Աղետի գոտու բնակարանային խնդիրների լուծման նպատակով կառավարությունը կհատկացնի 3 մլրդ դրամ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են 1988 թվականի երկրաշարժի հետևանքների վերացման ուղղությամբ կառավարության անելիքները:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 7-ին Գյումրիում տեղի ունեցած կառավարության արտագնա նիստում որոշվել էր ստեղծել աշխատանքային խումբ, որի հիմնական գործառույթը պետք է լիներ հստակեցնել երկրաշարժի գոտում առկա խնդիրներն ու ծավալները:
«Գիտենք, որ ցավոք այսօր դեռևս բազմաթիվ մարդիկ ապրում են տնակներում և մենք խնդիր ենք դրել հստակ արձանագրել, թե ինչպե՞ս ենք պատկերացնում այդ խնդրի լուծումը և ճշտել հարցի գինը, այսինքն, թե ի՞նչ ծավալի ֆինանսավորում է անհրաժեշտ դրա համար:  Կա նաև երկրորդ խնդիրը՝ վերացնել ոչ միայն աղետի գոտին զուտ տնակ կամ բնակարան տրամաբանության մեջ, այլ հարցը դիտարկել քաղաքաշինական զարգացման հեռանկարի և տրամաբանության մեջ: Եթե ուղղակի մենք պրոցեսը դիտարկենք միայն տրամաբանության մեջ՝ մարդիկ տնակներում են ապրում, թե՝ ոչ, շատ հնարավոր է, որ մենք այդ մոտեցման արդյունքում ունենանք իրավիճակ, որ մարդիկ տնակներում չեն ապրում, այլ ապրում են բնակարաններում կամ տներում, բայց դրանից Գյումրին, Վանաձորը կամ աղետյալ մյուս բնակավայրերը չեն դադարել աղետի գոտի լինելուց, որովհետև դրանով սահմանափակվել է նրանց քաղաքաշինական զարգացման հնարավորությունը:
Իսկ ընդհանուր առմամբ ուզում եմ ասել, որ մեզանում կարծես թե այդքան էլ ընկալված չէ, բայց քաղաքաշինությունն ունի շատ խորը բովանդակային նշանակություն, որովհետև իմ համոզմամբ, քաղաքաշինությունն այն կարևոր կառուցակարգերից է, որ ի վերջո ստեղծում է հանրային մտածողության ձևերը, մոդելները:  Օրինակ, ես համոզված եմ, որ մեր ժողովրդի համար մեծագույն նշանակություն է ունեցել Հայաստանում Ալեքսանդր Թամանյանի գործունեությունը, որի արդյունքում դրվել է ոչ միայն ուղղակի շենքեր կառուցելու որոշակի տրամաբանություն, այլ քաղաքակրթական որոշակի վեկտոր և այդ քաղաքակրթական վեկտորն է դրված մեր այսօրվա իրականության հիմքում: Պատահական չեմ համարում նաև, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության էպիկենտրոնը դարձավ Ալեքսանդր Թամանյանի ստեղծած Հանրապետության հրապարակը և սա ասում եմ առանց չափազանության»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը միջնաժամկետ ծախսային ծրագրով նախատեսում է 3 մլրդ դրամ հատկացնել լուծելու այն քաղաքացիների բնակարանային խնդիրները, որոնց նկատմամբ պետության պարտավորությունը հստակ, դե յուրե արձանագրված է: «Խնդիրը 3 միլիարդ դրամի ծախս է պահանջում և մենք միջոցները հատկացնում ենք, որպեսզի այդ թեման փակենք մեկընդմիշտ: Իհարկե, այստեղ չենք կարող ասել, որ հարցը վերջնական լուծված է մինչև վերջին դետալը, որովհետև ծագում է երկրորդը հարցը՝ այդ 3 մլրդ դրամն ինչպե՞ս պետք է մարդու համար դառնա կոնկրետ գործնական արդյունք: Եկեք չթաքցնենք, ունենք երկու տարբերակ: Առաջինը՝ ծրագիրն իրականացնել բնակարանների գնման վկայագրերի, երկրորդը՝ շինարարություն իրականացնելու միջոցով: Այս երկու տարբերակներն ունեն իրենց առավելություններն ու թերությունները և մենք այստեղ ունենք շատ լուրջ քննարկման հարց: Իհարկե, ԲԳՎ-ներով լուծման տարբերակն ունի մի մեծ առավելություն, երբ մենք այդ 3 մլրդ դրամը հնարավորինս արագ հասցնում ենք քաղաքացուն, պարտավորությունը կատարում ենք և քաղաքացին արդեն ունենում է որոշակի ճկունություն: Բայց կան նաև այլ տեսակետներ, որոնք  նույնպես հնարավորինս արագ պետք է քննարկենք: Մեր այսօրվա ընթացիկ անելիքը հետևյալն է. հստակ պատկերացնել աշխատանքի, խնդրի ծավալը, արձանագրել լուծման ուղիները և հարցը լուծել այնպես, որպեսզի մասնավորապես Գյումրին և այն մյուս բնակավայրերը, որոնք նմանատիպ իրավիճակ ունեն, քաղաքաշինական փակուղուց դուրս գան, որովհետև կարծում եմ, որ այն իրավիճակը, որ ունենք կոնկրետ Գյումրիում, խնդիրը ոչ միայն այն է, որ մեր հայրենակիցները բնակվում են ոչ պատշաճ պայմաններում, այլև Գյումրին ինչ որ առումով հայտնվել է քաղաքաշինական փակուղում: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք՝ այդ փակուղին հաղթահարելու համար»,- ընդգծել է վարչապետը:
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը նշել է, որ թեև տվյալների համադրման, ճշտման գործընթացը դեռևս ընթացքի մեջ է, կոմիտեի կողմից 2019-ի հունիսի վերջին ամփոփվել և հավաքագրվել են ստացված տեղեկատվությունները: Մասնավորապես, հունիսի 28-ի դրությամբ հավաքագրվել է Շիրակի, Լոռիի և Արագածոտնի մարզերի 7 հազար 219 ոչ հիմնական շինությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն: Դրանցից 3 հազար 530-ը գտնվում են Շիրակի, 3531-ը՝ Լոռու, 158-ը՝ Արագածոտնի մարզերում: Ոչ հիմնական շինությունների հիմնական մասը՝ 4 հազար 940-ը, բաշխված են քաղաքային, իսկ 2 հազար 279-ը՝ գյուղական բնավայրերում: Պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողերի վրա տեղադրված ոչ հիմնական շինությունների թիվը 4 հազար 457 է, քաղաքացիների սեփական հողերի վրա տեղադրվածները՝ 2 հազար 762: Հավաքագրված տվյալների համաձայն՝ փաստագրված տնակներում բնակվող ընտանիքների թիվը կազմում է 7 հազար 82: Մնացած տնակներն, ըստ Վահագն Վերմիշյանի, օգտագործվում են այլ նպատակներով:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է ամփոփված տվյալների հիման վրա մշակված համապատասխան առաջարկությունների փաթեթ՝ ոչ հիմնական շինություններում բնակվող ընտանիքների վերաբնակեցման՝ բնակարանային պայմանների բարելավման, տարածքները ոչ հիմնական շինություններից ազատելու և քաղաքաշինական փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխանող շինություններն օրինականացնելու վերաբերյալ: Տեղի է ունեցել առաջարկությունների փաթեթի համապարփակ քննարկում, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և կարծիքներ: Առաջարկվել է հավաքագրված տվյալներն ամփոփել էլեկտրոնային հարթակում և մոդուլավորել՝ ըստ բնակավայրերի, ընտանիքների խնդիրների, տեղանքի և այլ չափորոշիչների:
Վարչապետը հանձնարարել է սեղմ ժամկետներում վերջնական տեսքի բերել առաջարկությունների փաթեթն ու ներկայացնել կառավարություն՝ գործընթացն առաջ մղելու նպատակով:

Правительство выделит 3 млрд драмов на решение жилищных проблем в зоне бедствия (видео)
Под председательством Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены действия правительства по ликвидации последствий землетрясения 1988 года.
Никол Пашинян напомнил, что на выездном заседании правительства 7 декабря в городе Гюмри было принято решение о создании рабочей группы, основной функцией которой будет уточнение существующих в зоне землетрясения проблем и объемов работ.
Мы знаем, что, к сожалению, многие люди все еще живут в домиках, и мы поставили задачу четко сформулировать, как мы представляем решение этой проблемы, и определить цену, то есть объем необходимого финансирования. Есть и вторая задача: не только устранить зону бедствия в рамках логики домиков или жилища, но также рассмотреть вопрос в рамках логики и перспективы городского развития. Если мы рассмотрим вопрос только в рамках логики того, живут ли люди в домиках или нет, то, скорее всего, у нас в результате будет такая ситуация, что люди живут не в домиках, а в домах или квартирах, но от этого Гюмри, Ванадзор или другие населенные пункты зоны бедствия не перестали быть зоной бедствия, поскольку была ограничена возможность градостроительного развития.
В целом, я хочу сказать, что это не очень воспринимается в нашей стране, но градостроительство имеет очень глубокое содержательное значение, потому что я считаю, что градостроительство является одним из важных механизмов, который в конечном итоге создает формы и модели общественного менталитета. Например, я убежден, что для нашего народа большое значение имеет деятельность Александра Таманяна в Армении, в результате которой была не просто сформирована логика строительства зданий, но и был задан определенный вектор цивилизации, и именно этот вектор цивилизации лежит в основе нашей сегодняшней реальности. Я считаю неслучайным также то, что эпицентром ненасильственной бархатной революции в Армении стала Площадь Республики, созданная Александром Таманяном, и я говорю это без какого-либо преувеличения”, - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что по среднесрочной программе расходов правительство планирует выделить 3 млрд драмов на решение жилищных проблем граждан, в отношении которых государство де-юре имеет обязательства. “Решение проблемы требует 3 млрд драмов, и мы выделяем эти средства, чтобы раз и навсегда закрыть эту тему. Конечно, нельзя сказать, что вопрос окончательно решен до последней детали, потому что возникает второй вопрос: как эти 3 млрд драмов могут стать конкретным практическим результатом для человека? Здесь у нас есть два варианта. Первый вариант - реализовать проект посредством сертификатов покупки квартир, второй - путем строительства. Оба эти варианта имеют свои преимущества и недостатки, и мы должны провести очень серьезное обсуждение. Конечно, вариант сертификатов имеет большое преимущество, когда мы как можно быстрее даем гражданам эти 3 миллиарда драмов, мы выполняем обязательство, и гражданин уже обладает некоторой гибкостью. Но есть и другие мнения, которые мы также должны обсудить как можно скорее. Наша текущая повестка такова: четко определить масштабы проблемы и объемы работы, найти пути решения и решить проблему так, чтобы Гюмри и другие населенные пункты, в которых имеются аналогичные ситуации, вышли из градостроительного тупика, потому что я думаю, что конкретно в Гюмри проблема не только в том, что наши соотечественники живут в неподходящих условиях, но и в том, что в некотором смысле Гюмри оказался в градостроительном тупике. Мы должны сделать все, чтобы выйти из этого тупика”, - подчеркнул премьер-министр.
Председатель Комитета по градостроительству Ваагн Вермишян отметил, что, хотя процесс синтеза и уточнения данных все еще продолжается, в конце июня 2019 года комитет подытожил и обобщил полученную информацию. В частности, по состоянию на 28 июня была собрана информация о 7 219 неосновных постройках в областях Ширак, Лори и Арагацотн. 3530 из них находятся в Шираке, 3531 - в Лори, 158 - в Арагацотне. Основная часть неосновных построек - 4940, находится в городах, а 2959 - в сельских населенных пунктах. Количество неосновных построек на принадлежащих государству или общинам землях составляет 4 457, а на принадлежащих гражданам в качестве собственности землях - 2 762. Согласно собранным данным, количество проживающих в домиках семей составляет 7 тыс 82. Другие домики, по словам Ваагна Вермишяна, используются для других целей.
В ходе совещания был представлен пакет соответствующих предложений, разработанных на основе обобщенных данных о переселении проживающих в неосновных постройках семей - улучшение жилищных условий, очищение территорий от неосновных построек и легализация построек, соответствующих требованиям градостроительных документов. Состоялось всестороннее обсуждение пакета предложений, были представлены различные замечания и мнения. Было предложено обобщить собранные данные на электронной платформе и модулировать их в соответствии с населенными пунктами, проблемами семей, местонахождением и другими критериями.
Премьер-министр поручил кратко обобщить пакет предложений и представить его правительству для продвижения процесса.