Շահագործման է հանձնվել Մ1-Կարմրաշեն-Ոսկեթաս-Զովասար ճանապարհը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր փոխնախարար Բագրատ Բադալյանի և Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանի ուղեկցությամբ Արագածոտնի մարզում ծանոթացել է շահագործման հանձնված Մ1 – Կարմրաշեն – Ոսկեթաս - Զովասար ավտոճանապարհի 11.32կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքների որակին: Ճանապարհատվածի վերականգնման աշխատանքները մեկնարկել են 2018 թ. մարտին, շահագործման է հանձնվել այս տարվա հուլիսին` 1 տարի երաշխիքով: Աշխատանքներն իրականացվել են «Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրի շրջանակում:
Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանում գտնվող շուրջ 11.4 կմ երկարությամբ այս ճանապարհահատվածն անցնում է Կարմրաշեն, Ոսկեթաս, Զովասար համայնքներով՝ դրանք կապելով Մ1 միջպետական ավտոճանապարհի և Թալին քաղաքի հետ: Վերականգնված ճանապարհից կօգտվեն նաև Ակունք և Գառնահովիտ համայնքները:
Նախարար Սուրեն Պապիկյանը շրջել է վերանորոգված ճանապարհատվածներում, տեղում ծանոթացել շինաշխատանքների որակին և պատասխանատուների հետ քննարկել վերականգման աշխատանքներին վերաբերող հարցեր: Նախարարը կարևորել է շահագործումից հետո ճանապարհին խնամքով վերաբերվելու և այն պահպանելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Սուրեն Պապիկյանը եղել է նաև Ոսկեթաս համայնքում, որտեղ նույնպես ծանոթացել է ավարտված աշխատանքներին: Փոխնախարար Բագրատ Բադալյանի տեղեկացմամբ՝ Ոսկեթասի դպրոցի մոտով անցնող ճանապարհահատվածի վրա ձեռնարկվել են երթևեկության անվտանգության համար անհրաժեշտ միջոցառումներ: Դպրոցի ղեկավարությունն իր գոհունակությունն է արտահայտել ճանապարհի որակի կապակցությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, Մ1 – Կարմրաշեն – Ոսկեթաս - Զովասար վերականգնված ճանապարհատվածում իրականացվել են հողային պաստառի, ջրահեռացման համակարգի վերականգնման, մայթերի, իջատեղերի և մուտքերի, կողնակների կառուցման աշխատանքներ, ճանապարհային նշանների և անվտանգության էլեմենտների տեղադրում, գծանշում, գյուղտեխնիկայի անցումների կառուցում 4 տեղում: Կարմրաշեն և Ոսկեթաս համայնքներում փոխարինվել են գոյություն ունեցող քայքայված խմելու ջրագծերը:

Сдан в эксплуатацию участок дороги М1–Кармрашен–Воскетас–Зовасар
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян 24 июля в сопровождении замминистра БагратаБадаляна и губернатора Арагацотна Давида Геворгяна в Арагацотнской области ознакомился с качеством строительных работ на участке автодороги М1 – Кармрашен – Воскетас–Зовасардлиной 11.32 км. Работы по восстановлению участка дороги начались в в марте2018 года. Дорога была сдана в эксплуатацию в июле этого года с гарантией на 1 год.
Работы были осуществлены в рамках программы “Дополнительное финансирование для улучшения дорожной сети жизненного значения”.
Этот участок дороги протяженностью 11,4 км в Талинском районе Арагацотнской области проходит через общины Кармрашен, Воскетас, Зовасар, связывая их с межгосударственной автодорогой М1 и городом Талин. Восстановленной дорогой воспользуются также и общины Акунк и Гарнаовит.
Министр Сурен Папикян объехал отремонтированные дороги, на месте ознакомился с качеством строительных работ и обсудил с ответственными лицами вопросы, касающиеся восстановительных работ. Министр подчеркнул необходимость бережного отношения к дороге после эксплуатации и ее сохранения.
Министр Сурен Папикян побывал также в и общине Воскетас, где также ознакомился с завершенными работами. По словам замминистра БагратаБадаляна, на участке дороги, проходящей вблизи школы Воскетаса, были предприняты необходимые меры для безопасности дорожного движения. Руководство школы выразило свое удовлетворение качеством дороги.
В целом, на восстановленной дороге М1 – Кармрашен–Воскетас - Зовасар были проведены работы по восстановлению земельного пласта, дренажной системы, строительству тротуаров, стоянок, обочин, установке дорожных знаков и элементов безопасности, разметке, строительствупереходов для сельхозтехникив 4 местах. В общинах Кармрашен и Воскетас заменены старые трубы для питьевой воды.