Ադրբեջանին միշտ զսպել է այն գիտակցումը, որ Հայաստանն իրենից ավելի ուժեղ է. Թ. Պողոսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» ղեկավար, քաղաքագետ Թևան Պողոսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը հարմար պահի է սպասում՝ Արցախի վրա հարձակվելու համար։
Բանախոսի խոսքով՝ Ադրբեջանը մեծ զարկ է տվել տեղեկատվական պատերազմին, ինչի վառ օրինակ եղան վաշինգտոնյան բանակցություններից հետո Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունները, ինչն էլ հայկական կողմը ստիպված եղավ հերքել։
Թևան Պողոսյանը կարևորեց հայկական կողմի քայլերը տեղեկատվական պատերազմի գործում՝ նշելով, որ չէր կարելի սպասել Մամեդյարովի հարցազրույցից անցեր 1 օր, որի ընթացքում ալեկոծվեց հասարակությունը, և միայն դրանից հետո ՀՀ ԱԳ-ն հանդես եկավ հերքման հայտարարությամբ։
Անդրադառնալով օրեր առաջ Կարմիր խաչի հովանո ներքո անձանց փոխանակություններին՝ նա նշեց, որ այդ քայլն Ադրբեջանի կողմից պայմանավորված էր ոչ հումանիզմով։
Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների խորհրդի նախագահ Ռիմա Առաքելյանը ասել էր, որ ՄԱԿ-ը հունիսի 11-ին որոշում էր ընդունել, որով նախատեսվում էր Կարմիր խաչի հովանու ներքո պատերազմի տարիներին կորածների, գերի ընկածների, զոհվածների աճյունները փոխանակություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Հարցին, թե արդյո՞ք իրատեսական է, Պողոսյանն ասաց, որ երկու պետությունների միջև բազմիցս այլ հարցերում պայմանավորվածություններ եղել են միջազգային կառույցների հովանու ներքո, սակայն Ադրբեջանը շատ դեպքերում խախտել է պայմանավորվածությունները։
Ըստ քաղաքագետի՝ Ադրբեջանին միշտ զսպել է այն գիտակցումը, որ Հայաստանն իրենից ավելի ուժեղ է։
Հիշեցնենք, որ ըստ ադրբեջանական որոշ լրատվականների՝ Մամեդյարովը հայտարարել էր, թե Վաշինգտոնում Մինսկի խումբը նոր փաստաթուղթ է առաջարկել, որում նշված է եղել Արցախից հայկական զինուժի դուրսբերման ու խաղաղապահների տեղակայման մասին։

Азербайджан всегда сдерживало то осознание, что Армения сильнее его: Т. Погосян (видео)
По словам руководителя «Международного центра человеческого развития», политолога Тевана Погосяна, Азербайджан ждет удобного момента, чтобы напасть на Арцах.
По словам Тевана Погосяна, Азербайджан уделил большое внимание информационной войне, ярким примером чего стали заявления Эльмара Мамедьярова после вашингтонских переговоров, что армянская сторона была вынуждена отрицать.
Теван Погосян отметил важность шагов армянской стороны в информационной войне, отмечая, что нельзя было ждать, пока после интервью Мамедьярова пройдет 1 день, во время которого были волнения в обществе, и только после этого, МИД РА выступило с заявлением опровержения.
Обратившись к обмену лиц, который несколько дней назад прошел под покровительством Красного Креста, он отметил, что этот шаг Азербайджана не был обусловлен гуманизмом.
Председатель Совета родственников без вести пропавших воинов-освободителей Римма Аракелян сказала, что ООН 11-го июня приняла решения, которым был предусмотрен обмен останков без вести пропавших, попавших в плен и погибших между Арменией и Азербайджаном под эгидой Красного креста.
На вопрос, реалистично ли это, Погосян сказал, что между двумя странами были договоренности и по множеству других вопросов под покровительством международных структур, однако Азербайджан во многих случаях нарушил договоренности.
По словам Погосяна, Азербайджан всегда сдерживало осознание того, что Армения сильнее его.
Напомним, что по мнению некоторых азербайджанских СМИ, Мамедьяров заявил, что в Вашингтоне Минская группа предложила новый документ, в котором было указано о выводе армянских вооруженных сил из Арцаха и размещении миротворцев.