Հայտնի է՝ երբ կլինի Երեւանի տրանսպորտային նոր ցանցը. հարցազրույց փոխքաղաքապետի հետ (տեսանյութ)
-Տրանսպորտի հետ կապված հարցը կբաժանեի երկու մասի՝ գործող երթուղային ցանցը եւ նոր երթուղային ցանցը: Այս պահի դրությամբ՝ ակտիվ աշխատանքներ ենք իրականացնում նոր երթուղային ցանցի ներդրման հետ կապված: Անցած ուրբաթ օրը ամբողջ վերլուծության արդյունքները ներկայացրեցինք նաեւ կառավարություն, եւ որոշում կայացվեց, որպեսզի ստեղծվի միջգերատեսչական հանձնաժողով, որտեղ ակտիվ քննարկումներ կիրականացնենք՝ նոր տրասպորտային ցանցի ներդրման հետ կապված: Քանի որ դրանք բազմազան են, նախատեսում ենք, որ կլինեն սոցիալական որոշ խմբեր, որոնք կօգտվեն արտոնություններից, նշանների հետ կապված հարցեր ունենք, ճանապարհի համար առանձնացված գծերի խնդիրներ կան:
Ամբողջությամբ պետք է քննարկում իրականացնենք, որպեսզի կարողանանք ներդնել նոր տրանսպորտային ցանցը, իհարկե, նաեւ պետք է քննարկում իրականացվի՝ ի՞նչ նոր տրասպորտային համակարգ ենք ցանկանում ձեռք բերել: Նոր տրանսպորտային ցանցի շուրջ, ինչպես գիտեք, 2012թվականից են աշխատանքները տարվել,  2015թ. WIG ընկերության հետ կնքվել է  պայմանագիր, որով նա մատուցել է մեզ ծառայություններ, ներկայացվել է Երեւան քաղաքի նոր տրասպորտային ցանցը: Համաձայն այդ նոր տրասպորտային ցանցի՝ Երեւան քաղաքում գործելու է 820 ավտոբուս, որից 216-ը՝18 մետրանոց, 480-ը՝ 7,5-8,5  մետրանոց, եւ 29 ավտոբուս 12 մետրանոց: Ամբողջ Երեւան քաղաքի համար բավարար  են այդ ավտոբուսները, տրամաբանությունը դրված է այնպես, որ լինելու է 11 հիմնական եւ 30 սնուցող գծեր, այսինքն՝ առաջանալու է մի նոր մոտեցում՝ տեղփոխ ասածը, որոշ քաղաքացիներ մի կետից մյուս կետը տեղափոխվելու համար պետք է մի տրասպորտային միջոցից իջնեն եւ նստեն մեկ այ տրասպորտային միջոց:
-Արդյո՞ք քաղաքապետարանը վերահսկողություն ունի գործող գծերի նկատմամբ: Գաղտնիք չէ, որ երթուղիների տերերը նախկին իշխանության ներկայացուցիչներն են, կա մտավախություն, որ կարող է սաբոտաժ անեն, կամ երթուղային տաքսիները քիչ դուրս գան:
-Մենք գործող երթուղային ցանցում այս պահի դրությամբ խնդիր ունենք, որոշ երթուղիներ կան, որոնք փակվում են սնանկության պատճառով, նրանք վճարները չեն վճարում «Երեւանտրանսին», հարկային պարտավորություններ ունեն, եւ շատ հաճախ դատական գործընթացների արդյունքում սնանկ են ճանաչվում որոշ երթուղիներ: Գործող գծերին վերահսկողություն ունենք, վերահսկողությունը այս պահի դրությամբ մեխանիկական է տեղի ունենում: Վարչական տարբեր շրջաններում կետեր ունենք՝ դիսպետչերականներ, որտեղ մեր աշխատակիցները վերահսկողություն են իրականացնում երթուղիների նկատմամբ:
-Ինչպե՞ս է կարգավորվում կանգառների հարցը, լուսացույցների,  նոր անցումների խնդիրը:  Ճանապարհային ոստիկանության հետ համաձայնություն կա՞ այս հարցում:
-Լուսացույցների հետ կապված՝ այս պահի դրությամբ ամբողջությամբ կարգավորում է Ճանապարհային ոստիկանությունը։ Քաղաքում տեղի ունեցող բոլոր գործառույթները, բոլոր պրոցեսներն անմիջական կապվում են քաղաքապետարանի հետ, բայց իրավական առումով մենք լուսացույցների հետ կապ չունենք: Բայց քաղաքապետի հանձնարարականով նախատեսում ենք 18 նոր լուսացույցերի տեղադրում:
-Պարոն Սարգսյան, գետնանցումներից շատ քաղաքացիներ չեն օգտվում, քանի որ դրանք աղբանոցների են վերածվում: Քաղաքում կարծես աղբահանության հարցը չի լուծվել, չնայած նոր մեքենաներն արդեն Երեւանում են:
-Վստահեցնում եմ ձեզ, դեկտեմբեր ամսին բոլոր գետնանցումները մաքրվել են, լուսավորվել են: Ենթադրում եմ, որ եթե այդտեղ մարդկային մեծ հոսք լիներ, այդպես աղտոտված չէր լինի։ Ավելի շատ գետնանցումներ ունենք, որ մարդիկ իրենց բնական կարիքները հոգում են այնտեղ, եւ շատ քաղաքացիներ այդ հոտը չշնչելու համար իրենց կյանքը վտանգում են եւ անցնում են վերեւով: Իսկ աղբահանության մասով, այս պահի դրությամբ մենք ակնկալում ենք, որ 19 նոր ավտոմեքենա պետք է գան, կարծում եմ՝ մինչեւ օգոստոսի 15-ը մենք ամբողջությամբ կունենանք: Հուլիսի առաջին շաբաթվանից չորս ավտոմեքենաներով կսկսեն գալ:
-Երեւանում ոռոգման ջրի հարցն ինչպե՞ս է կարգավորվում: Քանի որ ամեն տարի ծառատունկ կազմակերպվում է, սակայն ամիսներ անց ոռոգման ջրի բացակայության պատճառով տնկիները չորանում են: Ինչպես են ընտրվում Երեւանում տնկվելիք ծառատեսակները:
-Իհարկե քաղաքացիներին միշտ չէ, որ հետաքրքրում է պատճառները, թե ինչու է այս կամ այն հարցն այսպես եղել, նրանց հետաքրքրում է փաստացի արդյունքը: Դա մենք շատ լավ գիտակցում ենք, այս տարի ոռոգման հետ կապված, որոշ վարչական շրջաններ ոռոգման ցանց ունեին, ջուր չունեին, Սեւանից ջրառ եղավ, եւ ոռոգման ցանցն աշխատեց: Մենք այս տարի նախատեսել ենք 150 մլն դրամ նոր ոռոգման ցանցի համար: Եւ այս տարի նախատեսել ենք, որ ոռոգման ցանցը լինի ոչ թե երկաթից, այլ պլաստմասե խողովակներով, որը հնարավորություն կտա ոռոգման ցանցն ավելի շատ ընդլայնել: Հիմա նախագծում ենք Սարալանջի հատվածը, մոտակա շաբաթներին մրցույթ կհայտարարվի, որպեսզի այնտեղ ունենանք ոռոգման  կաթիլային ցանց, որտեղ ծառատունկ կիրականացնենք աշնանը: Ինչպես նաեւ նախատեսում ենք Նուբարաշենի աղբավայրի դիմացի հատվածում, մոտավորապես 20 հա տարածք կա, այնտեղ նույնպես ծառատունկ իրականացնենք:

Известно, когда будет новая транспортная сеть в Ереване: интервью с вице-мэром (видео)
- Вопрос, связанный с транспортом, я бы разделил на две части: действующая маршрутная сеть и новая маршрутная сеть. По положению на данный момент ведутся активные работы, связанные с внедрением новой маршрутной сети. В прошлую пятницу мы представили результаты всего исследования правительству, и было принято решение создать межведомственную комиссию, где мы проведем активные обсуждения в связи с внедрением новой транспортной сети. Поскольку их множество, предусматриваем, что будут некоторые социальные группы, которые будут пользоваться льготами, у нас есть проблемы, связанные с дорожными знаками, есть проблемы выделенных линий для дороги.
В целом нужно провести обсуждение, чтобы суметь внедрить новую транспортную сеть, конечно, также должно быть проведено обсуждение: какую новую транспортную систему мы хотим приобрести? По новой транспортной сети, как вам известно, велись работы с 2012 года, в 2015г. был заключен договор с компанией WIG, согласно которому она предоставляла нам услуги, была представлена новая транспортная сеть Еревана. Согласно этой новой транспортной сети, в Ереване будут действовать 820 автобусов, из которых 216 – 18-метровых, 480- 7,5-8,5 метровых и 29 12-метровых автобусов. Этих автобусов достаточно для всего Еревана, логика заложена так, что будет 11 основных и 30 приточных линий, т. е. возникнет новый подход: так называемая пересадка, некоторые граждане для того, чтобы переместиться из одного пункта в другой, должны сойти с одного транспортного средства и сесть в другое транспортное средство.
- Контролирует ли мэрия действующие линии? Не секрет, что хозяева маршрутов – представители прежней власти, есть опасение, что они могут саботировать или выйдет мало маршруток.
- С действующей маршрутной сетью на данный момент у нас есть проблема, есть маршруты, которые закрываются из-за банкротства, они не платят “Еревантрансу”, у них есть налоговые обязательства, и очень часто некоторые маршруты признаются банкротами в результате судебных процессов. У нас есть контроль над действующими линиями, контроль по положению на данный момент осуществляется механически. У нас есть пункты в различных  административных районах – диспетчерские, где наши сотрудники осуществляют контроль над маршрутами.
- Как регулируется вопрос остановок, светофоров, новых переходов? Есть ли соглашение с дорожной полицией по этому вопросу?
- В связи со светофорами, на данный момент полностью регулирует Дорожная полиция. Все функции, происходящие в городе, все процессы, непосредственно связываются с мэрией, но в правовом плане мы не имеем отношения к светофорам. Но по поручению мэра мы предосматриваем установку 18 новых светофоров.
- Господин Саргсян, многие граждане не пользуются подземными переходами, поскольку они превращаются в мусорные свалки. В городе похоже не решен вопрос вывоза мусора, несмотря на то, что новые машины уже в Ереване.
- Уверяю вас, в декабре все подземные переходы были убраны, освещены. Предполагаю, что если здесь был бы большой поток людей, не было бы так грязно. У нас есть много подземных переходов, где люди справляют нужду, и многие граждане, чтобы не дышать этим воздухом подвергают свою жизнь опасности и переходят сверху. А по части вывоза мусора, по положению на данный момент, мы ожидаем, что должны завезти 19 новых машин, думаю, что до 15 августа мы все получим. С первой недели июля начнут приезжать на четырех автомобилях.
- Как регулируется в Ереване вопрос оросительной воды? Поскольку ежегодно организуется посадка деревьев, однако через несколько месяцев из-за отсутствия воды для орошения саженцы пересыхают. Как выбираются виды деревьев, которые должны быть посажены в Ереване?
- Конечно, граждан не всегда интересуют причины, почему тот или иной вопрос произошел так, их интересует фактический результат. Мы это очень хорошо осознаем, в этом году в связи с орошением, у некоторых административных районов была оросительная сеть, не было воды, был забор воды из Севана, и оросительная сеть заработала. Мы в этом году предусмотрели 150 млн драм для новой оросительной сети. И в этом году предусмотрели, чтобы оросительная сеть была не из железа, а с пластмассовыми трубами, что позволит еще больше расширить оросительную сеть. Сейчас предусматриваем участок Сараланджи, в ближайшие недели будет объявлен конкурс, чтобы у нас здесь была капельная сеть орошения, где осенью осуществим посадку деревьев. А также предусматриваем напротив Нубарашенской мусорной свалки, на территории приблизительно 20 га, также осуществить посадку деревьев.