբեռնվածությունը։ Նույնիսկ մինչև 1 ամիս տևում է»։
Գլխավոր դատախազություն ներկայացված միջնորդության ընթացքին անդրադառնալով՝ նա ասաց, որ դատախազությունը քննարկել է և եկել է այն համոզմունքին, որ մերժելու որևէ հիմնավոր հիմք չունի։ «Այսինքն՝ չի մերժել իմ բողոքը, այլ՝ բողոքի քննարկումը հետաձգել է մինչև մի քանի հանգամանքների վերջնական պարզումը։ Որից հետո վերջնական որոշում կկարողանա կայացնել»,- շեշտեց նա։
Հարցին, թե իր պատշտպանյալը այս կապակցությամբ որև բան ասել է, փաստաբանը պատասխանեց, որ Պետրոսյանն առհասարակ չի խոսել, չի խոսելու՝ վստահեցնում եմ, որ միանշանակ չի էլ խոսելու՝ նկատի ունենալով, որ իրականության մեջ այդպիսի դեպք չի եղել (նկատի ունի Պետրոսյանի մեղսագրվող սպանությունը – հեղ․)։
«Մի բանից, որ մարդ անտեղյակ է, չի կարող որևէ կարծիք հայտնել․ դրական կլինի, թե բացասական։ Դրա համար էլ Գեղամ Պետրոսյանը լռել է, լռում է ու լռելու է։ Ինքը հանցագործ չէ, հանցագործություն չի կատարել և այն մեղադրանքը, որի մասին խոսում ենք, իրականության մեջ այդպիսի հանցագործություն չի կատարվել։ 2008 թվականի նրանց նշած օրը՝ մարտի 1-ին, այդպիսի հանցագործություն չի կատարվել։ Սա մենք հայտարարել ենք ու հայտարարում ենք»,- եզրափակեց նա։
Պետրոսյանին հունիսի 6-ին   մեղադրանք էր առաջադրվել  Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության մեջ։ Նա մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ «Սպանությունը՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ ութից տասնհինգ տարի ժամկետով»:
Հունիսի 7-ին Երևանի առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի՝ Պետրոսյանին 2 ամսով կալանավորելու միջնորդությունը։
Այնուհետև առաջին ատյանի որոշումը Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, սակայն դատարանը մերժել էր պաշտպանի բողոքը։
Հուլիսի 11-ին պարզ էր դարձել  , որ Պետրոսյանին պատկանող հաշվեցուցակային ատրճանակի մասով կատարվել է  դատաձգաբանական փորձաքննություն։ Եզրակացության համաձայն՝ Զաքար Հովհաննիսյանի մարմնում հայտնաբերված գնդակը բոլորովին այլ գնդակ էր եղել, այսինքն՝ Գեղամ Պետրոսյանին ամրակցված ատրճանակից կրակված գնդակները  որեւէ համընկնում չէին ունեցել այն գնդակի հետ, որը հայտնաբերվել է Հովհաննիսյանի մարմնում։
Այս եզրակացությունից ելնելով՝ փաստաբանը ոստիկանության զորքերի նախկին շտաբի պետի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և գործը կարճելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։

Адвокат Гегама Петросяна подал кассационную жалобу, а ходатайство о прекращении дела еще в процессе
По делу обвиняемого в убийстве одного из жертв «1-го Марта», заместителя командующего полицейских войск, начальника штаба полицейских войск РА Гегама Петросяна была подана жалоба в кассационный суд.
6-го июня Петросяну было выдвинуто обвинение по 1-й части 104-й статьи Уголовного кодекса: «Убийство – незаконным образом преднамеренное лишение жизни другого человека наказывается лишением свободы сроком от восьми до пятнадцати лет». Он обвиняется в убийстве Закара Ованнисяна.
7-го июня Ереванский суд первой инстанции удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы об аресте Петросяна сроком на 2 месяца.
Затем решение первой инстанции адвокат Петросяна Вагаршак Геворгян обжаловал  в Апелляционный суд, однако суд отклонил жалобу адвоката.
11-го июля стало ясно, что по части принадлежащего Петросяну инвентарного пистолета, назначена судебно-баллистическая экспертиза. Согласно заключению экспертизы, пуля, обнаруженная в теле Закара Ованнисяна была совершенно иной пулей, т. е. пули, полученные в результате выстрелов из закрепленного за Гегамом Петросяном пистолета, по следам своего ношения не имели никаких совпадений с той пулей, которая была обнаружена в теле Ованнисяна.
Исходя из этого заключения, адвокат подал ходатайство в Генеральную прокуратуру РА о прекращении уголовного преследования в отношении начальника бывшего штаба полицейских войск и приостановлении дела.
По поводу процессов, которые идут вокруг дела, «А1+» связался с адвокатом Петросяна Вагаршаком Геворгяном.
На вопрос, когда назначено расследование кассационной жалобы, он ответил: «До назначения расследования жалобы, станет или не станет известным, продлится как минимум 20-25 дней, потому что Кассационный суд дает информацию в достаточно длительные сроки, учитывая загруженность. Длится вплоть до 1 месяца».
Обратившись к ходу ходатайства, поданного в генеральную прокуратуру, он сказал, что прокуратура обсудила и пришла к заключению, что у него нет никаких обоснованных оснований для отказа. «То есть не отклонил мою жалобу, а отложил рассмотрение жалобы до окончательного выяснения нескольких обстоятельств. После чего сможет принять окончательное решение», - подчеркнул он.
На вопрос, сказал ли его подзащитный что-либо в этой связи, адвокат ответил, что Петросян вообще не говорил, не будет говорить: заверяю, что однозначно не будет говорить, принимая во внимание, что в действительности такого случая не было (имеет в виду убийство, в котором обвиняется Петросян – авт.).
«Человек не может выразить мнение о том, чего не знает, будь то положительное или отрицательное. Поэтому Гегам Петросян молчал, молчит и будет молчать. Он – не преступник, не совершал преступления и то обвинение, о котором мы говорим, в действительности он не совершал такого преступления. В указанный ими день 2008 года, 1-го марта, такого преступления не было совершено. Это мы заявляли и заявляем», - заключил он.