62244923_714523565651451_8935317140181876736_n
Վաղը՝ հունիսի 5-ին Շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրն է։ Աշխարհագրական գիտությունների  դոկտոր, պրոֆեսոր Կարինե Դանիելյանը թվեր է ներկայացնում։
«Ամեն տարի 300-400 տոննա ծանր մետաղներ արտանետվում է համաշխարհային օվկիանոս»: Ազդեցությունն, ըստ նրա՝  բացասական է։ «Գիտությունն ապացուցել է, որ այն տարածքներն են կայուն, որտեղ պահպանվում են բնական էկոհամակարգերը»,- ասաց Կարինե Դանիելյանը։
Այս տարի շրջակա միջավայրի համաշխարհային օրվա առիթով ուշադրությունը դարձվել է օդային ավազանի մաքրությանը։ Տիկին Դանիելյանը նկատեց՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այն քաղաքներում, որտեղ աղտոտված է օդային ավազանը, աուտիզմով երեխաների տոկոսը ավելի բարձր է:

«В тех городах, где загрязнен воздушный бассейн, процент детей с аутизмом выше»
Поддержи А1+!Завтра, 5-го июня – Всемирный день окружающей среды. Доктор географических наук, профессор Карине Даниелян представляет цифры.
«Ежегодно 300-400 тонн тяжелых металлов выбрасываются в мировой океан». Влияние, по ее словам, негативное. «Наука доказала, что устойчивыми являются те территории, где сохраняются природные экосистемы»,- сказала Карине Даниелян.
В этом году в связи с международным днем окружающей среды уделено внимание чистоте воздушного бассейна. Госпожа Даниелян отметила: исследования показали, что в тех городах, где загрязнен воздушный бассейн, процент детей с аутизмом выше.