ՌԴ ներքին գործերի և ՀՀ ոստիկանության Միավորված կոլեգիայի նիստ Երևանում (տեսանյութ)
Հունիսի 3-ին Երևանում կայանալիք Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության Միավորված կոլեգիայի նիստին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանեց Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳՆ պատվիրակությունը՝ ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևի գլխավորությամբ:
Օդանավակայանում պատվիրակությանը դիմավորեց Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը և կոլեգիայի անդամները:
Միավորված կոլեգիայի նիստին բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանն ու ՌԴ ներքին գործերի նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը:
Նիստին մասնակցում էին Միավորված կոլեգիայի անդամներ, գերատեսչությունների կենտրոնական ապարատների վարչությունների պետեր, իրավապահ երկու կառույցների այլ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ,ինչպես և ԱՊՀ մասնակից պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և այլ վտանգավոր հանցատեսակների դեմ պայքարի համակարգող բյուրոյի տնօրեն Օլեգ Կոնովալովը:
Օրակարգում ընդգրկված «Թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման ոլորտում Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման մասին» հարցի շուրջ զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության պետ Արսեն Այվազյանը և ՌԴ ՆԳՆ թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ Անդրեյ Խրապովը:
Տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳ նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության համագործակցության վիճակի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան «ՌԴ ՆԳՆ գլխավոր տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոն» դաշնային պետական հաստատության պետի պաշտոնակատար Վլադիմիր Ագեևը և ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի պետ Արթուր Անտոնյանը:
Միավորված կոլեգիայի աշխատանքային պլանը ներակայացրեց ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետ Արմեն Ղուկասյանը:
Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության Միավորված կոլեգիայի նիստի ավարտին ամփոփիչ ելույթներ ունեցան ՌԴ ՆԳ նախարար Վլադիմիր Կոլոկոլցևն ու ՀՀ ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը:
Միավորված կոլեգիայի նիստում քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ ընդունվեցին որոշումներ և ստորագրվեցին ամփոփիչ փաստաթղթեր:

Заседание Объединенной коллегии министерства внутренних дел РФ и полиции РА (видео)
Делегация МВД Российской Федерации во главе с министром внутренних дел РФ Владимиром Колокольцевым прибыла в Армению для участия в заседании Объединенной коллегии министерства внутренних дел Российской Федерации и полиции Республики Армения.
В аэропорту делегацию встретили начальник полиции Республики Армения Валерий Осипян и члены коллегии.
На заседании коллегии с приветственным словом выступили начальник полиции Республики Армения Валерий Осипян и министр внутренних дел Российской Федерации Владимир Колокольцев.
На встрече присутствовали члены Объединенной коллегии, руководители департаментов центральных офисов, другие высокопоставленные чиновники правоохранительных органов двух государств, а также директор Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств-участников СНГ генерал-лейтенант полиции Олег Коновалов.
Начальник главного управления уголовного розыска полиции Арсен Айвазян и начальник главного управления департамента контроля над наркотическими средствами министерства внутренних дел Республики Армения Андрей Храпов выступили с докладами на тему «Повышение эффективности сотрудничества между министерством внутренних дел Российской Федерации и полицией Российской Федерации в области борьбы с незаконным оборотом наркотиков».
Начальник штаба полиции Армении Армен Гукасян представил рабочий план Объединенной коллегии.
В конце заседания Объединенной коллегии министерства внутренних дел Российской Федерации и полиции Республики Армения с заключительными речами выступили министр внутренних дел России Владимир Колокольцев и начальник полиции Республики Армения Валерий Осипян.
Были приняты решения и подписаны итоговые документы по всем вопросам, обсуждавшимся на заседании коллегии.