Ստամբուլյան կոնվենցիան կպարտադրի՞ 3-րդ սեռի ազատ ընտրելու իրավունքը (տեսանյութ)
«Լույս» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հայկ Այվազյանը պնդում է, որ կոնվենցիան վտանգներ է ներկայացնում հայկական ավանդույթների  ու արժեքների դեմ:
Տեղեկությունները, թե կոնվենցիան չի անդրադառնում միասեռ ամուսնությունների ընդունման վրա, Հայկ Այվազյանը կեղծիք որակեց և մեջբերեց կոնվեցիայից մի հատված:
«Մասնակից պետությունների կողմից սույն կոնվեցիայի դրույթների կատարումը, մասնավորապես՝ զոհերի իրավունքերի պաշտպանության ուղղված միջոցները  պետք է ապահովեն առանց  խտրականության, այն է՝ անկախ սեռից, մաշկի գույնից, սեռական կողմնորոշումից և գենդերային  ինքնությունից»:
Հարցին, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չպիտի  վավերացնի Ստամբուլյան կոնվենցիան, ի՞նչ մտավախություններ կան,  Հայկ Այվազյանը պատասխանեց, որ եթե Հայաստանի Սահմանադրության և միջազգային վավերացված պայմանագրերում կան հակասություններ, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
«Վավերացումից հետո ներքին օրենսդրությունը պետք է համապատասխանեցվի կոնվենցիայի պահանջներին, այսինքն՝ խտրականության արգելք սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիմքով, 3-րդ սեռ ազատ ընտրելու իրավունք»,- ընդգծեց նա:
Այվազյանի խոսքով՝  Եվրամիության 3 երկիր՝ Բուլղարիան, Սլովակիան և Լատվիան հրաժարվել են վավերացնել Ստամբուլյան կոնվենցիան, որով պարտադրվում է օրենսդրորենամրագրել  3-րդ սեռը:

Навяжет ли Стамбульская конвенция право свободного выбора 3-го пола? (видео)
Руководитель информационно-аналитического центра «Луйс» Айк Айвазян утверждает, что конвенция представляет опасность для армянских традиций и ценностей.
Сведения о том, что конвенция не отражается на принятии однополых браков, Айк Айвазян квалифицировал как фальсификацию и процитировал одну из статей конвенции:
«Применение положений настоящей конвенции государствами-участниками, в частности, меры, направленные на защиту прав жертв, должны обеспечиваться без дискриминации, а именно, вне зависимости от пола, цвета кожи, сексуальной ориентации и гендерной идентичности».
На вопрос, почему Армения не должна ратифицировать Стамбульскую конвенцию, какие есть опасения, Айк Айвазян ответил, что если в Конституции и ратифицированных международных договорах есть противоречия, то применяются нормы международных договоров.
«После ратификации внутреннее законодательство должно быть приведено в соответствие требованиям конвенции, то есть запрет на дискриминации на основании сексуальной ориентации и гендерной идентичности, право свободного выбора 3-го пола», - подчеркнул он.
По словам Айвазяна, 3 страны Евросоюза – Болгария, Словакия и Латвия – отказались ратифицировать Стамбульскую конвенцию, которая обязывает законодательно закрепить 3-йи пол.