Ցմահ դատապարտյալը բանտից դուրս գալուց հետո դիմել է դատարան, որ գործը վերաբացվի (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների պատճառով վեց ամիս առաջ ազատության մեջ հայտնված ցմահ դատապարտյալ Վահագն Մարուքյանը դատարանում է։ Այս անգամ ինքն է դիմել . նա բողոք է գրել նախկինում հատուկ կարևորագույն գործերով քննիչ Անդրանիկ Միրզոյանի որոշման դեմ և ցանկանում է, որ իր գործը վերաբացեն:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան-Նոր Նորքի նստավայրում նշանակված էր նրա բողոքի քննությունը, սակայն դատախազը գրություն էր ուղարկել դատարան, որ իր բացակայությունը հարգելի համարեն և դատական նիստը հետաձգեն:
Վահագն Մարուքյանը,որը Վանաձորից եկել էր Երեւան, դժվարությամբ տեղաշարժվում է ձեռնափայտերի օգնությամբ։
Վահագն Մարուքյանը վստահեցրեց, որ ինքը մինչև վերջ պայքարելու է, որ իր գործը վերաբացվի.
«Ես պահանջում եմ, որ Անդրանիկ Միրզոյանի բեսպրեդելությունը բացահայտվի: Ի՞նչ ա Անդրանիկ Միրզոյանը հրեշտակ է երկնքից իջած, որ մենակ իրա գրածով բոլոր հարցերը որոշվեց: Չկա տենց բան: Իսկ այսօրվա դրությամբ ՀՔԾ-ում,դատախազությունում ես գիտեմ ինչ բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են: Իսկ քննչականին ես ոնց գրում եմ, փաստացի ներկայացնում՝ ասում են, որ Անդրանիկ Միրզոյանի և իրավապահ մարմինների իրականացված գործողությունները համարվում են օրինական: Ի՞նչն է օրինական»,- ասաց Վահագն Մարուքյանը.
Նա ակնկալիքներ ունի և նշում է, որ դրա համար հիմք է հանդիսացել անցյալ տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Վերջինս նշում է, որ ինքն ազատության մեջ է հայտնվել հեղափոխության շնորհիվ.
«Եվ ես հույս ունեմ, որ հեղափոխության շնորհիվ այս «մարդակերներին», որ մաղեն, արդարությունը որոշակի ձևով կիրականացնի իր գործունեությունը»,-ասաց Վահագն Մարուքյանը.
Հիշեցնենք, որ Վահագն Մարուքյանը մեղավոր է ճանաչվել Վանաձորի Ռազմական ոստիկանության պետի դիտավորյալ սպանության մեջ: Նա կալանավորվել է 1993 թ.-ին՝ 19 տարեկանում: Մարուքյանը դատապարտվել է մահապատժի, իսկ 2003թ.-ից մահապատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկմամբ:

Пожизненно заключенный после выхода из тюрьмы обратился в суд, чтобы дело было открыто повторно (видео)
Поддержи А1+!Из-за несовместимых с несением наказания болезней оказавшийся на свободе шесть месяцев назад пожизненно заключенный Ваагн Марукян находится в суде. На этот раз обратился он: он написал жалобу против решения в прошлом следователя по особо важным делам Андраника Мирзояна и хочет, чтобы его дело было открыто повторно.
В резиденции Ереванского суда общей юрисдикции Аван-Нор Норк было назначено расследование его жалобы, однако прокурор направил в суд письмо, чтобы его отсутствие сочли уважительным и отложили судебное заседание.
Ваагн Марукян, приехавший в Ереван из Ванадзора, с трудом передвигается при помощи костылей.
Ваагн Марукян заверил, что он будет бороться до конца, чтобы его дело было открыто повторно:
«Я требую, чтобы беспредел Андраника Мирзояна был раскрыт. Что Андраник Мирзоян – это ангел, спустившийся с неба, что только написанным им были решены вопросы. Не такого. А на сегодняшний день в ССС, в прокуратуре я знаю, в каких доброжелательных отношениях. А следственному как я пишу, фактически представляю – говорят, что действия Андраника Мирзояна и правоохранительных органов считаются законными. Что тут законного?»,- сказал Ваагн Маркян.
У него есть ожидания, и он отмечает, что основанием для них послужила прошлогодняя революция. Последний отмечает, что он оказался на свободе благодаря революции:
«И я надеюсь, что когда благодаря революции отсеют этих “людоедов”, справедливость в некоторой степени осуществит свою деятельность»,- сказал Ваагн Марукян.
Напомним, что Ваагн Марукян был признан виновным в преднамеренном убийстве начальника Военной полиции Ванадзора. Он был арестован в 1993 году, в возрасте 19 лет. Марукян был осужден на смертную казнь, а с 2003г. смертная казнь была заменена на пожизненное заключение.