Օրացույց. 16-ը հուլիսի. Վանո Սիրադեղյանը տեսնում էր ՀՀ եւ ԼՂՀ միջազգային մեկուսացումը (տեսանյութ)
1998-ի հուլիսի 16-ին ՀՀՇ վարչության նախագահ Վանո Սիրադեղյանն արդեն տեսնում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային մեկուսացումը։ Պատճառը նախագահի ընտրություններում ՀՀՇ-ի պաշտպանած Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ներքին եւ արտաքին քաղաքականությունն է։
1999-ի այս օրը Ժնեւում Հեյդար Ալիեւի հետ հանդիպումից հետո Հայաստան է վերադառնում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ինքը գոհ է հանդիպումից, բայց եթե որեւէ մեկը կարծում է, թե Ղարաբաղի կոնֆլիկտը մեկ-երկու հանդիպումով կլուծվի, սխալվում է։ Իրենք պայմանավորվել են որոշ հարցերի շուրջ մտածել;
2000-ի այս օրը սպասվում էր, որ կառավարությունը կքննարկի էներգետիկ բաշխիչ ցանցերը մասնավորեցնելու մասին օրենքի նախագիծը։ Այդ նախագիծը կքննարկի նաեւ Ազգային Ժողովը, որը փաստորեն մասնակից է դառնալու սեփականաշնորհման սկզբունքների ձեւավորմանն ու ձեւակերպմանը։ Սակայն բացառված չէ, որ սեփականաշնորհման ձգձգումը խրտնեցնի մրցույթին մասնակցող 4 կազմակերպություններին:
Հայոց աշխարհի կանանցով զբաղվող մի շարք հասարակական կազմակերպություններ 2000 թվականի այս օրը մտադիր են Ազատությաբն հրապարակից շարժվել Բաղրամյան 26 եւ Ռոբերտ Քոչարյանին տեղյակ պահել, թե ինչքան վատ բան է ընտանիքի պլանավորումը։Նրանք պլանավորման մասին գովազդից են գլխի ընկել, որ դա վատ բան է՝ եթե գովազդվում է, ուրեմն վատն է։ Ցուցարարներին զայրացրել է հատկապես կանանց բաժանվող հակաբեղմնավորիչ դեղահաբերըը, որոնք, ըստ նրանց բթացնող հատկություն ունեն։ Ահա ինչու կանայք այսօր հրապարակում քիչ են։ Ու քանի որ հրապարակում կանանց թիվը չի ավելանում, որոշվում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանին հակաբեղմնավորիչների մասին տեղյակ պահել մեկ ուրիշ անգամ:
2001-ի հուլիսի 16-ին Շիրակի մարզի Պեմզաշեն գյուղում Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը զեկուցում է, որ միայն այս կես տարում Հայաստանում փակվել է մոտ 7500 փոքր եւ միջին ձեռնարկություն, գործազուրկ է դարձել մոտ 70 հազար քաղաքացի, նույն կես տարում երկրից հեռացել է մոտ 240 հազար քաղաքացի։ Պեմզաշենցիները պետք է մի քիչ էլ դիմանան՝ չարի վերջը գալիս է, բարին տեղ է հասնում:
2001-ի հուլիսի սկզբին կենսաթոշակային տարիքի հասնելու պատճառով Արմեն Խաչատրյանն աշխատանքից ազատում է Ազգային Ժողովի իրավաբանական վարչության պետ Վլադիմիր Նազարյանին ։Տիգրան Թորոսյանն ակնարկում է, թե իրականում ինչու է ազատվել Վլադիմիր Նազարյանը։
2009-ի հուլիսի 16-ին ՀՅԴ Գերագույն Մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը պարզաբանում է, թե ինչու է իր կուսակցությունը Ղարաբաղի հարցի ոչ բարենպաստ զարգացումների պատճառով պահանջում ոչ թե Սերժ Սարգսյանի , այլ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը:
2012-ի հուլիսի 14-ին Հայ Ազգային Կոնգրես խմբակցության անդամ Գագիկ Ջհանգիրյանը Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությանը համարում է ընդդիմադիր։ Ուրիշ տարբերակ էլ չկա՝ իշխանությունում պաշտոններ չունեն, սակայն հարց է, թե ԲՀԿ-ով կարո՞ղ են նախաձեռնել Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի գործընթացը:

Календарь: 16-е июля: Вано Сирадегян видил международную изоляцию РА И НКР (видео)
16-го июля 1998 года председатель правления АОД Вано Сирадегян уже видел международную изоляцию Армении и Нагорного Карабаха. Причина – внутренняя и внешняя политика власти Роберта Кочаряна, которого АОД защищал на президентских выборах.
В этот день 1999 года после встречи с Гейдаром Алиевым в Женеве в Армению возвращается президент Роберт Кочарян. Он доволен встречей,  но если кто-либо считает, что карабахский кконфликт решится одной-двумя встречами, о н ошибается. Они договорились подумать о некоторых вопросах.
В этот день 2000 года ожидалось, что правительство обсудит законопроект о приватизации энергетических распределительных сетей. Этот проект обсудит и Национальное собрание, которое фактически станет участником формирования и формулировки принципов приватизации. Однако не исключено, что оттягивание приватизации нанесет ущерб 4 компаниям, участвующим в конкурсе.
Ряд общественных организаций, занимающихся женщинами армянского мира в этот день 2000 года намерены двинуться от Площади Свободы в направлении Баграмяна 26 и проинформировать Роберта Кочаряна о том, какая плохая вещь планирование семьи. Они слышали о планировании из рекламы, что это – плохая вещь, если рекламируют – значит плохая. Демонстрантов в особенности возмутили раздаваемые женщинам противозачаточные таблитки, которые, по их мнению, обладают отупляющими свойствами. Вот почему сегодня на площади мало женщин. И посколько число женщин на площади не увеличивается, решают проинформировать Роберта Кочаряна о противозачаточных средствах в другой раз.
16-го июля 2001 года в селе Пемзашен Ширакской области депутат Национального собрания Арташес Гегамян докладывает, что всего за эти полгода в Армении закрылись около 7500 малых и средних предприятий, стали безработными около 70 тысяч граждан, за те же полгода из страны уехали около 240 тысяч граждан. Пемзашенцы должны немного потерпеть: злу приходит конец, добро доходит.
В начале июля 2001 года из-за выхода на пенсию Армен Хачатрян увольняет начальника юридического управления Национального собрания Владимира Назаряна. Тигран Торосян намекает, почему в действительности был уволен Владимир Назарян.
16-го июля 2009 года представитель Генерального органа АРФД Армен Рустамян поясняет, почему его партия из-за неблагоприятных развития Карабахского вопроса требуют отставку не Сержа Саргсяна, а министра иностранных дел Эдварда Налбандяна.
14-го июля 2012 года член Армянского Национального Конгресса Гагик Джангирян считает партию Процветающая Армения оппозиционной. Другого варианта нет: у них нет должностей во власти, однако вопрос в том, могут ли ППА инициировать процесс импичмента Сержа Саркисяна.