Նախարարությունը գումարը խնդիր չէր համարում. Արչի Գալենց (տեսանյութ)
Այս տարի Մշակույթի նախարարությունը խոստացել էր աջակցություն տրամադրել Բիենալեին Հայաստանի ներկայացուցիչ Սուսաննա Գյուլամիրյանին և առաջարկել էր այս տարի վերցնել ավելի մեծ տաղավար։
«Ֆինանսավորումը ընդհանրապես պարզ չէր, բայց նախարարությունը տիկին Ղարիբյանի կողմից վստահեցնում էր, թե՝ մի մտածեք, դրամը խնդիր չի», -ասում է գեղանկարիչ Արչի Գալենցը, ով վերջին 6 տարիների ցուցադրություններին ներկա է եղել։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը միշտ կազմակերպչական աշխատանքներում համակարգված չէ, քանի որ ամեն ինչը արվում է վերջին պահին։
Նրա խոսքով՝ տաղավարները տեխնիկապես հագեցվում են միայն ցուցահանդեսից մի քանի օր առաջ, այնինչ այդ աշխատանքները պետք է կատարվեն ամիսներ առաջ։
Վենետիկի Բիենալեն կարևոր մշակութային միջոցառում է, որ 2 տարին մեկ տեղի է ունենում։
Այստեղ ամեն անգամ հանդես են գալիս 90-ից ավելի երկրներ, որոնց տաղավարներում ներկայացվում են ազգային դիմագծերն ու առանձնահատկություն։

Министерство не считает деньги проблемой: Арчи Галенц (видео)
В этом году Министерство культуры пообещало предоставить помощь представительнице Армении на биеннале Сусанне Гюламирян и предложило в этом году взять павильон побольше.
«Финансирование вообще не было понятным, однако министерство со стороны госпожи Гарибян заверяло: не думайте, деньги – не проблема», - говорит художник Арчи Галенц, который присутствовал на выставках последние 6 лет.
По его словам, Армения всегда в организационных работах не скоординировала, поскольку все делается в последний момент. По его словам, павиольоны технически оснащаются только за несколько дней до выставки, тогда как работы должны проводиться за несколько месяцев.
Венецианская биеннале – важное культурное мероприятие, происходящее раз 2 года.
Здесь каждый раз представлены свыше 90 стран, в павильонах которых представлены национальные черты и особенности.