Արվեստագետին խոչընդոտում են սիմպոզիում անցկացնել (տեսանյութ)
Ամեն ամառ «Մունետիկ» ՀԿ-ն Ապարանին հարակից Լուսագյուղ գյուղի հարևանությամբ գտնվող անտառում իրականացնում է խեցեգործության սիմպոզիում, սակայն  այդ սիմպոզիումի անցկացմանը այս տարի դարձյալ փորձել են խոչընդոտել: Այդ մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Մունետիկ» ՀԿ նախագահ, արվեստագետ Հրաչյա Համբարձումյանը:
«Ամեն տարի Հայանտառ ՊՈԱԿ-ի հետ կնքում ենք պայմանագիր՝ այնտեղ սիմպոզիումներ անցկացնելու համար: Խնդիրներ այդ հարցով միշտ լինում են, բայց այս տարվա խնդիրն այն էր, որ պարզվում է՝ այդ տարածքը վարձակալվել է: Մեր ակտիվ միջամտությամբ պարզվեց, որ 16 տարի մեզ խանգարել են տեղի աշխատակիցները, հատկապես՝ անտառի պահակը։ Միանշանակ կարծում եմ՝ այնտեղ հովանավորյալ մարդիկ կան: Այդ տարածքը կոնկրետ Աղվան Արամյանին է պատկանում, բայց իրականում պարզվեց, որ դա ընդհանրապես իրենց տարածքի մեջ չի մտնում, և օրենքով է արգելված այդ տարածքը որևէ մեկին տրամադրել:  Ակնհայտ դարձավ խնդրի էությունը, և մենք փորձեցինք խնդիրը լուծել, իրենք խոստացան թույլտվություն տրամադրել, բայց  նորից խնդիր են առաջացնում:  Մենք արդեն դիմեցինք ԱԺ պատգամավոր, մշակույթի հանձնաժողովի անդամ Հրաչյա Հակոբյանին»,- ասաց Հրաչյա Համբարձումյանը:
Պատգամավորը խոստացել է արվեստագետի և իր խմբի հետ համագործակցելով՝ խնդիրը կարգավորել:
Արվեստագետը հույս ունի, որ այս խնդիրը կկարողանան  լուծել: Հուլիսի  5-ից իրենք սկսում են այս տարվա նոր ծրագիրը՝  խեցեգործության և գեղանկարչության սիմպոզիում, որին հրավիրված են արտերկրից եւ տեղացի մասնակիցներ։

Деятелю искусств мешают провести симпозиум (видео)
Каждое лето НПО «Мунетик» в лесу, находящемся по соседству с селом Лусагюх вблизи Апарана, проводит симпозиум по керамике, однако проведению этого симпозиума в этом году вновь пытались помешать. Об этом в беседе с «А1+» сказал президент НПО «Мунетик», деятель искусств Рачья Амбарцумян.
«Каждый год мы заключаем договор с ГНКО Айантар, чтобы провести там симпозиумы. Проблемы по этому вопросу всегда бывают, но проблемой в этом году было том, что оказывается, эта территория арендована. В результате нашего активного вмешательства выяснилось, что 16 лет нам мешали местные сотрудники, в особенности, лесной сторож. В то же время, считаю, там есть спонсируемые люди. Эта территория конкретно принадлежит Агвану Арамяну, но в действительности выяснилось, что это вообще не входит в его территорию, и законом запрещено предоставлять кому-либо эту территорию. Стала очевидной суть проблемы, и мы попытались решить проблему, они пообещали предоставить разрешение, но вновь вызывают проблему. Мы уже обратились к депутату НС, члену комиссии по культуре Рачье Акопяну», - сказал Рачья Амбарцумян.
Депутат пообещал урегулировать проблему  посредством сотрудничества деятеля искусства с его группой.
Художник надеется, что они смогут решить эту проблему. С 5-го июля они начинают новую программу этого года – симпозиум по керамике и художественному искусству, на который приглашены зарубежные и местные участники.