12022431_912277562219506_8708775672777098853_o
Արդարադատության նախարարությունը www.e-draft.am հարթակում հանրային քննարկման է ներկայացրել մի շարք օրենքներում՝ այդ թվում՝ ԶԼՄ մասին օրենքում, փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծ: Նախագծի նպատակը Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների բազան ԶԼՄ-ների համար անվճար դարձնելն է:
Ի պատասխան մասնագիտական շրջանակում տարածված մտահոգության՝ հայտնում ենք, որ նշված օրենքով  նախատեսվող  փոփոխությամբ  որևէ ԶԼՄ-ի չի պարտադրվում հաշվառվել: Հաշվառումը նախատեսվել է մեկ նպատակով՝ նույնականացնել այն լրատվամիջոցներին, որոնք կկարողանան անվճար օգտվել Ռեգիստրի տվյալների բազայից: Հաշվառված և չհաշվառված լրատվամիջոցների տարբերությունը կայանալու է նրանում, որ չհաշվառված լրատվամիջոցները Ռեգիստրի տվյալների բազայից անվճար չեն օգտվելու: Այս համատեքստում, եթե մասնագիտական հանրությունը շարունակում է ԶԼՄ-ների մասով որևէ խնդիր տեսնել (իսկ նման խնդիր, մեր գնահատմամբ,  Նախագծի ընդունմամբ չի առաջանում), Արդարադատության նախարարությունը բաց է քննարկման համար և սպասում է կառուցողական առաջարկների:
Միևնույն ժամանակ տեղեկացնում ենք, որ www.e-draft.am հարթակը ստեղծվել է պետական մարմինների կողմից ներկայացված նախագծերը հանրային քննարկման ներկայացնելու և մասնագիտական շրջանակից կարծիք ստանալու համար:

Ни одно СМИ не обязывают регистрироваться: Министерство юстиции
Поддержи А1+!Министерство юстиции на сайте www.e-draft.am на общественное обсуждение вынесло проект О внесении изменений и дополнений в ряд законов, в том числе в Закон “О СМИ”. Цель проекта - сделать базу данных Государственного регистра юридических лиц бесплатной для СМИ.
“В ответ на обеспокоенность, распространенную в профессиональных кругах, сообщаем, что предусмотренным законом изменением ни одно СМИ не обязано регистрироваться. Регистрация предусмотрена с одной целью - идентифицировать средства массовой информации, которые смогут бесплатно пользоваться базой данных регистра. Разница между зарегистрировавшимися и не зарегистрировавшимися СМИ заключается в том, что не зарегистрировавшимися СМИ не смогут бесплатно пользоваться базой данных регистра.
В этом контексте, если профессиональное сообщество продолжает видеть какую-либо проблему по части СМИ (а подобная проблема, по нашей оценке, не возникнет с принятием проекта), Министерство юстиции открыто для обсуждения и ждет конструктивных предложений.
В то же время сообщаем, что www.e-draft.am платформа создана для общественного обсуждения проектов государственных органов и выражения мнения о них профессиональными кругами”, - говорится в сообщении Министерства юстиции Армении.