ԱԱԾ-ն առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր է բացահայտել
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և մաքսանենգության դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ԱԱԾ-ում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ 2 քաղաքացիներ իրացման նպատակով հայ-իրանական սահմանով տեղափոխել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 1 կգ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց («սև շուկայում»  1 գրամ «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի արժեքը 100-120 հազար դրամ է): ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում,  2019թ. հուլիսի 9-ին թմրամիջոցը տեղափոխելու ճանապարհին՝ Կապան քաղաքում, թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ավտոմեքենայում, նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել։
Մեկ այլ դեպքով ՀՀ ԱԱԾ և ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ մի խումբ անձինք կազմակերպել են ԱՄՆ-ից փոստային առաքանու միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ «ՄԴՄԱ» տեսակի («էքստազի»)  148 հատ դեղահաբի («սև շուկայում»  148 հատ «ՄԴՄԱ» տեսակի դեղահաբի գինը մոտ 1.5 մլն ՀՀ դրամ է) մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխումը ՀՀ տարածք:  2019թ. հուլիսի 8-ին փոստից առաքանու ստացումը կատարվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, առաքանին ստանալուց անմիջապես հետո նշված անձինք բռնվել և բերման են ենթարկվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի: Որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։

СНБ раскрыла случаи незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах
Сотрудники Службы национальной безопасности Республики Армения в результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления функций, направленных на борьбу с незаконным оборотом наркотиков и контрабандой, выявили случаи незаконного оборота наркотических средств в особо крупных размерах группой лиц по предварительному сговору.
В СНБ Армении были получены оперативные данные о том, что двое граждан Армении через армяно-иранскую границу с целью реализации перевезли контрабанду в особо крупных размерах - около 1 кг метамфетамина (на “черном рынке” 1 грамм метамфетамина стоит 100 - 120 тысяч драмов).
В результате предпринятых сотрудниками СНБ оперативно-розыскных мероприятий, 9 июля 2019 года по дороге в Капан наркотик был обнаружен в автомобиле, указанные лица были задержаны и подвергнуты приводу.
Другой случай раскрытия: согласно предварительным данным, полученным в результате предпринятых сотрудниками СНБ и КГД широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, группа лиц посредством почтовых отправлений организовала контрабандную перевозку в особо крупных размерах  -148 таблеток типа “МДМА” (экстази) из США на территорию РА,.  На черном рынке 148 штук таблеток типа “МДМА” (экстази)  стоят около 1.5 млн драмов).  8 июля 2019 г. получение почтового отправления было произведено под оперативным контролем сотрудников СНБ РА, сразу после получения почтового отправления указанные лица были задержаны и подвергнуты приводу.
По факту видимых преступлений в следственном департаменте СНБ РА возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям УК РА. Обвинение предъявлено 3 лицам. В качестве меры пресечения избран арест.