«Ի՞նչի վրա էսքան գումարներ ծախսեցինք, որ արդյունքում ունենք էն, որ ոչինչ չունե՞նք». «Իմ քայլի» պատգամավոր
ՀՀ նախահագահի աշխատակազմը 2018-ին 303մլն դրամ է տնտեսել։
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը ասում է՝ դրանք աշխատավարձերի և հավելավճարների հաշվին են եղել:
Նա ԱԺ-ում ներկայացնում էր Նախագահի աշխատակազմի նախորդ տարվա ծախսերը, ծրագրերն ու ցուցանիշները:
Համաձայն դրանց՝ 2018-ին  տարեկան ճշտված պլանից՝ 2 մլրդ 38 մլն 937 հազար դրամից ծախսվել է 1 մլրդ 700 մլն 267 հազար դրամ:
Բյուջեն կատարվել է 83.39 %-ով՝  հենց այդ 303 մլն դրամի տարբերությամբ:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Մանուկյանին ներկայացված թվային ցուցանիշները  չգոհացրին։  Սա, ըստ նրա,  նշանակում է՝ մասնակիորեն են կատարվել  որակական ցուցանիշները:
«Մենք դոնորներից բավականին մեծ գումար ենք վերցրել, որպեսզի ծրագրային բյոջետավորում ներդնենք, և, եթե կներեք գալիս եք ասում եք ծրագրային բյուջետավորումը դեռ խնդրի լուծում չէ, էդ դեպքում հարց է առաջանում՝ բա էդ դեպքում ինչի՞ վրա էսքան գումարներ ծախսեցինք, որ արդյունքում ունենք էն, որ ոչինչ չունենք»,- նշեց պատգամավորը:
«Այո՛, ես համաձայն եմ, որ չի կարող նախագահի կարգադրությունները և  քաղաքացիություն շնորհելու գործընթացները պլանավորելն անշնորհակալ գործ է և դրանով պայմանավորված չէ նախագահի աշխատակազմի լավ կամ վատ լինելը»,- հակադարձեց Էմիլ Տարասյանն ու հավելեց՝ աշխատակազմն արդեն ունի մշակած ռազմավարություն:
Նա հարկ համարեց ընդգծել՝ տնտեսված գումարները չեն ծախսել պարգևավճարների վրա, այլ վերադարձվել են պետական բյուջե:
Հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների պահպանում ծրագրով նախագահի աշխատակազմի տարեկան ճշտված պլանը կազմել է 1 մլրդ 694 մլն 840 հազար դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 1 մլրդ 391 մլն 216 հազար դրամ:
2018թ Նախագահը  վավերացրել է  523 օրենք, խորհրդարանի  առաջարկով կնքվել է 47 միջազգային պայմանագիր, 6744 անձանց շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն, շնորհվել է 7 բարձրագույն դիվանագիտական և դասային աստիճան, 6 բարձրագույն զինվորական կոչում, 13 պատվավոր կոչում, 216-ը պարգևատրվել են շքանշաններով և մեդալներով:

«На что мы потратили столько денег, что в результате имеем то, что ничего не имеем?»: депутат от “Моего шага”
Поддержи А1+!Национальное собрание обсуждает отчет исполнительной части бюджета за прошлый год. Глава аппарата председателя РА Эмиль Тарасян представил расходы, программы и показатели аппарата Президента.
В соответствии с ними, из уточненного плана 2018г. 2 млрд. 38 млн. 937 тысяч драм потрачено 1 млрд. 700 млн 267 тысяч драм – 83,39% бюджета.
По программе охраны республиканских органов и органов местного самоуправления годовой уточненный план аппарата президента составил 1 млрд 694 млн 840 тысяч драм, из которых фактически было потрачено 1 мрлд 391 млн 216 тысяч драм – 82%. Сэкономлено около 303 млн драм.
Ратифицированы 523 закона, принятые НС, по предложению заключено 47 международных договоров, 6744 лицам было присуждено гражданство РА, присуждены 7 высших дипломатических и ранговых степений, 6 высший воинских званий, 13 почетных званий, 216 награждены орденами и медалями.
Депутат НС от “Моего шага” Артак Манукян сделал выводы из представленных цифровых показателей: частично выполнены установленные качественные показатели. Депутат связал это с неэффективностью программного ведения бюджета, что подтвердил и Тарасян.
«Мы взяли у доноров довольно большую сумму, чтобы внедрить программное ведение бюджета и, если простите, приходите, говорите, что программное ведение бюджета – это еще не решение проблемы, в этом случае возникает вопрос: а в этом случае на что потратили столько денег, что в результате имеем то, что ничего не имеем? »,- отметил депутат.