Ադրբեջանում հաքերները խրախուսվում են երկրի նախագահի մակարդակով. ծրագրավորող (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանի կողմից իրականացվող կիբերհարձակումների թիվը վերջին տարիներին գնալով աճում է։ Մասնագետները դա բացատրում են նրանով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն պատժում հաքերներին, հակառակը՝ երկրի նախագահի և նրա աղջկա մակարդակով խրախուսվում է։ Այս թեմայով «Ա1+»-ը զրուցել է HayrapetyanStyle թիմի ղեկավար, ծրագրավորող Սամվել Հայրապետյանի հետ:
Ադրբեջանում 13-14 տարեկանից սկսած՝ երեխաներին ծրագրավորում են սովորեցնում՝ ապագա հաքերներ պատրաստելու համար, ասում է մեր զրուցակիցը։
Առաջին փորձարկումներն էլ այդ ոլորտում նրանք սկսում են՝ սոցիալական ցանցերում հայ օգատերերի և հայկական տարբեր կայքերի վրա հարձակումներ գործելով։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում էլ հաքերական խմբավորումներ կան, որոնք չեն բարձրաձայնում իրենց մասին, բայց իրենց գործունեությունը լայնամասշտաբ կերպով ծավալում են։
«Միշտ հայերը ասում են, որ մենք չունենք հաքերական խմբավորումներ, չունենք հաքերներ, կիբերանվտանգությամբ ոչ մեկ չի զբաղվում և այլն։ Դա բացարձակ սուտ է, մենք ունենք շատ հզոր մարդիկ, թե պաշտոնապես աշխատող թիմերում, թե՝ ոչ պաշտոնապես»,-ասում է Սամվել Հայրապետյանը:
Նա 3 տարի է՝ զբաղվում է համացանցային անվտանգությամբ։ Նպատակը հայ հասարակությանը իրազեկելն է համացանցում առկա վտանգների մասին, որպեսզի կարողանան պաշտպանել իրենց օնլայն տիրույթում։
Ադրբեջանական հաքերային խմբավորումները հերթական անգամ հայ օգտատերերի էջերը կոտրելիս հաճախ տվյալների ամբողջ բազան ուղարկում են Սամվել Հայրապետյանին։
Ասում է՝ պատճառն այն է, որ ինքը հաճախ է մոնիթորինգ անցկացնում և շատ ակտիվ հետևում է ադրբեջանական կայքերին։
«Գիտեմ իրենց խմբերը, գիտեմ՝ որ խմբում քանի հոգի կա, մոտավորապես պարագլուխների անունները գիտեմ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Սամվել Հայրապետյանը՝ ավելացնեով, որ տվյալները իրեն տալով՝ ադրբեջանցի հաքերները գիտեն, որ դրանք հանրայնացվելու են:
Սամվել Հայրապետյանի « SamiSecurity» բլոգն աշխատում է քաղաքացիների իրազեկման ուղղությամբ։ Բլոգի աշխատանքը հաճախակի է դադարեցվում, ասում են՝ ապատեղեկատվություն է տարածում:
«Մենք նշել էինք՝ օգտատերի ֆեյսբուքյան էջեր են տանելու, որը եղել էր: Ի սկզբանե դա որակեցին ապատեղեկատվություն և պանիկա, որ մենք ժողովրդի մեջ ենք տարածում: Վերջերս, չեմ ուզում անուններ թվարկել, բայց ինձ կոնկրետ նամակներ էին գրել, որ եթե ես բլոգի աշխատանքը շարունակեմ և ապատեղեկատվություն տարածեմ, ինձ կարող են բերման ենթարկել, դատի տալ»,- ասում է բլոգի ղեկավարը, ավելացնելով, որ չեն դադարեցնի աշխատանքը, քանի որ ոչ մի անօրինական քայլ չեն կատարում:

Азербайджанские хакеры поощряются на уровне президента страны: Программист (видео)
Поддержи А1+!Количество кибератак, осуществляемых Азербайджаном, в последние годы постоянно растет. Специалисты объясняют это тем, что власти Азербайджана не наказывают хакеров, напротив, на уровне президента страны и его дочери поощряется. На эту тему “А1+” побеседовал с главой команды Hayrapetyan Style, программистом Самвелом Айрапетяном.
В Азербайджане начиная с 13-14 лет детей учат программированию для подготовки будущих хакеров, говорит наш собеседник.
Первые эксперименты в этой сфере они начинают совершая нападения на армянских пользователях в соцсетях и на различные армянские сайты.
В то же время, в Армении тоже есть хакерские группировки, которые не заявляют о себе вслух, но в широких масштабах осуществляют свою деятельность.
«Всегда армяне говорят, что у нас нет хакерских группировок, нет хакеров, никто не занимается кибербезопасностью и др. Это абсолютная ложь, у нас есть очень мощные люди и в официально, и в неофициально работающих командах»,- говорит Самвел Айрапетян.
Он 3 года занимается интернет безопасностью. Цель – проинформировать армянское общество об опасностях, которые имеются в интернете, чтобы могли защитить себя в онлайн среде.
Азербайджанские хакерские группировки в очередной раз взломав страницы армянских пользователей часто всю базу данных отправляют Самвелу Айрапетяну.
Говорит: причина в том, что он часто проводит мониторинг и очень активно следит за азербайджанскими сайтами.
«Я знаю их группы, знаю, сколько человек в какой группе, приблизительно знаю имена главарей»,- сказал Самвел Айрапетян в беседе с «А1+», добавив, что давая им данные, азербайджанские хакеры думают, что они будут опубликованы.
Блог « SamiSecurity» Самвела Айрапетяна работает в направлении информирования граждан. Работа блога часто прекращается, говорят: распространяет дезинформацию.
«Мы отметили: будут уводить фейсбук-страницы пользователей, что было. Изначально это квалифицировали как дезинформацию и паника, что мы распространяем среди народа. Недавно, не помню чье имя мы перечислили, но мне написали конкретное письмо, что если я буду продолжать работу блога и распространять дезинфомацию, меня могут задержать, дать под суд»,- говорит руководитель блога, добавляя, что не прекратят работу, потому что они не делают никаких незаконных шагов.