Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Մինսկի քաղաքացիական ավիացիայի N 407 գործարան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Մինսկի քաղաքացիական ավիացիայի N 407 գործարան:
Գործարանի գործադիր տնօրեն Եվգենի Վայցեհովիչը նախարար Սուրեն Պապիկյանին ներկայացրել է գործարանի պատմությունը և ընկերության ներկայիս գործունեությունը։ Նախարարին տեղեկացվել է, որ գործարանը գործում է 1953 թ-ից։ 2018թ․ ավարտվել է գերմանական փորձի հիման վրա կառուցվող անգարի՝ ինքնաթիռների կայանման, տեխնիկական վերանորոգման և պահպանման շինության շինարարությունը, և գործարանը տեղափոխվել է Մինսկի ազգային օդանավակայանի տարածք։
Շրջայցի ընթացքում Սուրեն Պապիկյանը ծանոթացել է ավիացիոն տեխնիկայի վերանորոգման տեխնոլոգիաներին, ավիացիոն շարժիչների և սարքավորումների արդիականացման հնարավորություններին, ուսումնասիրել է սպասարկվող ինքնաթիռների վնասված մասերի և սրահների վերանորոգման աշխատանքները։
Նախարարի հարցին, թե ինչ տեսակի օդանավեր է սպասարկում ընկերությունը, գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ այն ներկայումս հանդիսանում է ԱՊՀ և հետխորհրդային տարածքի երկրներում Як-40, Як-42, Як-52, Ту-134 ինքնաթիռների վերանորոգման, արդիականացման ծառայություններ մատուցող և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող ընկերությունների առաջատարը և միտված է գործունեության հետագա ընդլայնմամբ սպասարկել ինչպես նշյալ երկրների, այնպես էլ արևմտյան ավիաընկերությունների օդանավեր։
Նշվել է նաև, որ գործարանի տարածքում նախատեսվում է կառուցել միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ևս մեկ շինություն, որտեղ անհրաժեշտ ջերմաստիճանային պայմաններում հնարավոր կլինի ներկել ինքնաթիռի արտաքին երեսը և արդիականացնել օդանավերի սրահները։

Сурен Папикян посетил Минский завод гражданской авиации N 407
Поддержи А1+!Делегация во главе с министром территориального управления и инфраструктур Суреном Папикяном посетила Минский завод гражданской авиации N 407.
Исполнительный директор завода Евгений Вайцехович представил министру Сурену Папикяну историю завода и нынешнюю деятельность предприятия. Министру было представлено, что завод работает с 1953 года. В 2018 году было завершено строительство ангара - сооружения для стоянки, технического ремонта и охраны самолетов, построенного на основе немецкого опыта, и завод переехал на территорию Минскогонационального аэропорта.
В ходе осмотра предприятия Сурен Папикян ознакомился с технологиями ремонта авиационной техники, возможностями модернизации авиационных двигателей и оборудования, изучил работы по ремонту поврежденных частей и салонов обслуживающих самолетов.
На вопрос министра, какие самолеты обслуживает компания, исполнительный директор сообщил, что в настоящее время она является лидером среди компаний в странах СНГ и постсоветского пространства, предоставляющих услуги по ремонту, модернизации и техническому обслуживанию самолетов ЯК-40, ЯК-42, ЯК-52, ТУ-134, и она нацелена на дальнейшее расширение деятельности по обслуживаниюсамолетов как указанных стран, так и западных авиакомпаний.
Было также отмечено, что на территории завода планируется построить еще одно строение, соответствующее международным стандартам, где при необходимых температурных условиях можно будет красить наружную поверхность самолетов и модернизировать их салоны.