Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Վաշինգտոնում
ԱԳՆ հայտարարությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների Վաշինտգոնում նախատեսված հանդիպման վերաբերյալ.
Հայտնում ենք, որ հունիսի 20-ին նախատեսվում է Վաշինգտոնում Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև հերթական հանդիպումը։ Հունվարին Փարիզում և ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպումներից հետո քննարկումներ էին ընթանում ԱԳ նախարարների միջև հաջորդ հանդիպումը երրորդ համանախագահ երկրում` ԱՄՆ-ում անցկացնելու մասին։ Ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս, մասնակիցների միջև համաձայնություն էր ձեռք բերվել հանդիպման մասին հայտարարության միաժամանակյա տարածման շուրջ։ Հայաստանը հավատարիմ է մնում այս պայմանավորվածությանը։
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի շարունակական դատապարտելի խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որոնք վերջին օրերին պատճառ են դարձել մարդկային անդառնալի կորուստների և հանգեցրել շփման գծում իրավիճակի լուրջ լարմանը, ձևավորել են հանդիպմանն ընդառաջ ոչ նպաստավոր միջավայր։
Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք բնութագրվում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ, խոչընդոտում են խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի կայացմանը և ըստ այդմ խաթարում են խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջընթացին։

Министры Армении и Азербайджана встретятся в Вашингтоне
Очередную встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана планируется провести в Вашингтоне 20 июня. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
“Сообщаем, что 20 июня в Вашингтоне планируется провести очередную встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. После состоявшихся в январе в Париже и в апреле в Москве встреч проходили обсуждения о проведении следующей встречи министров иностранных дел в США, в третьей стране-сопредседателе. Как и прежде, и на этот раз между участниками было достигнуто соглашение об одновременном распространении заявления о встрече. Армения остается верной этой договоренности.
В то же время, продолжающиеся предосудительные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана и провокационные действия, которые в последние дни стали причиной необратимых человеческих потерь, привели к серьезному обострению ситуации на линии соприкосновения, сформировали неблагоприятную среду в преддверии встречи.
Действия Азербайджана, которые характеризуются применением силы и угрозы силой, препятствуют становлению благоприятной среды для мира и, соответственно, подрывают прогресс в процессе мирного урегулирования.
Сложившаяся ситуация обуславливает четкие приоритеты повестки вашингтонской встречи”, - говорится в заявлении МИД Армении.