ԵՄ-ն բազմակողմանիորեն կաջակցի Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումներին. Վասիլիս Մարագոս
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է Արդարադատության նախարարության օրակարգը՝ ուղղված դատաիրավական, հակակոռուպցիոն և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտների բարեփոխումներին: Ռուստամ Բադասյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի Կառավարությունը, առաջնորդվելով «հիմա» և «այս պահից» կարգախոսով, պատրաստ է հստակ գործողություններով և շոշափելի քայլերով հասնելու իր առջև դրված նպատակների իրականացմանը: Նախարարը, բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին հատկանշական է համարել նաև գործընթացի ներառականությունը և այդ համատեքստում տեղեկացրել, որ Նախարարությունը նախքան Դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարության նախագիծը մշակելը նախաձեռնել է հանդիպումներ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Կառավարության՝ մի շարք ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու հանձնառությունը և Եվրոպական միության բազմակողմանի աջակցությունն է հայտնել այդ նախաձեռնությունների իրականացման հարցում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություններ ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել ոլորտային բարեփոխումների հաղորդակցության ռազմավարությունների մշակման հարցում ԵՄ աջակցության հնարավորություններին:

ЕС окажет всестороннюю поддержку Армении в реализации судебных реформ: Василис Марагос
Министр юстиции Рустам Бадасян принял делегацию, возглавляемую руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства, генерального директората по вопросам соседства Европейской комиссии Василисом Марагосом. На встрече также присутствовал глава делегации Европейского Союза в Армении посол Петр Свитальский.
В ходе встречи министр представил европейским партнерам повестку министерства юстиции, направленную на реформу судебной системы, борьбы с коррупцией и защиту прав человека. Рустам Бадасян заверил, что правительство Армении, руководствуясь лозунгом «сейчас» и «с этого момента», готово к достижению своих целей четкими действиями и значительными шагами. Министр также подчеркнул важность инклюзивности процесса реформирования, и в этом контексте сообщил, что министерство уделяет особое внимание разработке стратегии судебной реформы с участием представителей гражданского общества.
Василис Марагос подчеркнул приверженность правительства осуществлению реформ в ряде областей и выразил полную поддержку Европейского союза реализации этих инициатив.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, затронули возможности поддержки ЕС для разработки коммуникационных стратегий отраслевой реформы.