Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Գլեդիս Բերեջիկլյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի վարչապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանին, ով Հայաստանում է գտնվում մասնավոր այցով:
«Ուրախ և հպարտ ենք Ավստրալիայում Ձեր գործունեությամբ: Այսօր Դուք աշխարհում ամենաազդեցիկ հայ կանանցից մեկն եք և հաճելի է հանդիպելու հնարավորության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Գլեդիս Բերեջիկլյանի գործունեության արդյունքում էլ ավելի կզարգանան Հայաստանի և Ավստրալիայի հարաբերությունները ու կընդլայնվեն փոխադարձ հետաքրքրությունները:
Գլեդիս Բերեջիկլյանը վարչապետին շնորհավորել է Հայաստանում տեղի ունեցող դրական զարգացումների կապակցությամբ և նշել, որ հայրենիքի իրադարձություններին ուշադրությամբ հետևում են նաև Ավստրալիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Նա ընդգծել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների՝ այս անգամ հանրության շրջանում նկատում է մեծ ոգևորություն և ապագայի նկատմամբ հավատ:
Տիկին Բերեջիկլյանը ներկայացրել է իր գործունեությունը Նոր Հարավային Ուելս նահանգում և պատմել Ավստրալիայի հայ համանքի մասին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ավստրալիայի միջև համագործակցության զարգացման, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների մասին:
Տիկին Գլեդիս Բերեջիկլյանը 2019թ. մարտի 23-ին Նոր Հարավային Ուելս նահանգում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում հաղթանակ է տարել՝ դառնալով առաջին կին գործիչը, ով վերընտրվել է նահանգի վարչապետի պաշտոնում: Բերեջիկլյանի մեծ ծնողները Հայոց ցեղասպանությունից փրկված որբեր են եղել:
Նոր Հարավային Ուելսը Ավստրալիայի 8 նահանգներից մեկն է մոտ 8 մլն բնակչությամբ, որից 5 մլն-ից ավելին բնակվում է նահանգի մայրաքաղաք Սիդնեյում։ Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է մոտ $53 հզ։ Նահանգն ապահովում է Ավստրալիայի տնտեսության 32,7%-ը, թեև բնակչության թվով 5-րդն է։ Տնտեսության 20% գյուղատնտեսությունն է, արտահանում է նաև քարածուխ, ունի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերություն, Սիդնեյում են կենտրոնացած ավստրալական խոշոր ՏՏ ընկերությունների գրասենյակները:

Никол Пашинян принял Глэдис Береджиклян
Премьер-министр Никол Пашинян принял премьер-министра штата Новый Южный Уэльс Австралии Глэдис Береджиклян, которая находится в Армении с частным визитом.
Мы гордимся Вашей деятельностью в Австралии. Сегодня Вы является одной из самых влиятельных армянских женщин в мире, и я рад возможности встретиться”, - отметил Никол Пашинян.
Глава правительства выразил надежду, что в результате деятельности Глэдис Береджиклян еще больше будут развиваться отношения между Арменией и Австралией, а также расширятся взаимные интересы.
Глэдис Береджиклян поздравила премьер-министра с положительными событиями в Армении и отметила, что представители армянской общины Австралии внимательно следят за событиями на Родине. Она подчеркнула, что, в отличие от предыдущих лет, на этот раз она замечает среди общества большой энтузиазм и веру в будущее.
Г-жа Береджиклян представила свою деятельность в Новом Южном Уэльсе и рассказала об армянской общине Австралии.
Собеседники обменялись мнениями о развитии сотрудничества между Арменией и Австралией, укреплении связей между Арменией и диаспорой, приоритетах правительства Армении.
Г-жа Глэдис Береджиклян одержала победу на выборах 23 марта 2019 года в Новом Южном Уэльсе, став первой избранной женщиной-премьер-министром этого штата. Бабушка и дедушка Береджиклян были сиротами, пережившими Геноцид армян.
Новый Южный Уэльс - один из восьми штатов Австралии с населением около 8 миллионов человек, из которых более 5 миллионов проживают в городе Сидней. ВВП на душу населения составляет около 53 000 долларов. Штат обеспечивает 32,7% австралийской экономики, хотя и является пятым по численности населения. 20% экономики - это сельское хозяйство, также экспортирует уголь, есть высокотехнологичная промышленность, в Сиднее находятся офисы крупнейших австралийских ИТ-компаний.