Ծխախոտի գինը բարձրացել է, բայց գնորդները չեն պակասել
Աջակցիր «Ա1+»-ին«18 տարի շարունակ կյանքս չեմ պատկերացրել առանց ծխախոտի, բայց առողջական խնդիրներ ունենալուց հետո որոշեցի այլևս չծխել։ Հիմա եմ հասկանում միայն, որ ծխախոտը թողնելը լավագույն որոշումներիցս է եղել, որ կայացրել եմ»,-ասում է մեր հարցման մասնակիցներից Սերգեյ Ալավերդյանը։
Նա կողմ է ՀՀ առողջապահության նախարարության՝ ծխախոտի կանխարգելմանն ուղղված օրենքի նախագծի ընդունմանը։ Ասում է՝ որոշակիորեն կնվազեցնի առողջությանը վնաս պատճառելու ռիսկերը, բայց դա չպետք է արվի պարտադրանքով։
Մայիսի 31-ը նշվում է որպես Ծխախոտի դեմ պայքարի համաշխարհային օր. Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն առաջարկում է տարվա մեջ գոնե այս մեկ օրը չծխել։
Ծխախոտի վնասակարության մասին խոսում են բոլորը, նույնիսկ ծխախոտ օգտագործողները, սակայն դրանից հրաժարվել կարողանում են քչերը։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունն առաջարկում է արգելել հանրային վայրերում ծխախոտի օգտագործումը։ Օրենքի նախագիծը հանրային քննարկումների առիթ է դարձել, իսկ մեկնաբանությունները տարբեր են։
Քաղաքացի Գագիկ Պետրոսյանն ասում է, որ Հայաստանը պատրաստ չէ նման փոփոխությունների։
«Մեր երկիրը չունի բավարար ռեսուրսներ և տարածքներ, որպեսզի ծխող մարդուն պարտադրի չծխել այն տարածքում՝ ռեստորանում, սրճարանում, որտեղ իրենք արգելում են։ Թող ստեղծեն պայմաններ, հետո օրենքներ ընդունեն», - ասում է Գագիկ Պետրոսյանը։
Խանութներ ունեցած մեր այցելություններից պարզվեց, որ ծխախոտի մեկ տուփի գինը արդեն իսկ 30-ից 50 դրամով բարձրացել են, սակայն նույնիսկ թանկացումները որևէ էական նշանակություն չեն ունեցել։
«Օրինակ՝ եթե մարդը գնում էր 550 դրամ արժողությամբ ծխախոտ, հիմա ավելի էժան տարբերակ է սկսում փնտրել։ Միևնույնն է, ինչքան էլ թանկանում է ծխախոտը, պահանջարկը նույնն է»,-ասացին խանութում։
Օրենքը դեռ չի ընդունվել և բիզնես-ներկայացուցիչներն իրենց կարծիքներն են արտահայտում։ «Մասուր» ռեստորանի համահիմնադիր Արգամ Մուղդուսյանը կողմ չէ օրենքի նախագծի ընդունմանը, քանի որ դրանից տուժելու են հիմնականում փոքր ձեռնարկությունները։ Թեև օրենքն ուղղված է ծխախոտի բացասական ազդեցությունը նվազեցնելուն, այնուամենայնիվ, դա բացասական կարող է լինել գործարարների համար։
«Հայաստանում չի վերացել ծանոթ-բարեկամով հարցեր լուծելու սովորույթը։ Մենք կկատարենք կառավարության պահանջը, իսկ ավելի մեծ ռեստորանային ցանցերը, որոնք ունեն տարբեր առանձնասենյակներ, էլի մի քանի զանգով կկարողանան ապահովել հարմար միջավայր ծխախոտ օգտագործների համար։ Արդյունքում՝ ոչինչ էլ չի փոխվի»,-ասաց նա։

Цена на сигареты повысилась, но число покупателей не уменьшилось
«На протяжении 18 лет я не представлял свою жизнь без сигарет, но из-за проблем со здоровьем решил больше не курить. Только сейчас понимаю, что бросить курение – было одним из лучших решений, которые я принял», - говорит участник нашего опроса Сергей Алавердян.
Он за принятие законопроекта Министерства здравоохранения РА, направленного на предотвращение курения. Говорит, что это несколько снизит риски причинения ущерба для здоровья, но это не следует делать насильно.
31-го мая отмечается как Всемирный день борьбы с курением, Всемирная организация здравоохранения предлагает  не курить хотя бы раз в году, в этот день.
О вреде курения говорят все, даже те, кто употребляет сигареты, но отказаться от них могут немногие.
Министерство здравоохранения РА предлагает запретить употребление сигарет в общественных местах. Законопроект стал поводом для общественных обсуждений, а комментарии различны.
Гражданин Гагик Петросян говорит, что Армения не готова к подобным изменениям.
«У нашей страны нет достаточно ресурсов и территорий, чтобы заставить не курить курящего человека на тех территориях – в ресторанах, кафе, где они запрещают. Пусть создадут условия, потом принимают законы», - говорит Гагик Петросян.
В результате наших визитов в магазины выяснилось, что цена одной пачки сигарет уже повысилась на 30-50 драм, однако даже подорожания не оказали никакого существенного значения.
«К примеру, если человек приобретал сигареты на сумму 550 драм, сейчас начинает искать более дешевый вариант. Все равно, сколько б ни дорожали сигарет, спрос не меняется»,- сказали в магазине.
Закон еще не принят, и бизнес-представители выражают свои мнения. Соучредитель ресторана “Масур” Аргам Мугдусян против принятия законопроекта, поскольку от этого в основном пострадают малые предприятия. Несмотря на то, что закон направлен на снижение негативного воздействия курения, тем не менее, это может негативно сказаться на бизнесменах.
«В Армении не исчезло явление решения вопросов через знакомых и родственников. Мы выполним требование правительства, а более крупные сети ресторанов, в которых есть различные комнаты, опять, посредством одного звонка, смогут обеспечить удобную среду для употребления сигарет. В результате – ничего не изменится»,- сказал он.