62305333_336498383708557_3343106559277268992_n
Հույս ունենք, որ սպանությունների մասով կլինեն շղթայական բացահայտումներ․ ՀԱԿ իրավական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք,  երեկ ուշ երեկոյան, Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ,  որոշում կայացրեց կալանավորել Մարտի 1-ի գործով Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանին։
Այս առնչությամբ «Ա1+» -ը զրուցել է Հայ ազգային կոնգրեսի իրավական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանի հետ։
«Կարծում եմ, որ շատ կարևոր  իրադարձություն էր։ Սպանություններով ունենք առաջին մեղադրյալը։ Եվ որքանով ես տեղյակ եմ, մեղադրանքը շատ ամուր է։ Ես կարծում եմ, որ առաջիկայում, այս մասով գործը կանջատվի և կգնա դատարան՝ Զաքար Հովհաննիսյանի մահվան հանգամանքների հետ կապված կամ սպանության մասով։ Ու ես բազմաթիվ անգամ հայտնել եմ մտահոգություն, որ 11 տարիների ընթացքում նախկին իշխանությունների ձեռքով ամեն ինչ արվել է, որպեսզի կոծկվեն սպանությունները և հնարավոր չլինի բացահայտել դրանք»,- ասաց Արմեն Խաչատրյանը։
Սակայն նրա խոսքերով՝  անկախ բոլոր այդ բարդություններից, Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության հետ կապված այս զարգացումներն իրենց հույս են տալիս, որ  շուտով կլինեն շղթայական բացահայտումներ և սպանությունների մասով մնացած անձանց դրվագներով նորից կլինի կատարողների վերաբերյալ տեղեկություն և այդ կատարողներն ի վերջո նույնպես կկանգնեն դատարանի առջև։

Мы надеемся, что по части убийств будут цепные разоблачения: представитель правовой комиссии АНК
Поддержи А1+!Как уже сообщалось, вчера поздно вечером, Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Гагика Погосяна принял решение арестовать Гегама Петросяна, обвиняемого в убийстве Закара Ованнисяна по делу 1-го Марта.
В этой связи “А1+” побеседовал с представителем правовой комиссии Армянского национального конгресса Арменом Хачатряном.
«Думаю, что это было очень важным событием. У нас есть первый обвиняемый по убийствам. И, насколько мне известно, обвинение очень прочное. Думаю, что в дальнейшем по этой части дело будет обособлено и придет в суд в связи с обстоятельствами смерти Закара Ованнисяна или по части убийства. И я неоднократно выражал свое беспокойство в связи с тем, что за 11 лет прежние власти сделали все, чтобы скрыть убийства и было невозможно раскрыть их»,- сказал Армен Хачатрян.
Однако по его словам, независимо от всех сложностей, это развитие событий в связи с убийством Закара Ованнисяна дает им надежду, что вскоре будут цепные разоблачения и по эпизодам убийств остальных лиц вновь будет информация об исполнителях, и эти исполнители в конечном итоге вновь встанут перед судом.