Ոռոգման ջուրը մամռակալած է. քաղցրաշենցիները ակցիա էին իրականացնում կառավարության դիմաց (տեսանյութ)
Արարատի մարզի Քաղցրաշեն համայնքի բնակիչները բողոքի ակցիա են իրականացրել կառավարության դիմաց: Ասում են՝ արդեն 4 օր է՝ ոռոգման ջուրը մամռակալած է, բերքը չորանում է:
«Ջրառը մաքուր չի, մամռակալած է, անջատել են, որ մաքրեն, չեն մաքրում։ Մամուռը գալիս է, պոմպի դիմացը փակում է, և այն չի կարողանում նախատեսվածի չափ ջուր դուրս տալ, դուրս է գալիս ջրի 30-40 տոկոսը: Աշխատողները չեն ցանկանում մաքրել, ասում են՝ մեզ բավարար գումար չեն տալիս, որ գանք, մաքրենք»,- տեղեկացրեց համայնքի բնակիչ Խաչիկ Սահակյանը
Բնակիչները նշում են, որ մեկ վայրկյանում 170 լ ջուր պետք է դուրս գա, բայց դուրս է գալիս 70 լիտր: «Ջուրը ջրանցքից կտրում են՝ պատճառաբանելով, որ մաքրում են կեղտը, սակայն չեն մաքրում: Ի՞նչ անենք, գնանք Ռուսաստան, Պուտինի՞ն խնդրենք, որ մեզ պահի, թե՞ գնանք, ծառ մշակենք: 5 մլն վարկ եմ վերցրել, դրել եմ  հողերիս վրա, վաղը տունն են ձեռքիցս տանելու»:
Կառավարության ներկայացուցիչը հանդիպել է ակցիայի մասնակիցներին՝ հավաստիացնելով, որ մեծ պոմպը միացված է, և 160 լիտր ջուր է հանում։ Քաղցրաշենի բնակիչները համապատասխան մասնագետի հետ մեկնել են՝ չափելու պոմպի աշխատանքը, և եթե ջրի քանակը նշված թվերին չհամապատասխանի, կրկին միջոցներ կձեռնարկեն։

Вода для орошения заросла мхом: жители Кахцрашена проводят акцию напротив правительства (видео)
Жители общины Кахцрашен Араратской области провели акцию протеста напротив правительства. Говорят: уже 4 дня как вода для орошения заросла мхом, урожай высыхает.
«Водоем нечистый,  покрыт мхом, отделили, чтобы почистить, не чистят. Мох приходит, закрывает напроти внасоса, и он не может дать предусмотренный обьем воды, выходит 30-40% воды. Рабочие не могут очистить, говорят: нам не дают достаточно денег, чтобы мы пришли, очистили», - сообщил житель общины Хачик Саакян.
Жители отмечают, что за секунду должно выйти 170 л воды, но выходит 70 литров. «Воду отделяют от водоема, мотивируя тем, что очищают грязь, однако не очищают. Что делать? Пойти в Россию, попросить Путина, чтобы он содержал нас или пойти обрабатывать дерево? Я взял кредит на 5 млн, вложил в мою землю, завтра у меня отберут дом.
Представитель правительства встретился с участниками акции, заверяя, что большой насос присоединен и забирает 160 литров воды. Жители Кахцрашена с соответствующим специалистом отправились, чтобы измерить работу насоса, и если количество воды не будет соответствовать указанным цифрам, вновь предпринят меры.