Հայ եւ լեհ պատգամավորները հանդես են եկել զեկույցներով
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը՝ Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ հուլիսի 2-4-ը գտնվում է Վարշավայում՝ Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու համար:
ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության կազմում են նաեւ «Իմ քայլը» խմբակցությունից պատգամավորներ Սոս Ավետիսյանը եւ Անուշ Բեղլոյանը, «Բարգավաճ Հայաստան»-ից` Արման Աբովյանը, «Լուսավոր Հայաստան»-ից` Արման Բաբաջանյանը:
Համատեղ նիստի ընթացքում հայ եւ լեհ պատգամավորները հանդես են եկել զեկույցներով՝ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների, տարածաշրջանային անվտանգության եւ Հարավային Կովկասում համագործակցության ու կայունության հարցերի, ինչպես նաեւ հայ-լեհական երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է հայ-լեհական երկկողմ հարաբերություններին՝ կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ոլորտային համապատասխան երկու հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությունը, օրենսդրական գործունեության հետ կապված փորձի փոխանակումը, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համատեղ քննարկումների անցկացումը կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեհաստանի Հանրապետության խորհրդարանների միջեւ երկկողմ կապերի խթանմանը: Նշվել է, որ համատեղ լսումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը, միջազգային հարթակներում ակտիվ փոխգործակցությունը եւս իրենց նպաստը կբերեն վերոնշյալ նպատակների իրականացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործակցության օրակարգին՝ հանձնաժողովի նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել Լեհաստանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման առնչությամբ եւ հույս հայտնել, որ ԵՄ մյուս երկրների ազգային խորհրդարանները եւս Համաձայնագիրը հնարավորինս արագ կվավերացնեն:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման հրամայականը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ հաջորդ համատեղ նիստը նախատեսելով անցկացնել 2020 թվականին՝ Երեւանում:

Армянские и польские депутаты выступили с докладами
Поддержи А1+!Со 2 по 4 июля делегация постоянной комиссии НС по внешним отношениям во главе с Рубеном Рубиняном для участия в работе совместного заседания с Комиссией по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша находится в Варшаве.
В составе парламентской делегации также депутаты от фракции “Мой шаг” Сос Аветисян и АнушБеглоян, от “Процветающей Армении” - Арман Абовян, от “Просвещенной Армении” - АрманБабаджанян.
В ходе совместного заседания армянские и польские депутаты выступили с докладами по вопросам отношений Армения - ЕС, региональной безопасности, сотрудничества и стабильности на Южном Кавказе, а также армяно-польским двусторонним отношениям.
В приветственном слове председатель постоянной комиссии НС по внешним отношениям Р. Рубинян обратился к армяно-польским двусторонним связям, подчеркнув роль парламентской дипломатии. В этом контексте стороны выразили уверенность, что сотрудничество между двумя соответствующими отраслевыми комиссиями, обмен опытом, связанным с законодательной деятельностью, а также проведение совместных обсуждений в сферах, представляющих взаимный интерес, будут способствовать стимулированию двусторонних связей между парламентами Республики Армения и Республики Польша. Было отмечено, что организация совместных слушаний, взаимные визиты, активное взаимодействие на международных площадках также внесут свой вклад в реализацию вышеуказанных целей.
Касаясь повестки сотрудничества РА - ЕС, председатель комиссии выразил удовлетворение в связи с ратификацией Польшей Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС и выразил надежду, что национальные парламенты других стран ЕС ратифицируют соглашение насколько можно скорее.
Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, Рубен Рубинян подчеркнул необходимость исключительно мирного урегулирования конфликта в соответствии с принципами международного права.
В конце встречи стороны подписали совместное заявление, предусматривающее следующее совместное заседание провести в 2020 году в Ереване.