Արցախում ամենաշատ երեխաներ ծնվել են Մարտակերտում
2019 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է 925 երեխա, որոնցից 467-ը տղաներ են, 458-ը՝ աղջիկներ:
Քաղաք Ստեփանակերտում 781 երեխա է ծնվել, առավելագույն ծնված երեխաների քանակ շրջաններից գրանցվել է Մարտակերտում՝ 80 երեխա, այնուհետև՝ Մարտունիում՝ 47, Հադրութում՝ 16 և Շահումյանում՝ 1 երեխա:
Հունվար-հունիս ժամանակահատվածում Արցախում արձանագրվել է զույգ երեխաների 10 ծնունդ՝ 9-ը բնական բեղմնավորման արդյունքում, իսկ 1-ը` արհեստական:
Հարկ է նշել, որ թվով 8 երեխաներ ծնվել են արհեստական բեղմնավորման ճանապարհով:
Մեր հանրապետությունից ՀՀ բուժհաստատություններում ծնվել են 48 արցախցի բալիկներ:
Արդյունքում ԱՀ-ում ընդհանուր ծնելիությունը առաջին կիսամյակում կազմել է 973 երեխա, որոնցից 493-ը՝ տղաներ են, 480-ը՝ աղջիկներ:

В Арцахе больше всего детей родились в Мартакерте
В медучреждениях Министерства здравоохранения Арцаха за первое полугодие 2019 года родилось 925 детей, 467 из которых - мальчики, 458 – девочки.
В Степанакерте родился 781 ребенок, максимальное количество детей, родившихся в районах,  зарегистрировано в Мартакерте - 80 детей, затем в Мартуни - 47, в Гадруте - 16 и в Шаумяне -1 ребенок.
С января по июнь в Арцахе было зафиксировано 10 пар родившихся близнецов - 9 из них путем естественного оплодотворения, а 1 пара  - искусственного.
Следует отметить, что 8 детей родились путем искусственного оплодотворения. В медучреждениях Армении родилось 48 детей Арцаха.
В результате общая рождаемость в Республике Арцах в первом полугодии составила 973 ребенка, из которых 493 - мальчики, 480 – девочки.