Նախագահը հյուրընկալվել է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում (տեսանյութ)
Լոռու մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը։ Տնօրեն Պատվական Հախինյանը նշել է, որ կենտրոնի նպատակը բարենպաստ բիզնես միջավայրի ստեղծումն է տեխնոլոգիական ընկերությունների համար: Կենտրոնն օգնում է սկսնակ ընկերություններին, տեխնոլոգիական թիմերին իրենց գաղափարները վերածել հաջողակ բիզնեսի:
Սկսած 2016 թվականից՝ կենտրոնի աքսելերացիոն ծրագրերին մասնակցել է մոտ 30 թիմ: Գործունեության մյուս ուղղությունը վերաբերում է մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը։ Կազմակերպվում են ծրագրավորման տարբեր դասընթացներ բոլոր տարիքի անձանց համար՝ սկսած 10 տարեկան երեխաներից։
Հանրապետության նախագահը շրջայց է կատարել կենտրոնի տարածքում, զրուցել դասընթացների մասնակից երեխաների հետ, այնուհետև հանդիպել է կենտրոնում տեղակայված ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, հետաքրքրվել նրանց գործունեությամբ, ինչպես նաև պատասխանել նրանց հարցերին։ Նախագահը նրանց կոչ է արել ավելի մասշտաբային մտածել․
«Իմ կոչը ձեզ հետևյալն է՝ մտածեք մեծ։ Որքան փոքր մտածենք, այնքան փոքր ենք զարգանալու։ Հետևաբար՝ գոյատևելու ենք, ոչ թե հաղթելու։ Սա շատ էական է,- ընդգծել է նախագահը։- Ձեր ստեղծագործական կյանքում մեծ մտածեք, մի վախեցեք անհաղթահարելի կամ դժվար թվացող խնդիրներին դեմ հանդիման կանգնելուց, փորձեք դրանք լուծել։ Եթե դուք ունեք, օրինակ, ժամանակակից արագ ինտերնետային կապ և հնարավորություն՝ ձեր գործընկերների հետ կապվելու, իմանալու՝ ինչ կա շուկայում, որևէ պատճառ չկա, որ այստեղ չկարողանաք նույնպիսի ստեղծագործական հաջողություն ունենալ, ինչ դրսում։ Չկա այդպիսի պատճառ։ Քսանմեկերորդ դարում աշխարհն արագ փոխվում է, և ով դա չի նկատում՝ ուշանալու է»։
Նա խորհուրդ է տվել քայլել այդ փոփոխություններին համահունչ և ստեղծել այնպիսի արտադրանք, որը մրցունակ կլինի աշխարհում։ «Մրցունակ լինելու համար մենք պետք է ունենանք լավագույն արտադրանքը։ Դրա մոդելը մենք ունենք․ գյուղատնտեսության մեջ մենք ունենք հայթեք՝ կոնյակ։ Նույն խաղողից մենք պատրաստում ենք կոնյակ, որը ոչ այլ ինչ է, քան խաղողի հյութի հայթեքը։ Այսինքն, եթե մենք որևէ տեղ ինչ-որ բան պիտի զարգացնենք, դա առնվազն պետք է հայկական կոնյակի նման լինի։ Եթե մենք հայթեք ենք զարգացնում այստեղ, դա պետք է լինի լավագույն արհեստական բանականության մակարդակի,-ընդգծել է նախագահը։- Դրան հասնելու համար ճանապարհ պետք է անցնենք՝ բոլորս միասին, և պետությունը նույնպես պետք է աջակցի։ Այդ ճանապարհը պետք է արագ անցնենք, ու այստեղ ամենահիմնական խնդիրներից մեկը կրթությունն է»։
Նշելով, որ գիտությամբ, տեխնոլոգիաներով զբաղվելը կարևոր է և հետաքրքիր՝ նախագահ Սարգսյանը երիտասարդ ձեռներեցներին հորդորել է սիրել ու բավականություն ստանալ այն աշխատանքից, որը նրանք կատարում են։

Президент посетил Ванадзорский технологический центр (видео)
В рамках рабочего визита в Лорийскую область президент республики Армен Саркисян посетил технологический центр Ванадзора, ознакомился с деятельностью Центра. Директор Патвакан Ахинян отметил, что целью центра является создание благоприятной бизнес-среды для технологических компаний.
Центр помогает начинающим компаниям, технологическим командам претворять свои идеи в успешный бизнес. С 2016 года в акселерационных программах центра приняли участие около 30 команд. Другое направление деятельности касается развития профессиональных возможностей. Организуются различные курсы программирования для лиц всех возрастов, начиная с детей в возрасте 10 лет.
Президент республики обошел территорию центра, побеседовал с участвующими в курсах детьми, затем встретился с представителями расположенных в центре компаний, поинтересовался их деятельностью, а также ответил на их вопросы. Президент призвал их думать более масштабно. “Мой призыв к Вам таков: думайте по-крупному. Чем мельче мы будем думать, тем меньше будем развиваться. Следовательно, мы будем существовать, а не побеждать. Это очень существенно”, - подчеркнул президент. – “В вашей творческой жизни думайте по-крупному, не бойтесь сталкиваться с кажущимися непреодолимыми или трудными проблемами, пробуйте их решать. Если у Вас, например, есть современная быстрая интернет-связь и возможность связаться с вашими партнерами, узнать, что есть на рынке, нет никаких причин, чтобы Вы не смогли бы добиться такого же творческого успеха, как и будучи за рубежом. Нет такой причины. В двадцать первом веке мир быстро меняется, и тот, кто этого не заметит, он опоздает”.
Он посоветовал ходить в соответствии с этими изменениями и создавать такие продукты, которые будут конкурентоспособными в мире. Он посоветовал шагать в соответствии с этими изменениями и создавать такие продукты, которые будут конкурентоспособными в мире. Чтобы быть конкурентоспособными, мы должны иметь лучший продукт. Его модель у нас есть, в сельском хозяйстве у нас есть хайтек - коньяк. Из того же винограда мы готовим коньяк, который не что иное, как хайтек виноградного сока. То есть, если мы где-то что-то должны развивать, это, по крайней мере, должно быть таким как армянский коньяк. Если мы здесь развиваем хайтек, он должен быть на уровне лучшего искусственного интеллекта”, - подчеркнул президент. – “Для достижения этого мы должны пройти путь - все вместе, и государство также должно содействовать этому. Этот путь мы должны пройти быстро, и здесь одна из основных проблем – образование”.
Отметив, что заниматься наукой, технологиями важно и интересно, президент Саркисян призвал молодых предпринимателей любить и получать удовольствие от той работы, которую они выполняют.