Երևանի 2800 ամյակի այգու արձանները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆերկայացնենք մի քանի հետաքրքիր փաստեր երևանցիների և զբոսաշրջիկների կողմից սիրված Երևանի 2800 ամյակի այգու մասին: Շատերին են հետաքրքրում այգու արձանները: Նշենք, որ այգու տարածքում տեղադրված են բրոնզաձույլ 7 արձաններ՝ պատվիրված և պատրաստված հատուկ այգու համար: Այգու մուտքի հատվածում տեղադրված են Էրեբունի ամրոցի որմնանկարների նմանությամբ պատրաստված ցլի և առյուծի բրոնզաձույլ արձաններ: Երևանի քարտեզի տեսքով շատրվանի 4 անկյուններում առկա ավազանների մեջ տեղադրված են երեխաների բրոնզաձույլ 4 ջրային արձաններ («Հոգատարություն», «Երևակայություն», «Երջանկություն», «Անաղարտություն»), ինչպես նաև նավակով երեխայի արձան («Մանկություն»)` Երևանյան լիճը խորհրդանշող հատվածում: Արձանները խորհրդանշում են 1970-1980-ական թվականների Երևան քաղաքի մանուկների կերպարները:
Այցելուների համոզմամբ՝ «Հոգատարություն» արձանի ցայտաղբյուրից ջուր խմելը երիտասարդացնում է:
Այգու տարածքում տեղադրված արձանները պատրաստել է քանդակագործների խումբ՝ Արմեն Սամվելյանի ղեկավարությամբ:
Այգու վերջնամասում գտնվում է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանը (քանդակագործ՝ Արա Շիրազ, ճարտարապետ՝ Ջիմ Թորոսյան), որը տեղադրվել է 1980 թվականին: Ի դեպ, Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանային համալիրը Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող այս այգու հետ կապ չունի. այն պահպանվում է ՀՀ Մշակույթի նախարարության կողմից:
Այգում տեղադրված է նաև Երևանի և Էրեբունի ամրոցի խորհրդանիշներով հուշաքար, որի վրա առկա է այգու մասին համառոտ տեղեկություն՝ 4 լեզվով:

Статуи Парка 2800-летия Еревана
Поддержи А1+!Позвольте представить вам несколько интересных фактов о ставшем любимым всеми ереванцами и туристами Парке 2800-летия Еревана. Многих интересуют статуи парка. Отметим, что в парке установлены 7 бронзовых статуй, заказанных и изготовленных специально для парка. У входа в парк расположены бронзовые статуи быка и льва по подобию изображений фресок древней крепости Эребуни. В 4 уголках фонтана в форме карты Еревана возведены 4 бронзовые статуи детей (“Забота”, “Воображение”, “Счастье“, “Непорочность”), а также в части, символизирующей Ереванское озеро, установлена статуя ребенка с корабликом (“Детство”). Статуи символизируют образы детей Еревана 1970-1980 годов.
Согласно убеждениям посетителей, вода из питьевого фонтанчика статуи “Забота” омолаживает.
Статуи, размещенные в парке, выполнены группой скульпторов во главе с Арменом Самвеляном.
В конце парка находится памятник Александру Мясникяну (скульптор - Ара Шираз, архитектор - Джим Торосян), возведенный в 1980 году. Данный мемориальный комплекс находится под охраной Министерства Культуры Республики Армения и не имеет отношения к данному парку, находящемуся под юрисдикцией мерии Еревана.
В парке установлен обелиск с символами крепости Эребуни и города Еревана, на котором размещена краткая информация о парке на 4 языках.