Սպանության սպառնալիքներ տալով՝ շորթմամբ պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված   հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ քաղաքացուց առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու, մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
2019 թվականի հուլիսի 4-ին՝ ժամը 02:00-ին, հիվանդանոցից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել 1989թ. ծնված տղամարդ՝ մեջքի շրջանի փափուկ հյուսվածքների բազմաթիվ քերծվածքների, ճակատային, ծոծրակային շրջանի փափուկ հյուսվածքների սալջարդ ախտորոշմամբ:
Նույն օրը բուժօգնության դիմած քաղաքացին հաղորդում և բացատրություն է տվել այն մասին, որ սույն թվականի հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, բռնության է ենթարկվել 1990թ. ծնված երիտասարդի և նրան ուղեկցող երեք այլ անձանց կողմից, իսկ հուլիսի 4-ին՝ ժամը 01:00-ի սահմաններում, նույն երիտասարդը թվով 10 անձանց հետ իրեն և ընկերոջը ծեծի են ենթարկել, սպանության սպառնալիքներ տալով շորթմամբ պահանջել առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի և 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որի նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում:  30-ամյա տղամարդը և նրա ընկերը ճանաչվել են տուժող:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական և դատատեսաձայնագրային փորձաքննություններ, կատարվել առերեսումներ:
Օբյեկտիվ քննությամբ պարզվել է, որ 28-ամյա երիտասարդը, շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ հետ, վախեցնելու, կամքը ճնշելու նպատակով, 2019թ. հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցում բռնություն է գործադրել 30-ամյա տղամարդու նկատմամբ, որից հետո նույն օրը՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երևանի  սրճարաններից մեկում կրկին հանդիպել է նրա հետ և պահանջել վճարել առանձնապես խոշոր չափի գումար:
Մերժում ստանալով՝ 28-ամյա երիտասարդը զանգահարել է տուժողին և հանդիպման կանչել Երևան քաղաքի ռեստորաններից մեկում: Հանդիպման ժամանակ, որին ներկա են եղել նաև այլ անձինք, երիտասարդը, տուժողի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, շարունակել է պահանջել առանձնապես խոշոր չափի գումարը՝ մի խումբ անձանց հետ դարձյալ բռնություն գործադրելով 30-ամյա տղամարդու և վերջինիս հետ հանդիպման գնացած նրա ընկերոջ նկատմամբ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1990թ. ծնված երիտասարդին և նրա ընկերոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Угрожая убийством, вымогательством потребовал сумму в особо крупных размерах
По уголовному делу, расследуемому в управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, предпринимаются необходимые следственные действия для обеспечения всестороннего расследования всех обстоятельств вымогательства у гражданина в особо крупных размерах и выяснения круга лиц-участников. На основании полученных доказательств двум лицам предъявлено обвинение.
4-го июля в 02:00 из больницы поступил сигнал о том, что к ним за медицинской помощью обратился мужчина 1989 г.р. с многочисленными царапинами мягких тканей спины, ушибами мягких тканей лобной, затылочной области.
В тот же день гражданин, обратившийся за медицинской помощью, дал показание и объяснение о том, что 3 июля этого года, около 19:30, был подвергнут насилию, а 4 июля примерно в 01: 00 тот же молодой человек вместе с 10 другими лицами избили его и его друга, и угрожая убийством вымогательством потребовали сумму в особо крупных размерах.
По данному факту в Центральном отделе Полиции РА возбуждено уголовное дело по признакам п. 2 ч. 3 ст. 182 и ст. 118 УК РА, предварительное следствие по которому ведется в управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА. 30-летний мужчина и его друг признаны потерпевшими.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были проведены крупномасштабные следственные действия, назначены судебно-медицинская, судебно-следственная экспертизы, проведены очные ставки.
В ходе объективного расследования выяснилось, что 28-летний молодой человек, придя к предварительному сговору с другом о вымогательстве денег в особо крупных размерах, с целью запугивания и подавления воли,  3-го июля около 19: 30  2019 года на улице Алека Манукяна города Еревана применил насилие в отношении 30-летнего мужчины, после чего  в тот же день в 22:30 в одном из кафе Еревана вновь встретился с ним и потребовал выплатить сумму в особо крупном размере. Получив отказ, 28-летний молодой человек позвонил пострадавшему и вызвал его на встречу в один из ресторанов Еревана. Во время встречи, на которой присутствовали и другие лица, молодой человек, угрожая применить насилие в отношении потерпевшего и членов его семьи, продолжал требовать особо крупную сумму, вновь применив насилие в отношении 30-летнего мужчины и его друга, который также был на встрече. На основании добытых достаточных доказательств  молодому человеку 1990 г.р. и его товарищу предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 182 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении них избрана подписка о невыезде.