Փոփոխություններ՝ ճառագայթային բուժման ծառայությունում
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ հուլիսի 4-ից ուռուցքաբանական և արյունաբանական հիվանդությունների բժշկական օգնության և սպասարկման ճառագայթային թերապիա ծառայության մասով կատարվել են հետևյալ փոփոխությունները.
1. Մինչ բարեփոխումները,  հաստատված   չարորակ ուռուցքաբանական և արյունաբանական ախտորոշումներով տառապող  հիվանդների համար, բացառությամբ բնակչության սոցիալապես անապահով ու առանձին (հատուկ) խմբերում ընդգրկված  անձանց և մինչև 18 տարեկան երեխաների, իրականացվում էր համավճարային սկզբունքով:
Պետք է նշել նաև, որ նշված անվճար և համավճարային սկզբունքով ճառագայթային բուժումը պետական պատվերի շրջանակներում իրականացվում էր  միայն TERAGAM ճառագայթային սարքով և ներխոռոչային սարքերով, իսկ նորագոյացությունների ճառագայթային բուժումը էլեկտրոնային արագացուցիչներով (VARIAN և ELEKTA սարքերով), այն էլ միայն ընտանեկան նպաստի համակարգում ընդգրկված 30.01 և ավելի բարձր անապահովության միավոր ունեցող նպաստառուների,  Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցների և նրանց հավասարեցված անձանց, ծերանոցներում և անօթևանների ժամանակավոր կացարաններում խնամվող անձանց, բռնադատվածների, Չեռնոբիլի ատոմակայանի վթարի վերացման աշխատանքների մասնակիցների, մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) ենթարկված անձանց, ձերբակալվածների, կալանավորված անձանց և ազատազրկման դատապարտվածների և  մինչև 7 տարեկան երեխաների համար:
1. Ներկա բարեփոխումներից հետո հաստատված   չարորակ ուռուցքաբանական և արյունաբանական ախտորոշումներով տառապող  հիվանդների համար ճառագայթային բուժումը ներխոռոչային սարքերով,  TERAGAM ճառագայթային սարքով և ELEKTA էլեկտրոնային արագացուցիչով՝ իրականացվում է  ամբողջությամբ պետական պատվերի շրջանակներում՝ անկախ հիվանդի սոցիալական կարգավիճակից:
2. Ընդլայնվել է նաև նորագույն ու թանկարժեք տեխնոլոգիաներով մատուցվող բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությաունների ցանկում ընդգրկված 15 և ավելի MeV (մեգաէլեկտրոնվոլտ) հզորություն ունեցող բժշկական գծային արագացուցիչով (անդ թվում VARIAN սարքով)  պետական պատվերի շրջանակներում ճառագայթային բուժման իրավունք ունեցող շահառուների շրջանակը, մասնավորապես` առաջին կետում թվարկված շահառուների ցանկում երեխաների տարիքային շեմը 7 տարեկանից բարձացել է մինչև 18:
3. Պետք է նշել նաև, որ բնակչության սոցիալապես անապահով ու առանձին (հատուկ) խմբերի ցանկում  ընդգրկված անձանց համար պետական պատվերով անվճար իրականացվում է նաև բարորակ ուռուցքային հիվանդությունների ճառագայթային բուժումը, իսկ ցանկում չընգրկված անձանց համար այն իրականացվում է վճարովի սկզբունքներով:
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ առողջապահության նախարարի հրամանով վերանայվել են և բարձրացվել են պետության կողմից փոխհատուցվող ճառագայթային բուժման գները՝  մեկ սեանսի համար 3550 ՀՀ դրամից դարձել է TERAGAM ճառագայթային սարքով բուժման դեպքում՝ 9500 ՀՀ դրամ, իսկ ELEKTA էլեկտրոնային արագացուցիչով՝ 13500 ՀՀ դրամ, ներխոռոչային բուժումը ՝ 9000-ից  դարձել է 18800 ՀՀ դրամ:
Այս քայլով` ուռուցքաբանական և արյունաբանական ախտորոշումներով տառապող հիվանդների համար ճառագայթային բուժումն առավել հասանելի և մատչելի է դառնում, որի արդյունքում կբարելավվեն ուռուցքաբանական հիվանդների ապրելիության, հիվանդացության, մահացության առողջապահական ցուցանիշները, կթուլանա տվյալ ոլորտում սոցիալական լարվածությունը, կնվազեն քաղաքացիների ուղղակի վճարները, ինչը դրական ազդեցություն կունենա հիվանդների կյանքի  որակի վրա:

Изменения в службе лучевой терапии
Государство осуществило реформы в службе лучевой терапии. Для больных, диагностированных злокачественными онкологическими и гематологическими заболеваниями, независимо от их социального положения, лучевая терапия с внутрикожными приборами, радиационным аппаратом TERAGAM и электронным ускорителем ELEKTA будет полностью осуществляться в рамках госзаказа.
До реформ лучевое лечение больных, страдающих злокачественными онкологическими и гематологическими диагнозами, за исключением лиц, включенных в социально необеспеченные и отдельные (специальные) группы населения, и детей до 18 лет, проводилось по принципу совместной оплаты. По указанному бесплатному и принципу совместной оплаты лучевое лечение в рамках госзаказа осуществлялось только радиальным аппаратом TERAGAM и внутрикожными приборами, а лучевое лечение новообразований - электронными ускорителями (устройствами VARIAN и ELEKTA). При этом лечение этими приборами проводилось только для лиц, имеющих 30.01 и более высокий балл необеспеченности, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, лиц, находящихся в домах престарелых и приютах для бездомных и репрессированных. Лечение этими приборами проводилось также для участников работ по ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, лиц, людей,подвергшихся эксплуатации (траффикингу), задержанных, арестованных лиц и осужденных к лишению свободы, и детей до 7 лет.
Лучевая терапия больных, страдающих злокачественными онкологическими и гематологическими диагнозами, утвержденными после реформ 4 июля, с помощью внутрикожных устройств, радиологического аппарата TERAGAM и электронного ускорителя ELEKTA осуществляется полностью в рамках государственного заказа, независимо от социального статуса пациента. Расширен также и круг бенефициаров, имеющих право на лучевое лечение в рамках государственного заказа, включенного в список услуг медицинской помощи и обслуживания, предоставляемых новейшими и дорогими технологиями, с линейным ускорителем мощностью 15 и более MeV (мегаэлектронвольт) (в том числе аппаратом VARIAN). При этом в списке бенефициаров, перечисленных в первом пункте, возрастной порог детей с 7 лет повысился до 18 лет.
Для лиц, включенных в список социально необеспеченных и отдельных (специальных) групп населения, по государственному заказу бесплатно осуществляется также лучевое лечение доброкачественных онкологических заболеваний, а для лиц, не включенных в список, оно осуществляется по платному принципу.
Приказом министра здравоохранения были пересмотрены и повышены также компенсируемые государством цены на лучевую терапию: за один сеанс лечение радиальным аппаратом TERAGAMиз 3550 драмов поднялось до 9500 драмов, а электронным ускорителем ELEKTAдо 13500 драмов, - внутриполостное лечение с 9000 драмов до 18800 драмов.
В результате лучевая терапия для больных, страдающих онкологическими и гематологическими диагнозами, становится более доступной, в результате чего улучшатся показатели выживаемости, заболеваемости, смертности онкологических больных, ослабнет социальное напряжение в данной сфере, снизятся прямые платежи граждан, что положительно повлияет на качество жизни больных.