Պահանջը մեկն է եղել՝ վերացնել մահապատիժը. Ավետիք Իշխանյանը՝ մահապատժի դատապարտվածների մասին
2003 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը ստորագրեց հրամանագիր, ըստ որի՝ մահապատժի դատապարվածների պատիժը փոխարինվեց ցմահ ազատազրկմամբ:
2001 թվականի հունվարի 25-ին Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ։ Խորհրդարանական վեհաժողովի Թիվ 221 կարծիքի հոդված 13-ի համաձայն՝ Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորություններից մեկով ներպետական օրենսդրությունում փոփոխություն կատարեց: Ըստ այդ փոփոխության՝ անդամակցությունից հետո մեկ տարվա ընթացքում ընդունված Քրեական oրենսգրքի երկրորդ (հատուկ) մասով դե յուրե վերացվեց մահապատիժը:
Քոչարյանի ստորագրած հրամանագրի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի հետ:
2003 թվականին ուժի մեջ մտավ ներկայումս գործող Քրեական օրենսգիրքը
«Հայաստանը, նոր Քրեական օրենսգիրքն ընդունելով, մահապատիժը դե յուրե վերացրեց»,- ասաց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Իշխանյանն ասաց, որ մահապատիժը վերացնելուց հետո, թե որքան պատիժ կտրվեր մահապատժի դատապարտվածներին՝ արդեն իսկ տվյալ պետության ներքին խնդիրն էր: Իսկ առողջ տրամաբանությունը, ըստ իրավապաշտպանի, ենթադրում էր,  որ պետք է մահվան դատապարտյալների գործերը վերանայվեին.
«Տարբեր երկրներ տարբեր ձևով գնացին այդ ուղղությամբ: Օրինակ՝ Վրաստանում, Էստոնիայում նրանց պատիժը, եթե չեմ սխալվում, փոխարինվեց 15-20 տարի պատժաչափով, և մեծ մասամբ բոլորն ազատ արձակվեցին»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ Եվրախորհրդի կողմից պայման չկար դրված, թե մահապատժի դատապարտվածները պետք է ցմահ բանտարկություն կրեն:  «Դա  կատարվեց Հայաստանի իշխանությունների որոշումներով, հրամանագրով»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
«Պահանջը մեկն է եղել՝ վերացնել մահապատիժը: Իսկ եթե մահապատիժը վերացնում ես՝ մինչ այդ մահապատժի դատապարտվածների գործերը պետք էր վերանայել, բայց ինչ պատժաչափ պետք է տրվեր, դրա մասին Եվրոպայի խորհուրդը չի խոսել»:
Քոչարյանի հրամանագրով օրենք խախտվե՞լ է, թե՞ ոչ
Հարցին՝ արդյո՞ք Քոչարյանի որոշմամբ օրենք է խախտվել է, թե՝ ոչ, իրավապաշտպանը պատասխանեց. «Ենթադրենք՝ ՔՕ-ի ուժի մեջ մտնելուց հետո, եթե դատարանները վերանայեին բոլոր (եթե չեմ սխալվում) 42 մահապատժի դատապարտվածների գործերը, ապա տեսականորեն, եթե բոլորին էլ ցմահ ազատազրկում տային, դա չէր համարվի ոչ օրինական»:
Սակայն Իշխանյանի խոսքով՝ դատարանները պետք է յուրաքանչյուր դատապարտյալին անհատական քննեին: «Բայց ինչ կատարվեց Հայաստանում: ՀՀ նախագահն իր հրամանագրով ներում շնորհեց մահվան դատապարտվածներին, և իր իսկ հրամանագրով նրանց տվեց ցմահ ազատազրկում»,- ասաց իրավապաշտպանը՝ հավելելով, որ այս կերպ առաջ եկավ իրավաբանական կազուս:
Կազուսը, Հելսինկյան կոմիտեի նախագահի խոսքով, հետևյալն է. եթե մահվան դատապարտվածներին ներում է շնորհվում, ապա պետք է գործեր նախկին Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածը, ըստ որի՝ եթե մահվան դատապարտվածին ներում է շնորհվում, ապա նրա պատժաչափը դառնում է 15-20 տարի:  «Իսկ ներումից հետո մահվան դատապարտվածների պատժաչափը պետք էր դարձնել 15-20 տարի, ոչ մի դեպքում ցմահ չտալ»:
«Եթե առանց գործադիր իշխանության, նախագահի միջամտության դատարանները վերանայեին, գուցե դատախազության միջնորդությամբ, բոլորի գործերը, նրանց բոլորին տային ցմահ ազատազրկում, այստեղ իրավական կազուս չէր լինի»,- եզրափակեց Ավետիք Իշխանյանը:

Требование было одно – устранить смертную казнь: Аветик Ишханян об осужденных на смертную казнь
25-го января 2001 года Армения стала Полноправным членом Совета Европы.   Согласно 13-й статье мнения Парламентской ассамблеи номер 221, Республика по одному из обязательств, взятых при вступлении в Совет Европы, произвела изменение во внутригосударственном законодательстве. Согласно этому изменению, по второй (специальной) части Уголовного кодекса, принятой в течение года после вступления, де юре была устранена смертная казнь.
О подписанном Кочаряном указе “А1+” побеседовал с председателем Хельсинкского комитета, правозащитником Аветиком Ишханяном.
В 2003 году вступил в силу действующий в настоящее время Уголовный кодекс
«Армения, приняв новый Уголовный кодекс, де-юре устранила смертную казнь»,- сказал председатель Хельсинского комитета Армении Аветик Ишханян.
Ишханян сказал, что после устранения смертной казни, какое наказание будет дано осужденным на смертную казнь – уже внутренняя проблема данного государства. А здоровая логика, по мнению правозащитника, предполагала, что дела осужденных на смертную казнь должны были быть пересмотрены:
«Различные страны пошли по этому пути различными способами. К примеру, в Грузии, Эстонии, их наказание, если не ошибаюсь, было заменено на заключение на 15-20 лет, и большей частью всех освободили»,- подчеркнул наш собеседник, добавив, что Европарламент не ставил условия, что осужденные на смертную казнь должны пожизненно нести наказание. «Это было сделано решениями, приказом властей Армении»,- отметил наш собеседник.
«Требование было одно – устранить смертную казнь. А если смертную казнь устраняешь, нужно пересмотреть дела тех, кто до этого был осужден на смертную казнь, но какое должно было быть дано наказание, об этом Совет Европы не говорил».
Указ Кочарян был нарушением закона или нет?
На вопрос, был ли нарушен закон решением Кочаряна, правозащитник ответил: «Предположим, после вступления в силу УК, если суды пересмотрели бы дела всех (если не ошибаюсь) 42 осужденных на смертную казнь, теоретически, если б всем дали пожизненное заключение, это не считалось бы незаконным».
Однако по словам Ишханяна, суды должны были индивидуально рассмотреть каждого подсудимого. “Но что произошло в Армении. Президент РА своим указом помиловал осужденных на смертную казнь, и своим же указом дал им пожизненное заключение”, - сказал правозащитник, добавив, что таким образом возник юридический казус.
Казус, по словам президента Хельсинского комитета, следующий: если осужденным на смерть даруется помилование, должна была действовать соответствующая статья прежнего Уголовного кодекса, согласно которой, если осужденному на смерть даруется помилование, его мера наказания становится 15-20 лет. “А после помилования мера наказания осужденных на смерть нужно сделать 15-20 лет, ни в коем случае не давать пожизненно”.
«Если без исполнительной власти, при вмешательстве президента суды пересмотрели бы, возможно, при вмешательстве прокуратуры, все дела, им всем дали бы пожизненное заключение, здесь не было бы правового казуса»,- заключил Аветик Ишханян.