ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի անունից Դիլիջանում կազմակերպվել է ընդունելություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱվանդաբար Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում կազմակերպվող «Մտքերի գագաթնաժողով» հեղինակավոր միջոցառումն այս անգամ հյուրընկալվել է Հայաստանում և ստացել «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով» անվանումը՝ մեկ հարկի տակ համախմբելով հայաստանցի և օտարերկրացի ավելի քան երկու հարյուր նախկին ու ներկա պետական և քաղաքական գործիչների, հայտնի վերլուծական կենտրոնների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի աշխարհահռչակ ընկերությունների ներկայացուցիչների, գիտնականների, վերլուծաբանների, գործարարների ու ձեռնարկատերերի:
Գագաթնաժողովը Հայաստանում կազմակերպելու բացառիկ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ֆրանսիական Շամոնի քաղաքում ամեն տարի անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
Ի պատիվ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մասնակիցների՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի անունից այսօր Դիլիջանում կազմակերպվել է ընդունելություն:
Բարի գալուստ մաղթելով մասնակիցներին և հյուրերին՝ նախագահ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, մասնավորապես «The Monthly Barometer»-ի հիմնադիր Թիերի Մալըրեին և նրա գործընկերներին, ովքեր իրականություն են դարձրել «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի կազմակերպումը։
«Ես կանխազգացում ունեմ, որ մեր համագործակցությունը, որը երկար տարիների պատմություն ունի, հետագա էվոլյուցիա կապրի Հայաստանի «Մտքերի գագաթնաժողովի» ձևաչափով»,- նշել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
Այսօր երեկոյան մասնակիցների համար կազմակերպվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ստարտափների, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներին վերաբերող տարբեր նախագծերի ու նախաձեռնությունների շնորհանդեսներ:
Հայաստանյան գագաթնաժողովի համակազմակերպիչներն են ՀՀ նախագահի աշխատակազմը, ՀՀ կենտրոնական բանկը և «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսը:

От имени президента РА Армена Саркисяна в Дилижане организован прием
В честь участников международной конференции Armenian Summit of Minds от имени президента Республики Армения Армена Саркисяна 7 июня в Дилижане был организован прием.
Традиционно проходящий во французском  городе Шамони Summit of Minds в этом году проходит в Армении и получил название Armenian Summit of Minds, собрав под одной крышей более двух сотен бывших и действующих членов правительств и политиков, представителей известных аналитических центров, мировых компаний, ученых, аналитиков, бизнесменов и предпринимателей.
Эксклюзивная договоренность о проведении саммита в Армении была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент Республики Армения Армен Саргсян принял участие в саммите в качестве основного докладчика.
Приветствуя участников и гостей, президент Саркисян в первую очередь поблагодарил организаторов мероприятия, в частности основателя «The Monthly Barometer» Тьерри Малире и его коллег, которые осуществили организацию Armenian Summit of Minds.
«У меня есть предчувствие, что наше сотрудничество, которое имеет давнюю историю, будет и дальше развиваться в формате Summit of Minds», - сказал президент Саркисян.
Сегодня вечером для участников будут организованы презентации различных проектов и инициатив, связанных с информационными технологиями, стартапами, наукой и техникой.
Соорганизаторами армянского саммита являются администрация президента, Центральный банк Армении и авторитетный аналитический журнал «The Monthly Barometer».