Մենք միշտ պատրաստ ենք ձեր առաջ բացելու դռները․ Հայաստանի եւ Բելառուսի նախագահները հանդիպել են (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄինսկում այսօր կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը։
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ողջունել է նախագահ Սարգսյանի այցը Բելառուս և նշել, որ դեռևս նախկինում էին պայմանավորվել, որ նախագահ Սարգսյանը կայցելի Բելառուս և մոտիկից կծանոթնա երկրի հնարավորություններին։ «Ես հեռուստատեսությամբ հետևում էի Ձեր այցին, և նկատեցի, որ չեք մոռացել այն ամենը, ինչի մասին խոսել էինք, և ուզում եք լինել Բելառուսի տնտեսության զարգացման տեսանկյունից ավելի նշանակալի վայրերում։ Հետևում էի Ձեր հանդիպումներին մեր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչների հետ և հասկացա, որ Դուք ուշադրության կենտրոնում եք պահում այն հարցերը, որոնք կարևոր են Հայաստանի զարգացման համար։
Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ Ձեզ հավաստիացնել, ինչպես և նախորդ անգամ, որ Հայաստանի հետ բացարձակապես փակ թեմաներ չկան։ Մենք միշտ պատրաստ ենք ձեր առաջ բացելու դռները։ Կարծում եմ, Դուք դրանում համոզվեցիք այցի ընթացքում»։
Նա տեղեկացրել է, որ մինչ հանդիպումը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: «Նա զանգահարել էր ինձ՝ Սինգապուր այցից առաջ և խնդրեց առաջին հերթին ողջույնները փոխանցել նախագահին, ինչին ի պատասխան ես ասացի, որ մենք մտադիր չենք նրան շտապեցնել վերադառնալ Հայաստան, հատկապես որ նա զբաղված է Հայաստանի համար կարևոր գործով։ Պատմեցի Ձեր այցի մասին։ Նա ասաց, որ, իհարկե, դա լավ է։ Պետք է իսկապես ասեմ, որ մի շտապեք վերադառնալ, նայեք այն ամենը, ինչ Ձեզ հետաքրքրում է տնտեսության՝ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության զարգացման տեսանկյունից։ Դուք բանիմաց, խելացի ու գործնական մարդ եք, գիտեք ինչ տեսնել և ինչն է կարևոր ու օգտակար Հայաստանի համար»,-ասել է Բելառուսի նախագահը։
Խոսելով երկու երկրների համագործակցության մասին՝ նախագահ Լուկաշենկոն ասել է.«Այսօր մենք թեպետ մեծ ապրանքաշրջանառություն չունենք, սակայն տարեկան 50 մլն ԱՄՆ դոլարը վատ դինամիկա չէ, եթե այն համեմատենք նախկին ցուցանիշների հետ: Մենք շատ ջերմ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի շատ ներկայացուցիչների հետ: Դուք գիտեք Հայաստանում իմ ընկերներին, ովքեր ներդրումներ են իրականացնում Բելառուսում, և ես շատ շնորհակալ եմ դրա համար: Ես ունեմ մի կանոն՝ ընկերությունն ընկերություն, սակայն պետությունն առանձին է: Եվ երբ ինձ դիմեցին ինչ-ինչ ապրանքների մատակարարման հարցով, ես ասացի, որ սկզբունքը հետևյալն է՝ գալիս եք Բելառուս, սկսում եք արտադրություն, ստեղծում եք աշխատատեղեր, ներդրումներ եք անում, խնդրեմ․․․ Գագիկ Ծառուկյանի ընկերությունը հաջողակ ձեռնարկություն է: Մենք կազմակերպել ենք հայ-բելառուսական առևտրի տան աշխատանքը, և ինչպես ինձ զեկուցել են, Բելառուսի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության 30-40 տոկոսն իրականացվում է դրա միջոցով: Այսինքն, մենք արդեն ստեղծել ենք համատեղ ձեռնարկություններ ու պատրաստ ենք շարունակել ընթանալ այս ճանապարհով»։
Նշելով, որ հայերի նկատմամբ Բելառուսում շատ ջերմ վերաբերմունք կա՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ասել է. «Հայերի հետ մենք մշտապես լավ հարաբերություններ ենք ունեցել և ունենք այսօր: Ուստի Դուք կարող եք հանգիստ լինել՝ չնայած հնչում են տարատեսակ կարծիքներ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Բելառուսում, մեզ ինչ-ինչ բաների համար քննադատում են: Ես դա բնական եմ համարում, սակայն կարևորն այն է, որ մենք դաշնակիցներ ենք, գործում ենք նույն դիրքերից: Մենք, ըստ էության, անգամ միջազգային օրակարգում տարբերվող տեսակետներ չունենք»։
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նշանակալի իրադարձությանը՝ Եվրոպական երկրորդ խաղերի փակման արարողությանը մասնակցելու հրավերի համար և նշել.
«Մեծապես տպավորված եմ թե՛ միջոցառման մասշտաբներով, թե՛ կազմակերպվածությամբ ու կարգապահությամբ:
Նախկին խորհրդային տարածքում Բելառուսը շարունակում է հստակ ուղղություններով համարվել չեմպիոն: Այն, ինչ տեսա՝ կազմակերպվածությունը, կարգապահությունը, տպավորիչ է: Ինձ շատ դուր եկավ այն, որ Բելառուսը շատ երկրներից առաջ է նրանով, որ այստեղ հասկացել են, որ ապագայում՝ 21-րդ դարում իրականությունն ու վիրտուալ իրականությունն իրար փոխլրացնելու են:
Ուրախ էի նաև այն փաստի առնչությամբ, որ հայ մարզիկները պատվով ելույթ ունեցան: Ուզում եմ շնորհավորել բոլոր մասնակիցներին, Բելառուսի թիմին, որը հիասքանչ ելույթ ունեցավ, մեր մարզիկներին, ովքեր լավ ելույթներ ունեցան: Կարծում եմ՝ Բելառուսը պատրաստ է ավելի մասշտաբային միջոցառումներ կազմակերպել:
Դուք ունեք տեսլական ու իմաստնություն՝ նայելու դեպի ապագան: Առանց ապագայի տեսլականի դժվար է ներկան կառուցել»։
Հանդիպման ավարտին նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և Բելառուսի ողջ ժողովրդին հուլիսի 3-ին նշվող Ազգային տոնի՝ Բելառուսի Անկախության օրվա առթիվ և ֆաշիզմից ազատագրման 75-ամյակի առթիվ։

Мы всегда готовы открыть перед Вами двери: встретились президенты Армении и Беларуси (видео)
2 июля в Минске состоялась встреча президента Республики Армения Армена Саркисяна и президента Республики Беларусь Александра Лукашенко.
Александр Лукашенко приветствовал визит президента Армении Армена Саркисяна в Беларусь и отметил, что они ранее договаривались, что президент Сарксян посетит Беларусь и поближе ознакомится с возможностями страны. “Я по телевидению следил за Вашим визитом и заметил, что Вы не забыли все то, о чем мы говорили, и хотите побывать в наиболее значимых местах с точки зрения развития экономики Беларуси. Я следил за Вашими встречами с представителями нашей сферы информационных технологий и понял, что Вы в центре внимания держите именно те вопросы, которые важны для развития Армении. В связи с этим хочу Вас заверить, как и в прошлый раз, что с Арменией у нас нет абсолютно закрытых тем. Мы всегда готовы открыть перед Вами двери. Думаю, Вы убедились в этом в ходе визита”.
Лукашенко сообщил, что до встречи имел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. “Он позвонил мне перед визитом в Сингапур и в первую очередь попросил передать приветствия президенту, в ответ на что я сказал, что мы не намерены торопить его возвращаться в Армению, тем более, что он занят важным для Армении делом. Я рассказал ему о Вашем визите. Он сказал, что, конечно, это хорошо. Я действительно должен сказать, что не спешите возвращаться, посмотрите все, что Вас интересует с точки зрения развития экономики, сельского хозяйства, промышленности. Вы знающий, умный и практичный человек, знаете, что надо видеть, и что важно и полезно для Армении”, - сказал президент Беларуси.
Говоря о сотрудничестве двух стран, президент Лукашенко сказал: “Сегодня у нас нет большого товарооборота, однако $ 50 млн в год не плохая динамика, если сравнивать его с предыдущими показателями. У нас очень теплые отношения со многими представителями Армении. У меня есть правило: дружба - дружбой, но государство отдельно. Вы знаете моих друзей в Армении, которые осуществляют инвестиции в Беларуси, и я очень благодарен за это. И когда ко мне обратились по вопросу поставок каких-то товаров, я сказал, что принцип следующий: приезжаете в Беларусь, начинаете производство, создаете рабочие места, вкладываете, пожалуйста ... Компания Гагика Царукяна  -успешное предприяти. Мы организовали работу армяно-белорусского торгового дома, и, как мне доложили, 30 - 40% товарооборота между Беларусью и Арменией осуществляется посредством этого. То есть, мы уже создали совместные предприятия и готовы продолжать идти по этому пути”.
Отметив, что в Беларуси очень теплое отношение к армянам, Александр Лукашенко сказал: “Поэтому Вы можете быть спокойны, хотя и звучат различные мнения как в Армении, так и в Беларуси, нас за что-то критикуют. Я считаю это естественным, но важно то, что мы союзники, действуем с тех же позиций. У нас, по сути, в международной повестке нет даже разных мнений”.
Президент Армении Армен Саркисян поблагодарил за приглашение принять участие в церемонии закрытия II Европейских игр и отметил:
“Я впечатлен как масштабами мероприятия, так и организацией и дисциплиной.  На территории бывшего Советского Союза Беларусь продолжает считаться чемпионом по четким направлениям.  То, что я увидел - организованность, дисциплина – впечатляет. Мне очень понравилось то, что Беларусь впереди многих стран тем, что здесь поняли, что в будущем, в XXI веке, реальность и виртуальная реальность дополнят друг друга. Я был рад также и тому факту, что армянские спортсмены выступили с честью.  Хочу поздравить всех участников, команду Беларуси, которая выступила великолепно, наших спортсменов, которые хорошо выступили. Думаю, Беларусь готова организовывать и более масштабные мероприятия. У вас есть видение и мудрость, чтобы смотреть в будущее. Без видения будущего трудно строить настоящее”.
В конце встречи президент Саркисян поздравил Александра Лукашенко и весь народ Беларуси с отмечаемым 3 июля Национальным праздником - Днем Независимости Беларуси и с 75-летием освобождения от фашизма.