Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հանդուրժողականության եւ խաղաղության համաշխարհային խորհրդի նախագահին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հունիսի 17-ին ընդունել է Հանդուրժողականության եւ խաղաղության համաշխարհային խորհրդի նախագահ Ահմադ բին Մուհամադ ալ-Ջարուանիին, որը Հայաստան է ժամանել` մեր երկրին այս կառույցին անդամակցելու առաջարկ ներկայացնելու առաքելությամբ:
Նրա խոսքով` Հայաստանը ճանաչված է որպես խաղաղասիրական եւ հանդուրժողականությունը հարգող երկիր ու անդամակցությունը Համաշխարհային խորհրդին նոր հնարավորություններ կստեղծի այս գաղափարների միջազգային տարածման համար: Շուրջ 50 անդամ ունեցող այս կառույցի գործունեությունը հիմականում անդրադառնում է սոցիալական եւ մարդասիրական ոլորտներին առնչվող համընդհանուր հիմնախնդիրներին:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելության եւ անդամակցության առաջարկի համար` խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ մեր երկրի համար հոգեհարազատ են այն ուղղությունները, որոնցով զբաղվում է Համաշխարհային խորհուրդը: Նրա խոսքով` խաղաղությունը եւ հանդուրժողականությունը Հայաստանում առաջնահերթ սկզբունքներ են, ուստի կառույցի գործունեությունը մեզ համար դրական ուղերձներ է պարունակում:
Կողմերն անդրադարձել են հետագա համագործակցության հնարավորություններին ու ձեւաչափերին, պայմանավորվել երկխոսությունը դարձնել շարունակական:

Арарат Мирзоян принял президента Всемирного Совета толерантности и мира
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 17 июня принял президента Всемирного Совета (ВС) толерантности и мира  Ахмада бин Мухаммада аль-Джаруана, прибывшего в Армению с миссией предложить нашей стране членство в структуре.
По его словам, Армения признана миролюбивой и уважающей  толерантность страной и членство в ВС создаст новые возможности в международном признании этих идей. Деятельность имеющей около 50 членов структуры в основном затрагивает  глобальные проблемы социальной и гуманитарной сфер.
Поблагодарив за визит в Армению и предложение стать членом структуры, глава парламента отметил, что для нашей страны близки направления, которыми занимается ВС. По его словам, мир и толерантность – приоритетные в Армении принципы, поэтому деятельность структуры содержит для нас позитивные месседжи.
Стороны обратились к возможностям и форматам дальнейшего сотрудничества, договорились о продолжении диалога.