Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ
Հուլիսի 1-2-ը Մոսկվայում ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային ֆորումի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ:
Ողջունելով իր գործընկերոջը՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բազմամյա բարեկամության եւ փոխադարձ վստահության վրա, ինչը լավ հիմք է երկու երկրների միջեւ համագործակցության հեռանկարային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր պաշտոնակցին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Սեսիլիա Բոտինոն տեղեկացրել է, որ ընտրվելուց հետո արդեն իսկ հասցրել է հանդիպել հայ համայնքի հետ, որը մեծ դեր ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Նա նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանում ամեն տարի իրականացվում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել ուրուգվայցի գործընկերներին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ունեցած դիրքորոշման համար: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն իսկ ձեւավորվել է Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խումբը՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս ակտիվ գործունեություն կծավալի:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հայ խորհրդարանականների հետ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ մոտ օրերս Հայաստանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության բացումը եւս նոր զարկ կտա երկու երկրների միջեւ բազմոլորտ հարաբերություններին:

Арарат Мирзоян встретился с председателем Палаты представителей Уругвая Сесилией Ботино
В рамках проходящего в Москве 1 - 2 июля Международного форума “Развитие парламентаризма” председатель НС РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Сесилией Ботино. Приветствуя своего коллегу, спикер НС подчеркнул, что отношения между Арменией и Уругваем основаны на многолетней дружбе и взаимном доверии, что является хорошей основой для реализации перспективных программ сотрудничества между двумя странами. Арарат Мирзоян поздравил своего коллегу с избранием на должность председателя Палаты представителей.
Сесилия Ботино сообщила, что после избрания уже успела встретиться с армянской общиной, которая играет большую роль в общественно-политической жизни страны. Она отметила, что в парламенте ее страны ежегодно проводятся мероприятия, посвященные памяти жертв Геноцида армян.
Спикер парламента Армении поблагодарил уругвайских коллег за их позицию в вопросе Нагорного Карабаха. Арарат Мирзоян сообщил, что в Национальном собрании 7-го созыва уже сформирована группа дружбы Армения - Уругвай, выразил надежду, что последняя развернет активную деятельность.
Председатель Палаты представителей Уругвая выразила готовность к сотрудничеству с армянскими парламентариями, отметив, что в ближайшие дни открытие генконсульства Уругвая в Армении также даст новый импульс многоотраслевым отношениям между двумя странами.