Մանկական այգու այցելուները բողոքում են շների հարձակումներից (տեսանյութ)
Երևանի Մանկական այգու (նախկինում՝ Կիրովի անվան) մի խումբ այցելուներ բողոքում են այգում թափառող շների վարքագծից։ «Ա1+»-ին նրանք հայտնեցին, որ շները հարձակվում են այցելուների վրա, վախեցնում են երեխաներին ու կեղտոտում այն տեղերը, որտեղ իրենց երեխաներն են խաղում։
Այցելուներից ոմանք հիշատակեցին ոմն Արմինե Համբարձումյանի անունը, որը զբաղվում է շներին խնամելով, ում հետ էլ իրենք որոշակի խնդիրներ են ունեցել։
«Արմինե Համբարձումյանն է զբաղվում նրանց ստերջացմամբ ու նա է բերում ու այստեղ բաց թողում շների մի մասին»,- նշեց այցելուներից մեկը։
Այս հարցով զրուցեցինք Երևանի քաղաքապետարանի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանի հետ։ Նա ասաց, որ հաճախ են թափառող շների հետ կապված ահազանգեր ստանում և տեղյակ են խնդրի ընդհանուր իրավիճակից, սակայն մասնավոր դեպքերից՝ ոչ։
Կարապետյանն ասաց, որ ահազանգեր ստանալուց հետո, տեղեկատվությունը փոխանցում են «Թափառող կենդանիների վնասազերծման» ՀՈԱԿ-ին։
«ՀՈԱԿ»-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ  այգու շների ստերջացման հետ կապված քայլեր կատարվել են։ Տնօրենը նշեց, որ նախկինում Արմինե Համբարձումյանն իրենց հետ կապ հաստատել է, և զբաղվել են որոշ շների ստերջացման հարցերով։
Հարցին, եթե մարդկանց վրա հարձակման, կծելու դեպքեր են գրանցվում, ինչպե՞ս է գործում կենտրոնը և ի՞նչ պարագայում է մեկուսացվում հարձակվող կենդանին։ Ըստ նրա, դա արվում է համապատասխան վնասված քաղաքացիների վնասվածքների վերաբերյալ Առողջապահության նախարարության եզրակացության և քաղաքացիների բողոքի պարագայում։ Նա նաև ասաց, որ մոտ ժամանակներս կրկին անդրադառնալու են այգու շների հետ կապված հարցերին։
Մանկական այգու տնօրեն Ստեփան Մինասյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այս խնդրով բազմիցս դիմել են քաղաքապետարանին, քանի դեռ ՊՈԱԿ-ը չկար։ Մինասյանի խոսքով՝ Արմինե Համբարձումյանն է զբաղվել շների ստերջացման կազմակերպմամբ։ «Արմինե Համբարձումյանն է կազմակերպել, երկու շների տարել են ստերջացրել, բերել են, բայց մնացածն արված չեն»,- նշեց այգու տնօրենը։
Մինասյանի խոսքով՝ Երևանի ավագանու կողմից 2011 թվականի հոկտեմբերի 24-ին ընդունված որոշում կա, որով ասվում է, թե մանկական հրապարակներում շների զբոսանքն արգելվում է: «Բայց ժողովուրդը պատճառաբանում է, թե դա մանկական հրապարակ չէ, մանկական այգի է:  Դրա համար վիճելի հարց է»,- շեշտեց նա
Տնօրենը տեղյակ էր նաև այցելուների և կենդանիներին խնամող Արմինե Համբարձումյանի միջև առաջացած խնդիրների մասին։ Հարցին, թե իր մոտեցումն ինչպիսին է այս հարցում, նա պատասխանեց, որ մեծամասնությունն ինչպես կցանկանա․ «Եթե խանգարում են ժողովրդին, պետք է տեղափոխվեն ինչ-որ այլ անվնաս վայր»
«Ա1+»-ը զրուցեց նաև  Արմինե Համբարձումյանի հետ: Մեզ հետ զրույցում նա ասաց, որ շներն իրենց հանգիստ են պահում:
«Ուղղակի, երբ իրենց հարվածում են, այդ ժամանակ են հարձակվում»:
Իսկ տարածքը աղտոտելու վերաբերյալ նշեց, որ մարդիկ էլ են աղտոտում ու կենդանիների հետևից մաքրելն ավելի հեշտ է, քան մարդկանց: Իսկ բողոքողներն, ըստ նրա, հիմնականում այն մարդիկ են, որոնք ուղղակի շներ չեն սիրում:

Посетители детского парка жалуются на нападения собак (видео)
Группа посетителей Детского парка (бывшего парка имени Кирова) жалуются на поведение бродячих собак в саду. Они сообщили «А1+», что собаки нападают на прохожих, пугают детей и загрязняют те места, где играют их дети.
Некоторые посетители упомянули имя некой Армине Амбарцумян, которая занимается уходом за собаками, с которой у нее были некоторые проблемы.
«Армине Амбарцумян занимается их стерилизацией и она приносит и отпускает здесь часть собак», - отметил один из посетителей.
По этому вопросу мы побеседовали с пресс-секретарем мэрии Еревана Акопом Карапетяном. Он сказал, что они часто получают тревожные звонки, связанные с бродячими собаками, и осведомлены об общей ситуации, а о частных случаях – нет.
Карапетян сказал, что после получения тревожных звонков они передают информацию в ГНКО «Обезвреживание бродячих животных».
Директор ГНКО Армен Бегоян в беседе с нами сказал, что были сделаны шаги в связи со стерилизацией собак в парке. Директор отметил, что ранее Армине Амбарцумян установила с ними связь и занимались вопросами стерилизации некоторых собак.
На вопрос, если регистрируются случаи нападения на людей, укусов, как действует центр и в каком случае изолируется нападающее животное? По его словам  это делается в случае заключения Министерства здравоохранения относительно соответственно пострадавших граждан и жалобы граждан. Он также сказал, что в ближайшее время они вновь обратятся к вопросам, связанным с собаками в парке.
Директор Детского парка Степан Минасян в беседе с нами отметил, что в связи с этой проблемой они неоднократно обращались в мэрию, пока не было ГНКО. По словам Минасяна, Армине Амбарцумян занималась организацией стерилизации собак. «Армине Амбарцумян организовала, отвели двух собак на стерилизацию, привел, но остальные не сделаны», - отметил директор парка.
По словам Минасяна, есть решение Совета старейшин Еревана от 24-го октября 2011 года, которым говорится, что выгуливание собак на детских площадках запрещено. «Но народ мотивирует это тем, что это – не детская площадка, а детский парк. Поэтому это – спорный вопрос», - подчеркнул он.
Директор также в курсе проблем, возникших между посетителями и ухаживающей за животными Армине Амбарцумян. На вопрос, каков его подход в этом вопросе, он ответил, что как захочет большинство: «Если мешают народу, нужно переместить в другое безопасное место».
«А1+» также побеседовал с Армине Амбарцумян. В беседе с нами она сказала, что собаки ведут себя спокойно.
«Просто когда их ударяют, тогда они нападают».
А относительно загрязнения территории отметила, что люди тоже загрязняют, и за животными убирать легче, чем за людьми. А жалуются, по ее словам, в основном те люди, которые не любят собак.