Նախարարության իրազեկումը՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրման վերաբերյալ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրումը պայմանավորված է միջազգային բնույթի և կոռուպցիոն հանցավորության դեմ պայքարն արդունավետ իրականացնելու անհրաժեշտությամբ: Այս ինստիտուտը ներդրվում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքն օրինական տնտեսական շրջանառությունից հանելու և այն օրինական սեփականատերերին վերադարձնելու, իսկ վերջիններիս բացակայության կամ հայտնի չլինելու դեպքում՝ հօգուտ պետության բռնագանձելու նպատակով: Այս առումով կարևոր է այն հանգամանքը, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը ոչ մի պարագայում չի հետապնդում անձի մեղավորությունը ապացուցելու և նրա նկատմամբ քրեաիրավական ներգործության միջոց կիրառելու նպատակ, չունի քրեաիրավական հետևանքներ և քրեական գործի քննության վրա չի կարող ազդել: Այս ինստիտուտն ուղղված է գույքի դեմ և ոչ թե՝ անձի:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած մի շարք միջազգային կոնվենցիաներից.
ՄԱԿ-ի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին» 2003 թվականի կոնվենցիա (վավերացված 2003 թվականին):
«Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների լվացման, հետախուզման, առգրավման ու բռնագրավման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» Եվրոպայի խորհրդի 2005 թվականի կոնվենցիա (վավերացված 2008 թվականին) և այլն:
Ֆինանսական միջոցառումների հատուկ հանձնախմբի փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի 40 հանձնարարականներ:
Ինստիտուտի ներդրման անհրաժեշտությունը բխում է նաև Հայաստանի միջազգային պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությունն ընդգծող հետևյալ հանձնարարականներից՝ Եվրոպայի խորհրդի կողմից 2015 թվականի ՀՀ փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի համակարգի 5-րդ փուլի գնահատման և 2016 թվականի Վարշավայի կոնվենցիային համապատասխանության գնահատման, ինչպես նաև Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության կողմից 2018 թվականի ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնվենցիային ՀՀ համապատասխանության 4-րդ փուլի գնահատման հաշվետվություններով:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտը կիրառվում է մայրցամաքային և ընդհանուր իրավունքի առաջադեմ պետություններում (ընդ որում, իրավական համակարգերը մեկը մյուսից փոխառում են որոշակի կարգավորումներ): Ինստիտուտը, տարբեր շրջանակներով կիրառվում է Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, Իտալիայում, Ավստրալիայում Բուլղարիայում, Իռլանդիայում, Սլովենիայում, Թայլանդում, Վրաստանում, Ուկրաինայում և այլ երկրներում:

Пояснение министерства о внедрении института конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение (видео)
Внедрение института конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, обусловлено необходимостью эффективного осуществления борьбы с международным характером и коррупционной преступностью.
Этот институт внедряется с целью изъятия из законного экономического оборота имущества незаконного происхождения и возвращения его законным владельцам, а в случае отсутствия или неизвестности последних-конфискации в пользу государства. В этом плане важно то обстоятельство, что конфискация имущества незаконного происхождения ни при каких обстоятельствах не преследует цель доказать вину лица и применить к нему средство уголовно-правового воздействия, не имеет уголовно-правовых последствий и не может повлиять на расследование уголовного дела. Этот институт направлен против имущества, а не против личности. Как отмечается в пояснении, предоставленном Арменпресс, внедрение института взыскания незаконного имущества вытекает из ряда международных конвенций, ратифицированных Республикой Армения. Это следующие:
Конвенция ООН “О борьбе с коррупцией”2003 года (ратифицирована в 2003 году)
Конвенция Совета Европы  2005 года“О борьбе с отмыванием денег, розыском, конфискацией доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма” (ратифицирова в 2008 году)
40 рекомендаций Специальной комиссии по финансовым мероприятиям по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма и т.д.
Необходимость внедрения института исходит также из следующих рекомендаций, подчеркивающих необходимость выполнения международных обязательств Армении: оценки Советом Европы 5-го этапа системы борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма 2015 года,оценки соответствия Варшавской конвенции 2016 года, а также отчетами об оценке соответствия РА 4-му этапу конвенции ООН по борьбе с коррупцией со стороны Организации экономического сотрудничества и развития 2018 года.
Институт конфискации имущества незаконного происхождения применяется в передовых государствах континентального и общего права (при этом правовые системы заимствует дуг от друга определенные регулирования).
Институт применяется в различных кругах в Великобритании, США, Италии, Австралии в Болгарии, Ирландии, Словении, Таиланде, Грузии, Украине и других странах.