Նվիրումը, աշխատանքն ավելի են իմաստավորվում, եթե առողջ ես. նախագահ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի 5-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մի խումբ մասնակիցների: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և կարևորել Հայաստանում 5-րդ միջազգային համագումարի անցկացումը: «Ցանկանում եմ ոչ միայն ողջույնի, այլև քաջալերանքի խոսքեր ասել, քանի որ այն աշխատանքը, որ դուք անում եք՝ յուրաքանչյուրդ ձեր տեղում և բոլորդ միասին, շատ կարևոր ու արժեքավոր է: Ինչպես ցանկացած ընտանիքում, այնպես էլ երկրում, ցանկությունները, նվիրումը, աշխատանքն ավելի են իմաստավորվում, եթե առողջ ես»,- ասել է նախագահը՝ նշելով, որ այս ոլորտի զարգացումը կարևոր է երկրի ու ժողովրդի ապագայի, ժառանգության ու արժեքների պահպանության տեսանկյունից:
Առողջությունը համարելով հաջողության հասնելու հիմնավոր նախապայմաններից մեկը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հայտնի բժիշկների ու բարձրակարգ մասնագետների համախմբումը, առողջապահության ոլորտին վերաբերող հրատապ հարցերի քննարկումն ու առաջարկների ներկայացումը նաև մեծ աջակցություն են առողջապահական ոլորտի պետական ծրագրերին:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը և Հայաստանի 5-րդ միջազգային բժշկական համագումարի նախագահ, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Չարչյանը տեղեկություններ են ներկայացրել համագումարի մասին՝ նշելով, որ համագումարի հիմնական նպատակներից են ինչպես սփյուռքահայ հայտնի մասնագետների միջոցով ոլորտի նորություններին ու նորարարություններին ծանոթանալը, այնպես էլ դրանք Հայաստանում կիրառելու հնարավորությունների քննարկումը, անձնական ու մասնագիտական կապերի հաստատումը և դրանք ի շահ Հայաստանի ծառայեցնելը:
Արտերկրի և Հայաստանի տարբեր բժշկական հաստատություններ ներկայացնող բժիշկները Հանրապետության նախագահի հետ հանդիպմանը պատմել են հայրենիքի հետ համագործակցության իրենց ծրագրերի մասին, գաղափարներ ու առաջարկություններ ներկայացրել:
Հայաստանի 5-րդ միջազգային բժշկական համագումարին մասնակցում են բժիշկներ և առողջապահության մասնագետներ աշխարհի 22 երկրից: Համագումարի այս տարվա կարգախոսն է՝ «Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ՝ միաձուլում ի փառս առողջության»։

Преданность делу и работа становятся все более значимыми, если ты здоров: президент (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял группу участников 5-го Международного медицинского конгресса Армении. На встрече также присутствовал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Армен Саркисян приветствовал гостей и отметил важность проведение 5-го международного конгресса в Армении. «Я хочу сказать не только приветственные слова, но и слова поддержки, потому что работа, которую вы делаете, является одной из самых важных и ценных для вас. Поскольку как в каждой семье, так и в стране, желания, преданность делу и работа становятся все более значимыми, если ты здоров», - сказал президент, отметив, что развитие этой сферы важно с точки зрения будущего, наследия и ценностей страны и народа.
Посчитав здоровье одной из основных предпосылок успеха, президент Саркисян сказал, что объединение известных врачей и высококвалифицированных медицинских работников, а также обсуждение актуальных проблем и представление предложений в области здравоохранения также являются важной поддержкой государственных программ в области здравоохранения.
Министр здравоохранения Арсен Торосян и исполнительный директор 5-го Международного медицинского конгресса Армении, директор медицинского центра «Измирлян» Армен Чарчян представили информацию о конгрессе, отметив, что одной из основных целей конгресса является знакомство с новинками и инновациями отрасли через известных армянских специалистов из диаспоры, обсуждение возможностей их применения в Армении, установление личных и профессиональных связей и их использования во благо Армении.
Врачи из различных медицинских учреждений Армении и зарубежья рассказали на встрече с президентом Республики Армения о своих программах сотрудничества с Родиной, представили идеи и предложения.
Врачи и медицинские работники из 22 стран принимают участие в 5-м Международном медицинском конгрессе Армении. Слоганом конгресса в этом году является «Армения-Диаспора-Арцах: объединение во имя здоровья».