Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է Իտալիայի դեսպանություն (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ Իտալիայի Հանրապետության օրվա առթիվ այսօր այցելել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանություն:
Հանրապետության նախագահը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է Իտալիայի դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին, դեսպանության ողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-իտալական մշակութային և պատմական առնչություններին՝ այս համատեքստում հատկապես կարևորելով Իտալիայում Մխիթարյան միաբանության գործունեությունը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ օրերս տիկնոջ հետ այցելել էր Վենետիկի Մխիթարյան միաբանություն և հանդիպել միաբանության անդամների հետ: Հանրապետության նախագահն ու Իտալիայի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ միաբանությունը Հայաստանի և Իտալիայի միջև բարեկամական, պատմական և մշակութային կապերի խորհրդանիշն է և Իտալիայում հայկական ներկայության հիանալի օրինակ:

По случаю Дня Итальянской республики Армен Саркисян с супругой посетили посольство Италии (видео)
Президент Республики Армения, Армен Саркисян с супругой, Нуне Саркисян по случаю Дня Итальянской Республики посетили посольство Италии в Армении.
Армен Саркисян поздравил посла Италии, Винченцо Дель Монако с праздником, весь корпус посольства и в их лице дружественный народ Италии.
Собеседники коснулись армяно-итальянских культурных и исторических связей, в этом контексте особо подчеркнув важность деятельности Конгрегации Мхитаристов в Италии.
Армен Саркисян отметил, что на днях он вместе с супругой посетил Венецианскую Конгрегацию Мхитаристов и встречался с членами Конгрегации. Президент Республики и посол Италии были едины во мнении, что единство является символом дружественных, исторических и культурных связей между Арменией и Италией и прекрасным примером армянского присутствия в Италии.