Կաթարտադրողները դժգոհում են մթերման գներից
Կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվողներն այս շրջանում կաթը մթերում են 120-130 դրամով: Այսօր հրավիրված Ֆերմերների կոնգրեսում մոտ 100 ֆերմեր ներկայացրեց ոլորտի խնդիրներն ու բարձրաձայնեց լուծման տարբերակները:  «Ա1+»-ի հետ զրույցում Արագածոտնի մարզի «Աստղիկ» կաթնամթերքների արտադրության սպառողական կոոպերատիվի նախագահ Սոս Հրոյանն ասաց, որ կաթարտադրողները դժգոհում են հիմնականում մթերման գներից:
Սոս Հրոյանին անհանգստացնում է նաեւ շուկայում մրցակցությունը: Փոքր ու միջին արտադրողները իրացման խնդիր են ունենում:
«Խոշոր արտադրողների հետ նաեւ մրցակցության խնդիր ունենք: Խոշորներն իրենց սարքավորումներով կարող են օրինակ՝ պանիր արտադրել նաեւ կաթի փոշիով, իսկ փոքր ու միջին արտադրողները ԱԱՀ-ի հետ խնդիր ունեն»,- ասաց պարոն Հրոյանը:
Հողագործությամբ եւ անասնապահությամբ զբաղվող Վարդան Միրզախանյան Արմավիրի մարզից, «Ա1+»-ի հետ զրույցում  հույս հայտնեց, որ այս տարի գյուղմթերքի հետ կապված խնդիրներ չեն առաջանա՝ հիշեցնելով նախորդ տարվա լոլիկի շուկայում դեֆիցիտի մասին. «Տարին եթե լավ լինի, բոստանային մշակաբույսերից մինչեւ 100 տոննա բերք կստանանք»:
Գյուղատնտեսության ոլորտի մեծագույն խնդիրը՝ հողի արդյունավետ օգտագործման խնդիրն է: Գյուղատնտեսական վարելահողների 45 տոկոսը չի օգտագործվում: Այսօր ֆերմերների կոնգրեսում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գյուղատնտեսության արդեն նախկին փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը:
«Սա լրջագույն խնդիր է մեր երկրի համար: Հողերի չօգտագործման հիմնական պատճառը եկամտաբերության պատճառն է, գյուղատնտեսության ոլորտում ծախսերը շատ են, ցածր է արտադրողականությունը, ինչը բերում է ինքնարժեքի բարձրացման: Կարեւոր խնդիր է նաեւ այն, որ առանձին հատվածներում կա կայուն  ջրամատակարարման խնդիր: Մի շարք հողատարածքներ ուղղակի չեն օգտագործվում բնակավայրերից բավականին հեռու գտնվելու պատճառով։ Շատ են դեպքերը, երբ հողի սեփականատերերը տասնյակ տարիներ բացակայում են հանրապետությունից»,-նշեց Գառնիկ Պետրոսյանը:

Производители молока жалуются на закупочные цены
Те, кто занимается производством молочной продукции, в этот период закупают молоко за 120-130 драм. На созванном сегодня Конгрессе фермеров около 100 фермеров представили проблемы отрасли и подняли варианты решения. В беседе с «А1+» председатель потребительского кооператива производства молочной продукции Арагацотнской области «Астхик» сказал, что производители молока жалуются в основном на закупочные цены.
Соса Грояна беспокоит также конкуренция на рынке. У малых и средних производителей есть проблема с реализацией.
«У нас также есть проблема конкуренции с крупными производителями. Крупные с их оборудованием могут, к примеру, производить сыр и из молочного порошка, а  у малых и средних производителей есть проблема с НДС», - говорит господин Гроян.
Вардан Мирзаханян из Армавирской области, занимающийся земледелием и животноводством, также сообщил в беседе с «А1+», что в этом году не возникнет проблем, связанных с сельскохозяйственной продукцией, напомнив прошлогодний дефицит на рынке помидор: «Если год будет хороший, мы получим до 100 тонн урожая бахчевых культур».
Крупнейшая проблема в сфере сельского хозяйства – это проблема эффективного использования земли. 45% сельскохозяйственных пахотных земель не используются. Сегодня в беседе с журналистами на конгрессе фермеров сказал уже бывший замминистра сельского хозяйства Гарник Петросян.
«Это – серьезнейшая проблема для нашей страны. Основная причина неиспользования земель – это прибыльность, в сельскохозяйственной отрасли много расходов, низкая производительность, что приводит к повышению себестоимости. Важной задачей также является то, что на отдельных участках есть проблема устойчивого водоснабжения. Ряд земельных участков просто не используются из-за того, что они довольно удалены от населенных пунктов. Много случаев, когда владельцы земли десятки лет отсутствуют из республики», - отметил Гарник Петросян.